(fot. Tabletowo.pl)

Waze z funkcją ostrzegania kierowców o zbliżaniu się do przejazdów kolejowych

Google rozpoczęło udostępnianie nowej funkcji w aplikacji Waze. W założeniach, ma ona poprawić bezpieczeństwo podczas pokonywania przejazdów kolejowych.

Reklama

Waze z nowymi ostrzeżeniami

W portfolio Google znajdziemy dwie aplikacje, które pozwalają przejechać z punktu A do punktu B, nawet jeśli nie znamy trasy. Firma z Mountain View rozwija bowiem dwie nawigacje – Mapy Google i Waze, które dostępne są zarówno na Androida, jak i iOS. Mimo iż mamy do czynienia z apkami należącymi do tej samej kategorii, to oferują one inne funkcje i często trafiają do innych odbiorców.

Waze skierowany jest przede wszystkim dla kierowców i ma być po prostu nawigacją samochodową. W związku z tym, większość wprowadzanych nowości dotyczy poruszania się autem. Nie inaczej jest w przypadku wdrażanej właśnie funkcji, której zadaniem jest ostrzeganie o zbliżających się przejazdach kolejowych.

Reklama
Waze – przejazdy kolejowe.
Ostrzeżenia o przejazdach kolejowych (fot. Waze)

Warto dodać, że informacje o przejazdach kolejowych były już wcześniej dostępne w wybranych regionach – Stany Zjednoczone, Kanada czy Belgia. Natomiast teraz, jak informuje Waze, funkcja jest udostępniana globalnie i powinna w ciągu najbliższych tygodni trafić do wszystkich użytkowników.

Oficjalne dane i informacje od społeczności

W wybranych krajach, Waze korzysta z oficjalnych danych od operatorów kolejowych. Natomiast w innych regionach, ostrzeżenia o przejazdach kolejowych tworzone są na podstawie informacji zgłoszonych przez społeczność. Działa to podobnie, jak chociażby zgłaszanie utrudnień na drodze czy kontroli prędkości.

Jeśli uważacie, że nie potrzebujecie komunikatów o torach przecinających drogę, to z funkcji można w każdej chwili zrezygnować. W tym celu, należy przejść do ustawień aplikacji, następnie wybrać Wyświetlanie mapy, kliknąć na opcję Raporty i odznaczyć funkcję Przejazd kolejowy.

Jak już wspomniałem, nowość jest aktualnie wdrażana u wszystkich użytkowników. Nie oznacza to jednak, że od razy każdy otrzyma do niej dostęp – wprowadzana jest stopniowo. Dodam, że sprawdziłem dostępność ostrzeżeń o przejazdach na moich urządzeniach – na Androidzie i iOS z funkcji nie mogę jeszcze korzystać.

Aktualizacja: asystent pasa ruchu

W aplikacji, oprócz ostrzeżeń o przejazdach, wprowadzana jest jeszcze jedna funkcja. Użytkownicy otrzymują dostęp do asystenta pasa ruchu, czyli jednej z podstawowych opcji w każdej dobrej nawigacji.

Od teraz, zajęcie odpowiedniego pasa będzie znacząco łatwiejsze. Nowość powinna okazać się szczególnie przydatna na bardziej rozbudowanych skrzyżowaniach i wielopasmowych drogach.

Polecamy również:

    1. Oglądając filmiki ze Stop Cham i innych podobnych kanałów, zrozumiałem, że niektórzy mają problem z zauważaniem chociażby tego, że ktoś się właśnie przed nimi zatrzymał. Sądzę więc, że tak, można nie zauważyć przejazdu. ;P

    2. Oglądając filmiki ze Stop Cham i innych podobnych kanałów, zrozumiałem, że niektórzy mają problem z zauważaniem chociażby tego, że ktoś się właśnie przed nimi zatrzymał. Sądzę więc, że tak, można nie zauważyć przejazdu. ;P

  1. To jest nowość? Mam powiadomienia o przejazdach od około 2 m-cy. (stan na 14.08.2020) Więc wygląda na to, że jestem mimowolnie testerem usługi Waze, o czym nie wiedziałem.
    W uzupełnieniu artykułu więc dopiszę jedno spostrzeżenie. Powiadomienie słowne „Zbliżasz się do przejazdu kolejowego” działa tylko gdy jesteśmy on-line i to niezależnie od wyznaczonej trasy. Gdy jesteśmy off-line (wyłączona transmisja danych) to słychać jedynie gong.

    1. Tak, mogłeś wcześniej otrzymać dostęp. Jak wynika z komentarzy w internecie, niektórzy mają już opisaną funkcję od kilku tygodni.

  2. Ostrzeżenia w aplikacji o przejazdach to doskonały przykład pozwalania na ogłupianie się przez nas samych i to się napędza. Póki auta nie są autonomiczne a codzienność nie wygląda jak ze star treka to chyba my sami powinniśmy czytać znaki drogowe – widzieć samochody przed nami ze o przejazdach nie wspomnę. Jak ktoś przeoczył ze przejechał przez przejazd powinien natychmiast zweryfikować co było przyczyną i zastanowić się nad sobą a nie instalować aplikację , która go przed tym uchroni by nie zrobił tego ponownie. Nie dajmy się ogłupiać bo nam niedługo i lodówka będzie przypominać ze czas zjeść obiad by go nie przeoczyć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama