cyfrowa tożsamość, cyberprzestępca, haker
(źródło: Pixabay)

Trzeci stopień alarmowy CRP w całej Polsce!

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które wprowadza stopień alarmowy CHARLIE-CRP na terenie całej Polski. Co oznacza?

AKTUALIZACJA – 04.03.2022 r.]

W dniu 4 marca 2022 roku podjęto decyzję o przedłużeniu trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP). Odpowiednie zarządzenie zostało już podpisanie przez premiera Mateusza Morawieckiego. Trzeci stopień alarmowy będzie obowiązywał do 15 marca 2022 r. do godz. 23:59.

[AKTUALIZACJA – 21.02.2022 r.]

21 lutego 2022 roku premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Jak wyjaśniono w komunikacie na rządowym serwisie gov.pl, „Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu„.

W związku z tym, organy państwowe zobowiązane są zapewnić całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów. Ponadto opracowywane są plany działania na wypadek wystąpienia zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Stopień alarmowy obowiązuje od 21 lutego 2022 r. od godz. 21.00 do 4 marca 2022 r. do godz. 23.59.

[ORYGINALNY ARTYKUŁ – 15.02.2022 r.]

Na wstępie warto mieć na uwadze, że ogłoszony stopień alarmowy ALFA-CRP jest ważnym sygnałem dla służb zajmujących się bezpieczeństwem, a także dla administracji publicznej, aby zachować szczególną ostrożność. Zadaniem jest m.in. wyczulenie odpowiednich organów i służb na możliwe naruszenia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Nie oznacza to, że do nich dojdzie, ale istnieje takie ryzyko.

Ponadto, stopień alarmowy ALFA-CRP zobowiązuje administrację publiczną do prowadzenia wzmożonego monitoringu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Szczególnie wyczulona ma być na próby naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Oczywiście alarm nie wpływa na użytkowników końcowych tych systemów – nie musimy podejmować żadnych dodatkowych działań. Nie zostaną również wprowadzone żadne ograniczenia w korzystaniu z serwisów pokroju mObywatel i innych rządowych.

Wypada jeszcze wspomnieć, że stopnie alarmowe CPR wprowadza i odwołuje Prezes Rady Ministrów. Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy – DELTA.

Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całej Polski

Jak informuje RMF24, zarządzenie podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego sprawia, że od 15 lutego (od godziny 23:59) na terenie całej Polski będzie obowiązywał stopień alarmowy ALFA-CRP. Ma on potrwać do końca tego miesiąca (28 luty, godzina 23:59).

(fot. pixabay.com)

Wprowadzony stopień jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Warto tutaj dodać, że dziś po południu, z powodu przeprowadzonego cyberataku, przestały działać strony internetowe ministerstwa obrony i sił zbrojnych Ukrainy. Co więcej, problemy zostały zauważone również w państwowych bankach, takich jak Oschadbank i Privat.

Należy jeszcze wspomnieć, że nie jest to pierwszym alarm ALFA-CRP ogłoszony w ciągu tego roku. W styczniu informowaliśmy o wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmowego, który również obowiązywał na terenie całego kraju. Wówczas także mieliśmy do czynienia z celowanym atakiem hakerskim wymierzonym w Ukrainę.