(fot. pixabay.com)

Pasek Touch Bar w MacBookach może dostać funkcję wykrywania siły nacisku

Apple ma pomysł na dalszy rozwój paska Touch Bar w MacBookach. Niewykluczone, że niebawem zyska on technologię Force Touch.

Reklama

Wykrywanie siły nacisku w sprzęcie z Cupertino

Firma Tima Cooka od dłuższego czasu eksperymentuje z technologią wykrywania siły nacisku w swoich urządzeniach. W iPhone’ach wprowadzono rozwiązanie nazwane 3D Touch, a w Apple Watchach i MacBookach funkcję Force Touch. W przypadku smartfonów i smartwatchy rozpoznawana jest siła nacisku na wyświetlaczach, a w MacBookach – na gładzik.

Ustawienia Force Touch w gładziku (fot. Tabletowo.pl)

Trzeba przyznać, że oba rozwiązania wyróżniają sprzęt Apple na tle większości konkurencji, aczkolwiek raczej wyróżniały, bowiem w nowszych iPhone’ach, a także Apple Watchu series 6 i SE, zdecydowano się zrezygnować z tych technologii. Zamiast tego użytkownicy otrzymali Haptic Touch, który opiera się wyłącznie na dłuższym przytrzymaniu palca na ekranie. Nowe podejście z pewnością jest mniej efektowne, chociaż niekoniecznie mniej wygodne.

Wykrywanie siły nacisku pozostało więc tylko w gładzikach stosowanych w MacBookach. Możliwe, że funkcja Force Touch nie zniknie z nich zbyt szybko, a co więcej, zostanie rozszerzona i będzie dostępna również w paskach Touch Bar.

Touch Bar z nową metodą interakcji

Patent, złożony przez Apple do amerykańskiego Urządu Patentów i Znaków Towarowych, opisuje wprowadzenie technologii Force Touch do dotykowego ekranu umieszczonego tuż nad fizycznymi przyciskami w MacBookach.

Pasek Touch Bar z funkcją Force Touch w MacBooku.
(fot. Patently Apple)

Nie poznaliśmy szczegółów, jak dokładnie zostałaby wykorzystana technologia wykrywania siły nacisku. Najbardziej prawdopodobne są jednak dwa scenariusze. Pierwszy dotyczy funkcjonalności zbliżonej do tej znanej z iPhone’ów czy Apple Watchy, czyli dostęp do dodatkowych opcji po mocniejszym naciśnięciu. Z kolei drugi mógłby pomóc w uniknięciu przypadkowych naciśnięć na wirtualne przyciski na pasku, na co skarżą się niektórzy użytkownicy. Nie wystarczyłoby tylko delikatne dotknięcie ekranu – użytkownik musiałby użyć trochę więcej siły, aby przykładowo zmienić poziom jasności wyświetlacza czy głośność.

Niestety, nawet jeśli Force Touch faktycznie zostanie rozbudowany w laptopach Apple, to niekoniecznie skorzystają z niego właściciele wszystkich nowych modeli. Obecnie pasek Touch Bar jest bowiem stosowany wyłącznie w MacBookach Pro i firma niezbyt śpieszy się z wdrożeniem jego w MacBooku Air.

Warto dodać, że w przyszłym roku mamy zobaczyć nowe laptopy z linii Pro, które otrzymają odświeżone wzornictwo. Pasek Touch Bar z technologią Force Touch mógłby okazać się w nich całkiem przydatnym dodatkiem.