whatsapp
(fot. pixabay.com)

Już nie zrobisz zrzutu ekranu w WhatsAppie, kiedy oglądasz „jednorazowe” zdjęcie

Nowa aktualizacja popularnego komunikatora WhatsApp dodaje kilka interesujących funkcji, których celem jest zwiększenie prywatności użytkownika. Do tego wydłuża czas na usuwanie wiadomości.

Nowe opcje prywatności w WhatsApp

Jak poinformował na swoim Facebooku Mark Zuckerberg, właściciel firmy Meta, do aplikacji WhatsApp dodane mają zostać nowe opcje mające na celu ochronę prywatności. Jak ogłosił, chce on aby należący do firmy komunikator tekstowy dał swoim użytkownikom nieco więcej kontroli nad konwersacjami.

Pierwszą z funkcji jest możliwość korzystania z aplikacji bez pokazywania innym informacji o tym. Ma to działać na zasadzie trybu ukrytego, czyli status Online nie będzie wyświetlany innym użytkownikom, gdy korzystamy z komunikatora.

Dodatkowo istnieć będzie możliwość utworzenia listy użytkowników, którzy mogą widzieć, że jesteśmy aktywni. Wówczas pozostali będą nieświadomi naszej dostępności, ale wybrane grono już tak. Listę będziemy mogli dowolnie poszerzać i pomniejszać wedle uznania, gdyż nie ma mieć ona żadnych limitów.

WhatsApp
WhatsApp (fot. pexels)

Kolejną funkcją ma być blokada zrzutów ekranu podczas gdy użytkownik ogląda multimedia jednorazowego wyświetlenia, które znikają po zobaczeniu. Poprzednio WhatsApp zezwalał na nie, kompletnie zabijając ideę jednorazowego wyświetlenia wiadomości. Dodatkowo nie informował on osoby wysyłającej wiadomość o zrobieniu zrzutu przez odbiorcę.

Według TechCrunch zmiana zostanie zaimplementowana niebawem, ale na chwilę obecną jest wciąż w trakcie testów. Należy przy tym pamiętać, że blokada zrzutów ekranu nie uchroni wysyłającego w stu procentach przed niepożądanym zapisaniem wiadomości przez odbiorcę, gdyż ten wciąż będzie mógł zrobić zdjęcie ekranu urządzenia… innym aparatem.

Ostatnią zmianą mającą zwiększyć naszą prywatność jest możliwość wyjścia z grupy bez informowania o tym pozostałych uczestników. Co prawda administratorzy nadal otrzymają powiadomienie o opuszczeniu, ale nie zostanie przy okazji rozesłane publiczne ogłoszenie widoczne dla wszystkich użytkowników w grupie.

Więcej czasu na usuwanie wiadomości

Ponadto w aplikacji właśnie pojawiła się możliwość usuwania wiadomości przez nieco dłuższy czas niż dotychczas. Funkcja cofnięcia wysłania wiadomości jest obecna w WhatsApp już od 2017 roku, ale do tej pory użyć można jej było jedynie przez… 1 godzinę, 8 minut i 16 sekund.

Teraz czas ten wydłużono do 2 dni i 12 godzin, czyli łącznie 60 godzin. W zeszłym roku dotarły do nas informacje za sprawą artykułu na WABetaInfo, że WhatsApp planuje pozwolić usuwać wiadomości przez ponad tydzień, ale jak widać w najnowszej aktualizacji, firma zdecydowała się jednak na nieco krótszy okres. O zmianie deweloperzy poinformowali na Twitterze.

To świetnie, że komunikator firmy Meta wprowadza nowe opcje chroniące prywatność swoich użytkowników, ale nietrudno zauważyć, że twórcy mają dziwne podejście do usuwania wiadomości. Konkurencyjny Telegram pozwala przecież cofać wysłanie wiadomości bez żadnych limitów, nawet jeśli ta została wysłana kilka lat temu. Czemu zatem WhatsApp nie zdecyduje się na takie rozwiązanie?