Emoji w Microsoft Teams

Możesz zrobić własne emoji, które później pojawi się wśród oficjalnych emotek!

Choć możemy wybierać spośród setek emoji, nadal bywa tak, że przeszukując katalog z ikonami, nie możemy znaleźć tego, które najbardziej odpowiadałoby temu, co chcemy przekazać. Owszem, da się w tym celu użyć słów, jak cywilizowani ludzie, ale po co, skoro równie dobrze można zgłosić własny projekt emoji?

Trwa nabór na nowe emoji

Jeśli wydaje się nam, że mamy pomysł na nowy symbol emoji, którego do tej pory nie da się znaleźć wśród dostępnych grafik, to mamy szansę podzielić się nim ze światem. Konsorcjum Unicode – organizacja non-profit zajmująca się indeksowaniem emoji, jest obecnie otwarta na zgłoszenia nowych emoji. Jak przekazać własną aplikację?

Przede wszystkim – research. Może nam się wydawać, że brakuje jakiegoś emoji, bo nie możemy znaleźć go, kiedy przeglądamy listę symboli podczas tworzenia wiadomości na smartfonie. Jednak zestaw ikonek dostępnych na Androidzie czy iOS jest ograniczony. W gruncie rzeczy lista oficjalnie zatwierdzonych emoji jest znacznie dłuższa. Wobec powyższego, zanim zaczniemy w ogóle przystępować do „produkcji” własnego symbolu, dobrze jest przeszukać zasoby Unicode.

Samych uśmieszków jest cała masa

Następnie trzeba zorientować się, czy ktoś nas po prostu nie ubiegł. Może być tak, że jakaś osoba wpadła na dokładnie taki sam pomysł jak my, ale zdążyła już przesłać swój wniosek do rozpatrzenia.

Jest też mnóstwo wytycznych dotyczących technicznych aspektów wniosku. Lista wymogów jest długa, a specjalna podkomisja sprawdza, czy wnioskodawcy zadbali o spełnienie każdego punktu instrukcji. Na niektóre pytania odpowiada także poniższy film.

Wspomniane procedury wydają się być nam kłodami rzucanymi pod nogi projektantów, ale tak naprawdę porządkują proces aplikacji nowych emoji i pomagają znacząco zwiększyć bazę symboli. Kiedy dany projekt zostaje zatwierdzony, designer z pewnością czerpie z tego niemałą satysfakcję.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 lipca 2022 roku. Mamy więc jeszcze trochę czasu na wniesienie własnej cząstki w skład światowego dziedzictwa emoji!