Uber
(fot. pexels.com)

Uber stawia na bezpieczeństwo. Nowa funkcja ma przeciwdziałać oszustwom

Ostatnie aktualizacje aplikacji Uber skupione są na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa. Po nowościach dla zwykłych użytkowników, twórcy przygotowali zmiany dla kierowców i kurierów.

Nowe narzędzie ma przeciwdziałać oszustwom

Uber poinformował o wdrożeniu funkcji weryfikacji tożsamości w czasie rzeczywistym (Real Time ID Check), która jest rozwinięciem już dostępnej opcji Zawsze, wiesz, z kim jedziesz ( Check Your Ride).

Nowość, która jest udostępniania w aplikacji Uber i Uber Eats, skierowana jest dla kierowców i kurierów. Na jej wprowadzeniu skorzystają jednak również osoby zamawiające przejazd Uberem lub jedzenie – celem jest poprawa bezpieczeństwa, co odbywa się dzięki dodatkowej weryfikacji tożsamości.

Jak więc działa Real Time ID Check? Uber zdecydował się na wymaganie od kierowców i kurierów wykonania selfie przed przejściem w tryb aktywności. Następnie system będzie porównywał nowe zdjęcie ze zdjęciem umieszczonym wcześniej w bazie.

(fot. Uber)

Warto dodać, że prośba o przeprowadzenie weryfikacji nastąpi w dowolnym momencie, np. podczas logowania lub pomiędzy kolejnymi zleceniami. Dzięki temu, Uber zapewni dodatkową warstwę zabezpieczeń i znacząco utrudni oszukanie systemu. W przypadku niezgodności selfie ze zdjęciem w aplikacji lub niewykonania czynności, konto kierowcy lub kuriera zostanie zablokowane w celu dalszego wyjaśnienia.

Weryfikacja konta będzie odbywać się przy wykorzystaniu jednej z dwóch metod. Pierwsza opiera się na technologii biometrycznej, która automatycznie dokonuje porównania zdjęć. Z kolei druga przeprowadzana jest ręcznie z pomocą pracownika firmy.

Pomysł jak najbardziej jest ciekawy i faktycznie może wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, aczkolwiek mam pewne obawy. Jeśli opracowany system nie będzie potrafił sprawnie i poprawnie porównywać zdjęć, to może wywołać sporo skarg ze strony kierowców i kurierów, którzy będą musieli przechodzić przed dodatkowy proces weryfikacji, aby odzyskać dostęp do konta. Cóż, pozostaje tylko mieć nadzieję, że Uber udostępni dopracowaną i niezawodną technologię.

To już kolejna funkcja bezpieczeństwa

Firma wcześniej wprowadziła m.in. funkcję Ride Check. Wykrywa ona nietypowe zatrzymania w czasie podróży. Przykładowo, podczas zbyt długiego lub niezamierzonego postoju zarówno pasażer, jak i kierowca otrzymają powiadomienie z pytaniem, czy wszystko jest w porządku.

W przypadku, gdy faktycznie zdarzy się coś nieprzewidzianego, aplikacja pozwala podjąć dodatkowe działania, jak choćby skontaktowanie się ze służbami ratowniczymi.

Polecamy również:

Nie wierzę: Uber Eats w Kielcach!

źródło: materiały prasowe