Dział mobilny Sony traci niezależność – zostanie wcielony do nowej sekcji

Nie od dziś wiadomo, że Sony Mobile od dłuższego czasu generuje straty. W 2018 roku wniosły one ponad 913 milionów dolarów, więc wiele osób podejrzewało, że Japończycy wycofają się z tego sektora. Okazuje się jednak, że Sony zdecydowało się na dosyć nietypowy ruch i połączy swój dział mobilny z tymi odpowiedzialnymi za telewizory, sprzęt muzyczny i fotograficzny. Oprócz tego zamknięta zostanie największa fabryka w Chinach, która specjalizuje się w produkcji smartfonów.

Reklama

Od dłuższego czasu dział mobilny Sony przynosił straty. W 2017 roku sprzedano 13,5 miliona sztuk smarfonów z logo Xperia na obudowie, a w 2018 roku już tylko 6,5 miliona egzemplarzy. Taki stan rzeczy spowodował, że w ubiegłym roku straty wygenerowane przez tę sekcję wyniosły ponad 913 milionów dolarów.

Sytuacja działu mobilnego Sony jest jeszcze gorsza niż LG – Japończycy stracą przez smartfony więcej pieniędzy

Reklama

Sony podjęło decyzję, na skutek której dział mobilny straci swoją dotychczasową niezależność, bowiem zostanie dołączony do nowej sekcji o nazwie „Electronics Products and Solutions”, mającej specjalizować się w sprzęcie elektronicznym. Oficjalne połączenie zaplanowane jest na 1 kwietnia 2019 roku (i nie, nie jest to żart na Prima Aprilis).

Japończycy twierdzą, że dzięki takiemu połączeniu linia Xperia może tylko zyskać, ponieważ w smartfonach używane są rozwiązania, które pochodzą od innych działów marki. Dodatkowo podkreślono, że raporty dotyczące sprzedaży urządzeń z logo Xperia na obudowie będą w dalszym ciągu wydawane.

Sony produkuje aparaty dla smartfonów, ale nie potrafi ich odpowiednio wykorzystać we własnych telefonach. Dlaczego?

To jednak nie koniec nadchodzących zmian. Japończycy zamierzają ograniczyć koszty o 50% i mają nadzieję, że sprzedaż ich smartfonów zacznie generować zyski (najwcześniej) w 2021 roku. Biorąc pod uwagę obecne, stale rosnące straty, jest to dosyć optymistyczna wersja. Jedną z decyzji, która ma przybliżyć firmę do założonego celu, jest zamknięcie największej fabryki w Pekinie. Najprawdopodobniej zostanie ona przeniesiona do Tajlandii. Dzięki temu uda się zmniejszyć koszty produkcji aż o połowę.

Polecamy również:

Sony Xperia 2 podobno bez ekranu 4K i z mniejszą baterią niż Xperia 1. Sony chyba się pogubiło

*na zdjęciu tytułowym znajduje się Sony Xperia XZ3

Źródło: Reuters, Wccftech, Android Authority