TikTok

TikTok namiesza w filmikach i stworzy konkurencję dla Twitcha

TikTok wciąż nie traci na popularności, więc właściciele serwisu chcą dopracować rekomendacje dotyczące materiałów wyświetlanych na platformie. Dzięki nim, użytkownicy mają poczuć się bezpieczniej. Ma również powstać nowa aplikacja służąca do livestream’ów z gier, która może powalczyć z królem tego segmentu – Twitchem.

Reklama

Zmiany w Dla Ciebie. Będzie bezpieczniej

Treści na TikToku można odkrywać na różne sposoby, lecz tym „domyślnym” i najbardziej popularnym jest główna strona aplikacji, nazwana Dla Ciebie (po angielsku For You). Algorytmy dobierające wyświetlane tam materiały łączą tematy, które lubimy z tymi, których wcześniej nam nie prezentowano, pozwalając na odkrywanie nowych twórców i dopasowanych filmików.

Może to jednak prowadzić do przykrych sytuacji, które wzmagają negatywne emocje. Dla przykładu, osoba, która całkiem niedawno zakończyła związek lub straciła bliską osobę, po natrafieniu na film dotyczący tej tematyki na TikToku może poczuć się źle lub niekomfortowo. Twórcy serwisu chcą zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

W tym celu zasięgnięto porad ekspertów i wyróżniono kilka rodzajów treści, które w szczególności nie powinny być ze sobą łączone. Po wprowadzeniu zmian w życie, o wiele trudniej będzie natrafić na serię materiałów dotyczącą takich tematów, jak ekstremalne diety, wyczerpujące ćwiczenia, smutek czy rozstania.

tiktok

Tego typu filmiki są w porządku, gdy pojawiają się przeplatane zupełnie innymi materiałami, lecz w przypadku ich nagromadzenia w TikTokowym feedzie, mogą oddziaływać negatywnie na zdrowie psychiczne użytkowników, w szczególności tych najmłodszych.

Serwis pozwoli także zawęzić treści oglądane w Dla Ciebie, zapobiegając wyświetlaniu konkretnych hashtagów lub innej zawartości. Obecnie funkcja „Nie interesuje mnie to” pozwala poinformować algorytm o braku chęci oglądania podobnych treści do aktualnie wyświetlanych, jak również wyeliminować materiały od danego użytkownika lub zawierające dany dźwięk z naszego For You.

TikTok zapewnia również, że zacznie kłaść jeszcze większy nacisk na weryfikację zamieszczanych w serwisie treści pod kątem tematyki nieodpowiedniej dla szerszej widowni. Ma to na celu ograniczenie szerzenia i popularyzowania szkodliwych materiałów wideo.

TikToki w Full HD

Platforma społecznościowa zapowiedziała wprowadzenie wyższej jakości materiałów wideo. W wybranych krajach umożliwiono udostępnianie filmików w rozdzielczości 1080p. Dzięki temu, użytkownicy będą mogli się cieszyć wyraźniejszymi nagraniami swoich ulubionych TikTokowych twórców.

Nie jest do końca jasne, kiedy nowa opcja trafi do Polski, lecz jej dostępność powinna wkrótce zostać rozszerzona na kolejne regiony.

Oprócz tego, użytkownicy zyskali możliwość nagrywania filmików na tle… gifów. Dzięki współpracy z GIPHY, TikTok zwiększył funkcjonalność filtru „Green Screen”, pozwalając wybrać za tło nie tylko zdjęcie z galerii smartfona, ale również krótką, zapętloną animację.

tiktok green screen gif
(fot. TikTok)

Dodano również filtry głosowe, pozwalające zmienić brzmienie naszego głosu. Wśród dostępnych opcji znalazły się m.in. kot, wiewiórka oraz flet.

tiktok efekty dźwiękowe
(fot. TikTok)

TikTok kontra Twitch

Zmiany w aplikacji mobilnej to nie jedyne, co przygotował dla swoich użytkowników serwis. Według nieoficjalnych informacji, TikTok pragnie wejść na rynek streamingu i powalczyć z Twitchem, czyli największą tego typu platformą zrzeszającą graczy (i nie tylko!).

Jak podaje TechCrunch, trwają właśnie testy aplikacji TikTok Live Studio, która pozwoli na rozszerzenie dotychczasowej funkcjonalności transmisji na żywo. Aplikacja sama w sobie ma, póki co, jedynie podstawowe funkcje, lecz powinna być dynamicznie rozwijana w najbliższej przyszłości.

Bardzo możliwe, że po zakończeniu testów TikTok Live Studio, Twitch zyska poważnego rywala. Choć wiele serwisów próbowało podkraść gigantowi nieco użytkowników, nikomu nie udało się przebić do mainstreamu tak, jak fioletowym. Ogromna baza użytkowników oraz obecność licznych twórców treści może pozwolić TikTokowi na walkę z Twitchem jak równy z równym.

Chiński gigant z pewnością liczy, że część użytkowników obserwujących swoich ulubionych twórców będzie wolała obejrzeć live’a bez opuszczania aplikacji i przenoszenia się na konkurencyjny serwis.

Być może w ciągu najbliższych paru miesięcy nastąpi spore przetasowanie na rynku streamingu gier wideo. Jeśli pojawią się kolejne nowości dotyczące TikTok Live Studio, z pewnością was o nich poinformujemy.