dziecko dzieci children laptop wow super excited
(fot. StartupStockPhotos / Pixabay

Uczniowie 4. klas dostaną laptopy od państwa. Czy będą musieli je zwrócić?

Dziś komputer wraz z dostępem do szybkiego internetu to zestaw, bez którego trudno obyć się każdemu uczniowi. Wciąż nie każdy może jednak z niego korzystać, dlatego zapowiedziano, że wszyscy uczniowie klas 4. szkoły podstawowej otrzymają za darmo laptop na początku nowego roku szkolnego. Czy urządzenie trzeba będzie zwrócić po skończeniu szkoły?

Laptop za darmo dla każdego czwartoklasisty

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dziś, że począwszy od roku szkolnego 2023/2024 każdy uczeń, rozpoczynający czwartą klasę szkoły podstawowej, otrzyma laptop, z którego będzie mógł korzystać również w kolejnych latach swojej edukacji. Co najważniejsze – urządzenie zostanie przekazane nieodpłatnie. Morawiecki powiedział, że jest to jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej. Wcześniej, tj. w zeszłym roku, wyposażono w laptopy, komputery i tablety ~218 tysięcy uczniów z terenów popegeerowskich, które padły ofiarą balcerowiczowskiej polityki pozostawienia tych obszarów samych sobie. Wartość projektu miała wartość blisko 600 tys. złotych.

Premier stwierdził również, że czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom oraz że nasze dzieci i nasza młodzież muszą mieć kompetencje cyfrowe, żeby sprawnie poruszać się w dzisiejszym świecie. Przekazanie 370 tysiącom uczniów, rozpoczynających we wrześniu 2023 roku 4. klasę szkoły podstawowej, ma w tym pomóc. Jest to pierwszy etap wieloletniego projektu, na który przeznaczonych zostanie 760 mln złotych.

Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, wyjaśnił, że zdecydowano się na taki krok w przypadku czwartoklasistów, ponieważ uczniowie zaczynają wówczas naukę większej liczby przedmiotów niż w klasach 1-3, w tym pojawiają się zajęcia z informatyki, realizując podstawę programową, w której potrzebne są komputery. Ponadto pozwoli im to rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach. Taki krok rekomendują też eksperci.

dzieci dziecko children laptop
fot. Max Fischer / Pexels

Janusz Cieszyński uważa, że wyposażenie uczniów w takie same laptopy wyeliminuje nierówności, ponieważ nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia, podczas których wszystkie dzieci korzystają z takich samych urządzeń. Ponadto jest to kolejny krok w kierunku całkowitego odejścia od tradycyjnych książek – podręczników i zeszytów ćwiczeń.

Czy uczniowie będą musieli zwrócić laptopy, które dostali za darmo?

Laptopy dla uczniów zostaną dostarczone bezpośrednio do organów prowadzących szkoły, które następnie zajmą się dystrybucją urządzeń wśród uczniów. Chcemy, żeby docelowo były przekazane uczniom na własność, aby z tego sprzętu korzystały całe rodziny – powiedział Janusz Cieszyński. Aktualnie nie wiadomo jednak, jak może to wyglądać od strony formalnej, czy – na przykład – wymagane będzie podpisanie jakichś dokumentów, protokołów przekazania urządzenia.

Minister poinformował również, że w tym roku przeprowadzony zostanie też przetarg na zakup laptopów dla nauczycieli, a w kolejnym przetarg na zakup komputerów dla następnego rocznika czwartoklasistów. W założeniach program ten ma pozostać w polskiej szkole na zawsze – a przynajmniej tego chciałby Cieszyński.

Dziś nie wiemy, jakie laptopy otrzymają dzieci, rozpoczynające we wrześniu 2023 roku czwartą klasę szkoły podstawowej. Liczymy, że nie będą to maksymalnie budżetowe urządzenia, ale raczej nie spodziewamy się też, żeby uczniowie dostali MacBooki.