(fot. pexels.com)

Uber stawia na bezpieczeństwo. Nowa funkcja ma przeciwdziałać oszustwom

Ostatnie aktualizacje aplikacji Uber skupione są na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa. Po nowościach dla zwykłych użytkowników, twórcy przygotowali zmiany dla kierowców i kurierów.

Reklama

Nowe narzędzie ma przeciwdziałać oszustwom

Uber poinformował o wdrożeniu funkcji weryfikacji tożsamości w czasie rzeczywistym (Real Time ID Check), która jest rozwinięciem już dostępnej opcji Zawsze, wiesz, z kim jedziesz ( Check Your Ride).

Reklama

Nowość, która jest udostępniania w aplikacji Uber i Uber Eats, skierowana jest dla kierowców i kurierów. Na jej wprowadzeniu skorzystają jednak również osoby zamawiające przejazd Uberem lub jedzenie – celem jest poprawa bezpieczeństwa, co odbywa się dzięki dodatkowej weryfikacji tożsamości.

Jak więc działa Real Time ID Check? Uber zdecydował się na wymaganie od kierowców i kurierów wykonania selfie przed przejściem w tryb aktywności. Następnie system będzie porównywał nowe zdjęcie ze zdjęciem umieszczonym wcześniej w bazie.

(fot. Uber)

Warto dodać, że prośba o przeprowadzenie weryfikacji nastąpi w dowolnym momencie, np. podczas logowania lub pomiędzy kolejnymi zleceniami. Dzięki temu, Uber zapewni dodatkową warstwę zabezpieczeń i znacząco utrudni oszukanie systemu. W przypadku niezgodności selfie ze zdjęciem w aplikacji lub niewykonania czynności, konto kierowcy lub kuriera zostanie zablokowane w celu dalszego wyjaśnienia.

Weryfikacja konta będzie odbywać się przy wykorzystaniu jednej z dwóch metod. Pierwsza opiera się na technologii biometrycznej, która automatycznie dokonuje porównania zdjęć. Z kolei druga przeprowadzana jest ręcznie z pomocą pracownika firmy.

Pomysł jak najbardziej jest ciekawy i faktycznie może wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, aczkolwiek mam pewne obawy. Jeśli opracowany system nie będzie potrafił sprawnie i poprawnie porównywać zdjęć, to może wywołać sporo skarg ze strony kierowców i kurierów, którzy będą musieli przechodzić przed dodatkowy proces weryfikacji, aby odzyskać dostęp do konta. Cóż, pozostaje tylko mieć nadzieję, że Uber udostępni dopracowaną i niezawodną technologię.

To już kolejna funkcja bezpieczeństwa

Firma wcześniej wprowadziła m.in. funkcję Ride Check. Wykrywa ona nietypowe zatrzymania w czasie podróży. Przykładowo, podczas zbyt długiego lub niezamierzonego postoju zarówno pasażer, jak i kierowca otrzymają powiadomienie z pytaniem, czy wszystko jest w porządku.

W przypadku, gdy faktycznie zdarzy się coś nieprzewidzianego, aplikacja pozwala podjąć dodatkowe działania, jak choćby skontaktowanie się ze służbami ratowniczymi.

Polecamy również:

Nie wierzę: Uber Eats w Kielcach!

źródło: materiały prasowe