Google Chrome na Androida (fot. pexels.com)

Testowy Google Chrome z lepszym Dark Mode dla całych stron internetowych

Google obecnie rozwija dwa różne typy Dark Mode w swojej przeglądarce internetowej. Pierwszy skupia się na ciemnych kolorach w interfejsie Chrome’a, a drugi wprowadza ciemnoszary kolor na całych stronach internetowych. Usprawnień właśnie doczekał się ten ostatni.

Jak włączyć ciemne kolory na całych stronach?

Ciemny motyw dla interfejsu przeglądarki jest już dostępny u wszystkich użytkowników, którzy posiadają nową wersję Chrome’a na Androidzie, Windows czy macOS. Ten drugi Dark Mode należy włączyć w ustawieniach flag, bowiem wciąż wymaga on poprawek – nie wszystko działa poprawnie, o czym za chwilę.

Reklama

Co ciekawe, ciemne kolory dla całych stron internetowych można aktywować w każdej wersji Chorme’a na Androida. Odpowiednia opcja dostępna jest w wydaniu Canary, Beta, a także w stabilnej edycji. W tym celu należy przejść do ustawień flag, co można zrobić wpisując w pasek adresu chrome://flags. Kolejnym krokiem jest znalezienie i włączenie opcji o nazwie enable-android-web-contents-dark-mode. Możliwe, że konieczne będzie ponowne uruchomienie przeglądarki.

Dark Mode doczekał się usprawnień

Jeśli korzystacie z trybu Dark Mode dla całych stron internetowych, to prawdopodobnie zauważyliście problem z grafikami. Funkcja potrafi odwrócić kolory nie tylko tła i tekstu, ale również grafik umieszczonych na stronie. Skutkuje to błędnie wyświetlanymi obrazami.

Powyższy problem został rozwiązany w nowym wydaniu przeglądarki z kanału Canary. Teraz po aktywowaniu flagi wszystkie grafiki powinny pozostawać bez zmian, zachowując swoje oryginalne kolory. Z kolei pozostała część strony, czyli tło i tekst, przechodzą w wymuszony tryb Dark Mode.

Po lewej: błędnie wyświetlona grafika. Po prawej: grafika ma już oryginalne kolory. (fot. Android Police)

Wkrótce zmiany wdrożone w kanale Canary powinny trafić do pozostałych wersji Chrome’a. Niewykluczone, że już niebawem opisywany drugi typ Dark Mode zostanie oficjalnie udostępniony, a jego aktywacja nie będzie wymagała przechodzenia do ustawień flag.

Ciemne kolory będzie można włączyć w jeszcze jeden sposób

W tym przypadku wszystko zależy od twórców stron internetowych. Jeśli przygotują oni specjalny zestaw kolorów, to będzie on mógł być włączony przez przeglądarkę. Niekoniecznie musi to być klasyczny Dark Mode, bowiem to twórcy określają jak wygląda dodatkowy tryb kolorów na stronie.

Warto mieć na uwadze, że nie chodzi o siłowe wymuszenie ciemnych kolorów. Po prostu aktywowany jest dodatkowy schemat kolorów, gdy przykładowo w systemie ustawiony mamy Dark Mode.

źródło: Android Police