dziewczyna kobieta ćwicząca fitness workout woman girl
fot. Miriam Alonso | Pexels

To urządzenie będzie prawdziwą żyłą złota

Coraz więcej urządzeń na rynku zyskuje funkcje typu smart – od sprzętów domowych, przez ubieralne, aż po służące do samodzielnego monitorowania podstawowych parametrów zdrowotnych w domowym zaciszu. Zainteresowanie jednym, znanym nam wszystkim urządzeniem, ma jednak ogromnie wzrosnąć w ciągu najbliższych kilku lat. O jaki sprzęt chodzi?

Spory wzrost zainteresowania i wartości rynku

Inteligentna waga to sprzęt, który trafia do coraz większej liczby mieszkań. Pozwala na monitorowanie masy ciała, ale również wielu innych parametrów, aby wspomóc użytkownika w codziennym monitorowaniu stanu zdrowia. Urządzenia te łączą się z aplikacją mobilną, a niektóre z nich mogą mierzyć m.in. wskaźnik BMI czy skład ciała – w tym ilość wody w organizmie, poziom tkanki tłuszczowej, masę białkową, kostną lub też mięśniową.

Nie dziwi więc coraz większe zainteresowanie tym smart sprzętem. Jeden z najnowszych raportów firmy Technavio, zajmującej się badaniem rynku globalnego, wskazuje na to, że wartość rynku inteligentnych wag wzrośnie aż o ponad 108 milionów dolarów w trakcie najbliższych czterech lat. Szacunek ten zakłada skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) na poziomie 5,22%.

Dlaczego inteligentna waga staje się coraz bardziej popularnym urządzeniem?

Jak wynika z raportu Technavio, główną przyczyną wzrostu zainteresowania urządzeniem, jakim jest inteligentna waga, jest rosnąca świadomość w zakresie zdrowia oraz monitorowania podstawowych parametrów. Kontrolowanie masy ciała i przeprowadzanie analizy składu powoli staje się priorytetem, który może wspomagać użytkownika na wielu polach, w tym poszukiwaniu źródeł problemów gorszego samopoczucia. Smart wagi są też pomocne w dążeniu do pożądanej masy ciała, poprawie jakości życia czy leczeniu zaburzeń, np. otyłości.

Te domowe urządzenia w połączeniu z ubieralnymi sprzętami, takimi jak opaski czy smartwatche, mogą dać użytkownikowi pełen przegląd codziennych aktywności oraz ich wpływu na stan zdrowia.

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się też wagi obsługujące funkcje dedykowane kobietom ciężarnym, co dodatkowo zwiększa ich potencjał i zainteresowanie inwestycją w ten domowy sprzęt. Przyszłe matki mogą sprawdzać swój stan zdrowia oraz gromadzić dane na temat podstawowych parametrów wskazujące na przebieg ciąży i ewentualne nieprawidłowości, które można następnie omówić z lekarzem.

inteligentna waga staje się coraz bardziej popularnym urządzeniem fot. Katarzyna Pura | Tabletowo.pl
Inteligentna waga (fot. Katarzyna Pura | Tabletowo.pl)

Inteligentne wagi produkowane są przez wielu producentów. Można spotkać je m.in. w portfolio Withings, Fitbit, Garmin, Xiaomi, Huawei, Anker czy Wyze Labs. Urządzenia tych marek różnią się między sobą nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale także funkcjonalnością, a przede wszystkim dokładnością.