Widgetsmith – sposób na własne widżety w iOS 14

Nie odpowiadają Ci domyślne widżety w iOS 14? Zainstaluj aplikację Widgetsmith i stwórz własne.

Własne widżety na iPhonie

Jedną z głównych zmian, które wprowadza iOS 14 na iPhone’y, są nowe widżety. Prezentuje się one atrakcyjniej, mogą zapewnić większą funkcjonalność, a także możemy je rozmieścić na dowolnym ekranie, obok ikonek aplikacji. Mamy dostęp nie tylko do widżetów Apple, ale także tych stworzonych przez zewnętrznych twórców – np. Google.

Co więcej, dzięki nowej aplikacji Widgetsmith, każdy może zaprojektować własny widżet. Owszem, wybieramy spośród wcześniej przygotowanych schematów, ale należy zaznaczyć, że jest ich naprawdę sporo.

Widgetsmith.
Widgetsmith na iOS 14 (fot. Tabletowo.pl)

Widgetsmith oferuje widżety w trzech podstawowych rozmiarach. Natomiast wśród dostępnych kategorii mamy: godzina, kalendarz, zdjęcia, własny tekst, wydarzenia z kalendarza, przypomnienia, pogoda czy aktywność fizyczna. Należy zaznaczyć, że większość widżetów jest darmowa, ale niektóre (np. widżet pogody) wymagają wykupienia subskrypcji.

Aplikacja jest darmowa i może ją pobrać każdy zainteresowany z App Store. Nie wymaga on żadnych dodatkowych sztuczek czy posiadania jailbreaka. Niestety, początkowo korzystanie z niej nie jest zbyt intuicyjne. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótki poradnik.

Widgetsmith – oto, jak stworzyć własny widżet w iOS 14

Wiele funkcji widżetów wymaga dostępu do określonych danych na iPhonie, jak np. informacje z aplikacji Zdrowie czy dane zapisane w aplikacji Kalendarz. Na początku należy więc nadać Widgetsmith odpowiednie uprawnienia.

Tuż po uruchomieniu aplikacji pojawia się główny ekran z wyborem widżetu w jednym z trzech rozmiarów. W celu utworzenia nowego należy:

  1. Kliknąć na Add Small/Medium/Large Widget
  2. Na liście pojawi się nowy szablon widżetu, w celu edycji należy na niego tapnąć
  3. W oknie edycji widżetu należy ponownie tapnąć na widżet
  4. Teraz wybieramy styl – np. godzina, kalendarz lub aktywność
  5. Kolejny krok to wybór fontu i w przypadku wybranych widżetów także koloru czcionki i koloru tła
  6. Cały proces kończymy klikając na przycisk Save
  7. Utworzony widżet nie pojawi się bezpośrednio na liście wszystkich widżetów w iOS 14. Musimy wybrać standardową pozycję Widgetsmith i następnie rozmiar zgodny z wcześniej utworzonym widżetem
  8. Przytrzymujemy palec na dodanym widżecie Widgetsmith i z menu kontekstowego wybieramy Edycja Widżetu
  9. Z wyświetlonej listy wybieramy wcześniej utworzony widżet. To już wszystko.

Aplikacja ma słabą ocenę w App Store, a wiele osób zarzuca, że Widgetsmith nie działa. Nie miałem żadnych problemów z uruchomieniem aplikacji i utworzeniem własnego widżetu. Niewykluczone, że negatywne komentarze spowodowane są przeciątną intuicyjnością i potrzebą wykonania wielu kroków, aby utworzyć własny widżet.