Według Samsunga, „regularne aktualizacje” Androida, to poprawki wydawane dwa razy w roku

Samsung precyzuje, co miał na myśli przekazując, że będzie dbał o aktualizacje dla swoich smartfonów przez cztery długie lata.

Samsung bardzo sprawnie aktualizuje smartfony

Koreańczycy w ostatnich miesiącach dali mnóstwo dowodów na to, że poważnie podchodzą do kwestii aktualizowania swoich smartfonów. Na nowsze flagowce, poprawki zabezpieczeń lądują każdego miesiąca, i już od dawna urządzenia te działają na Androidzie 11. Topowe urządzenia z ubiegłego, a nawet z 2019 roku, również działają na najnowszej dostępnej wersji Androida i częstowane są zbiorczymi pakietami ulepszeń. To świetna sprawa.

W ubiegłym miesiącu ze strony Samsunga padło zapewnienie, że smartfony tego producenta będą aktualizowane nawet przez 4 lata od pojawienia się w sprzedaży. Tak długiego czasu wsparcia nie deklaruje nawet Google w wypadku Pixeli. I choć brzmi to znakomicie, to trzeba pamiętać o kilku drobiazgach, które precyzuje zaktualizowana strona Samsunga, dotycząca polityki aktualizacji.

Nie tak dawno Androida 11 dostał Samsung Galaxy Note 10

„Regularnie” nie znaczy „często”

Cztery lata wsparcia nie oznacza, że przez cały ten okres Samsung będzie miesiąc w miesiąc aktualizował dany telefon. Nawet, jeśli będzie to najnowszy Galaxy S21 Ultra 5G, to okresy bez poprawek ze strony producenta będą się wydłużać, w miarę upływu czasu. Oczywiście przez pierwsze dwa lata, aktualizacje będą udostępniane każdego miesiąca, ale później obsługa programowa zacznie się „przerzedzać”.

Jak wynika ze zaktualizowanej strony wsparcia Samsunga, kiedy mowa o „regularnych” aktualizacjach, może chodzić nawet o poprawki bezpieczeństwa udostępniane dwa razy w roku. Tak będzie to wyglądać w wypadku ostatniego, czwartego roku zapowiadanej opieki programowej.

Oczywiście nadal można mówić tutaj o swego rodzaju regularności, ale kiedy słyszymy ten termin, to w głowie projektuje się nam obraz wydarzeń o znacznie większej częstotliwości występowania. Choć w pewnym sensie występuje tutaj pewien dysonans, to jestem zdania, że w świecie Androida, Samsung i tak znajduje się w absolutnej czołówce, jeśli chodzi o czas wsparcia zapewnianego swoim produktom.

Obecnie około 35 urządzeń, w tym te wprowadzone do sprzedaży w roku 2017 i 2018 roku, otrzymuje aktualizacje poprawek bezpieczeństwa przez 2 lata. Część modeli od roku 2019 ma zapewnione wsparcie aż do 2023 roku. Ich pełną listę znajdziecie tutaj.