Więcej bąbelków na Androidzie? Google testuje nowe powiadomienia
(fot. pexels.com)

Więcej bąbelków na Androidzie? Google testuje nowe powiadomienia

Pływające bąbelki mogą na dobre zagościć na Androidzie. Google umożliwia ich testowanie w głównej aplikacji do wysyłania SMS-ów i MMS-ów.

Bąbelki w wielu komunikatorach

W Androidzie 10, w testowym wydaniu Beta 2, wprowadzono nowy rodzaj powiadomień, wyraźnie inspirowany rozwiązaniem znanym z Messengera. Google zdecydowało się wówczas rozpocząć testy pływających bąbelków, które mogą być stosowane w komunikatorach do reprezentowania poszczególnych rozmów.

Bąbelki mają kilka zalet, pozytywnie wpływających na komfort prowadzenia rozmów z kilkoma osobami jednocześnie. Przełączanie się między poszczególnymi konwersacjami jest po prostu naprawdę wygodne. Ponadto, Google chce, aby obok siebie mogły znajdować się otwarte rozmowy z różnych komunikatorów – np. Facebook Messenger, WhatsApp i aplikacji do wysyłania SMS-ów.

Więcej bąbelków na Androidzie? Google testuje nowe powiadomienia
Bąbelki w Androidzie 10 beta 2. (fot. Google)

W ramach prowadzonych prac, Google w Androidzie 10 Beta 2 przygotowało specjalne API. Celem jest ułatwienie implementacji nowych powiadomień, a także ujednolicenie interfejsu. Mimo tego, finalnie funkcja nie dotarła do stabilnej wersji Androida. Google zdecydowało się na pozostawienie jej w fazie testowej. Niewykluczone, że zmieni się to wraz z premierą Androida 11, gdy większość aplikacji zostanie dostosowana do obsługi bąbelków.

Bąbelki w aplikacji Wiadomości

Mimo iż bąbelki nie stały się standardem w Androidzie 10, to można je włączyć w opcjach programisty. Dodatkowo, Google zachęca programistów do testowania nowego API, aby możliwie jak najwcześniej wyłapać ewentualne błędy.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Serwis XDA Developers informuje, że udało się wymusić bąbelki w aplikacji Wiadomości. Dzięki temu, wszystkie powiadomienia przychodzą w nowej formie. Bąbelek pojawia się przy krawędzi ekranu, zawiera zdjęcie kontaktu, małą ikonkę informującą z jakiej aplikacji pochodzi, a także podgląd wiadomości.

Bąbelki, przynajmniej obecnie, może wyłączyć w ustawieniach aplikacji. Prawdopodobnie taka opcja pojawi się we wszystkich apkach wspierających nowe powiadomienia. Google raczej nie będzie chciało wymusić jednego standardu na użytkownikach.

Jak już wspomniałem, nowość pozostaje w fazie wczesnych testów, a więc nie wszyscy użytkownicy mogą mieć do niej dostęp, nawet mimo posiadania najnowszej wersji aplikacji Wiadomości. Najpewniej masowe wdrożenie zostanie przeprowadzone dopiero, gdy funkcja zostanie w pełni ukończona.

źródło: XDA Developers