Google Slate

Chrome OS coraz lepszym wyborem na tablety. Google testuje gesty

Najnowsze zmiany, które wprowadzono w testowym wydaniu Chrome OS, powinny pozytywnie przełożyć się na komfort używania systemu na ekranach dotykowych.

Chrome OS 80 bliższy Androidowi i… iPadOS

Google ciągle rozwija swój drugi system operacyjny skierowany na rynek konsumencki. Chrome OS to lekkie oprogramowanie, które świetnie sprawdza się na naprawdę tanich laptopach ciągle podłączonych do internetu. Zapewnia ono m.in. wygodny dostęp do usług i aplikacji Google, a więc można przeglądać internet, korzystać z pakietu biurowego, oglądać filmy, a także używać wielu innych narzędzi. Co więcej, z czasem otrzymało możliwość instalowania aplikacji z Androida.

Wprowadzenie apek znanych z Androida to nie jedyna zmiana, która ma upodobnić oba systemy operacyjne Google. W Chrome OS, w wersji 80, która właśnie wkroczyła w fazę Beta, dodano obsługę gestów. Wzorowane są one na nawigacji zastosowanej w Androidzie 10, która z kolei jest wyraźnie inspirowana gestami z iPhone’a X czy iPada. Tak, właściciele tabletów Apple mogą poczuć się prawie jak w domu.

Obsługa gestami jest wygodna, ale…

Delikatne przesunięcie od dolnej krawędzi do góry odpowiada za wysunięcia docka z aplikacjami. Mocniejszy ruch to zminimalizowanie okna aplikacji i przejście do ekranu domowego. Z kolei mocniejszy ruch połączony z przytrzymaniem palca na ekranie pozwala na pokazanie ostatnio uruchomionych aplikacji. Ostatni gest umożliwia szybkie cofnięcie – wystarczy przesunąć palcem od lewej krawędzi wyświetlacza do środka.

Mimo iż gesty działają płynnie i jak najbardziej są wygodne, to jeden z nich sprawia problemy. Chodzi o cofnięcie, które nie współpracuje ze wszystkimi aplikacjami. Chociażby w przypadku Google Play, pociągnięcie od lewej krawędzi wywołuje boczne menu z dodatkowymi opcjami.

Zmiany w szybkich ustawieniach

Wzorem Androida, Chrome OS otrzymał wiele stron z szybkimi ustawieniami. W obecnej formie opcja ma jednak wady – nie można zmienić kolejności ikonek, a także dodawać niestandardowych. Niewykluczone, że zmieni się to w przyszłości.

(fot. Android Police)

Pojawienie się dwóch nowych rozwiązań w kanale Beta zapowiada, że ich masowe udostępnienie powinno nastąpić już wkrótce. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku gestów wymagane jest ręczne włączenie flagi, co sugeruje jeszcze wczesne testy. Ponadto, Google do premiery musi uporać się z problematycznymi aplikacjami, które niezbyt chcą współpracować z gestem cofnięcia. W związku z tym, możliwe, że użytkownicy Chrome OS będą musieli jeszcze trochę poczekać na nowe podejście do nawigacji po interfejsie.

źródło: Android Police