W Google powstaje kolejny system operacyjny – Pigweed

Google często pracuje nad projektami, które później z różnych powodów nie trafiają do powszechnego użytku. Nie wiadomo więc, jak będzie z nowym systemem o tajemniczej nazwie Pigweed.

Z biegiem lat Google rozwinęło kilka systemów operacyjnych, z których najważniejszym i najbardziej popularnym jest Android. Oprócz tego zapewnia oprogramowanie systemowe dla Chromebooków w postaci Chrome OS oraz pracuje nad rozwojem systemu Fuchsia. Jeśli chodzi o ten ostatni projekt, to ostatnio nieco o nim przycichło, co może wskazywać, że Google nie poświęca mu już tyle czasu i uwagi, jak kiedyś.  Tym bardziej dziwi, że w zapisach firmy pojawiła się jeszcze jedna nazwa systemu operacyjnego – Pigweed.

Pigweed nowym systemem Google?

Google złożyło w amerykańskim biurze patentowym aplikację z prośbą o zastrzeżenie znaku towarowego PigweedW dokumencie określa się go jako rzecz odnoszącą się do „oprogramowania komputerowego”.

(fot. 9to5google)

Niestety, nazwa jest jedynym szczegółem, który jest w tym momencie dla nas dostępny. Pierwsza odnotowana wzmianka o Pigweed pochodząca spoza dokumentacji przedłożonej USPTO (United States Patent and Trademark Office – Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych), pochodzi z kodu innego eksperymentalnego systemu operacyjnego Google – FuchsiaW listopadzie znaleziono w nim wzmiankę o Pigweed, choć wtedy nie wiadomo było jeszcze, z czym skojarzyć tę nazwę. Szybko jednak została zmieniona na „fuchsia”, co może prowadzić do dwóch wniosków:

  1. Pigweed to Fuchsia, tylko pod inną nazwą
  2. Google nie chce zdradzać, że w tajemnicy pracuje nad kolejnym systemem

Powyższe założenia nie wykluczają się wzajemnie. Być może na jakimś etapie prac nad systemem pracowano nad jego dwoma wersjami – Pigweed Fuchsia, stąd rozdzielne nazwy, choć w istocie mogą dotyczyć jednego projektu w różnych odmianach. Nie podejrzewałbym Google’a o otworzenie kolejnego projektu systemu operacyjnego, podczas gdy Fuchsia była na dość zaawansowanym etapie rozwoju. Wszak testowało go na swoich smartfonach wiele firm, i nadal wyrażają one zainteresowanie jego rozwojem.

(fot. 9to5google)

Drugie odniesienie do Pigweed znajduje się w repozytorium kodów Chromium Google, ale trudno wyciągnąć stamtąd więcej informacji, jako że narzędzia do śledzenia błędów Monorail i przeglądu kodu Gerrit są niedostępne publicznie.

Patent znaku towarowego nic nie znaczy

Pytanie, kiedy Google zamierza nam powiedzieć coś o Pigweed? Nie da się nawet orientacyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Nazwa „Android” została zastrzeżona zaledwie pięć dni przed premierą systemu operacyjnego w 2007 r. Z przyznaniem praw do nazwy „Chromebook” była całkiem inna historia – Google wprowadziło laptopy do sprzedaży, a znak towarowy zaczął być ważny dopiero po kilku miesiącach. Fuchsia jest zastrzeżoną nazwą już od dwóch lat, i na razie nic z tego nie wynika.

Możesz sprawdzić w przeglądarce, jak będzie wyglądał nowy system Google – Fuchsia

Na koniec ciekawostka

Czym w ogóle jest Pigweed? Nazwa ta odnosi się do amarantusa, gatunku rośliny z rodziny szarłatowatych. Prawdopodobnie pochodzi z Ameryki Środkowej. Był, obok kukurydzy, ziemniaka i fasoli, podstawową rośliną uprawną Inków i Azteków – obecnie bywa nazywany „zbożem XXI wieku”, ze względu na szerokie zastosowanie w piekarnictwie, przemyśle cukierniczym i farmaceutycznym. W Polsce większość upraw szarłatu znajduje się na lubelszczyźnie.

Szarłat ma wiele odmian – na przykład taką

źródło: 9to5google, Wiki