Reklama
Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck (fot. Tesla)

Tesla opublikowała raport finansowy. To już czwarty kwartał na plusie

Firma Elona Muska przedstawiła wyniki finansowe za drugi kwartał 2020 roku. Tesla po raz pierwszy w historii może pochwalić się odnotowaniem zysków przez cztery kwartały z rzędu.

Reklama

Dobre wyniki mimo pandemii koronawirusa

Obecna sytuacja na świecie, spowodowana przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, znacząco wpłynęła na branżę motoryzacyjną. Najwięksi gracze na rynku odnotowali spore spadki sprzedaży. Co ciekawe, jak wynika z danych udostępnionych przez Jato Dynamic, kryzys był znacznie mniej odczuwalny w przypadku hybryd i elektryków. Ponadto, w marcu 2020 roku drugim najczęściej sprzedawanym autem w Europie był właśnie elektryk – Tesla Model 3, która została wyprzedzona tylko przez Volkswagena Golfa.

Sprzedaż samochodów w pierwszej połowie 2020 roku.
Dostawy samochodów w pierwszej połowie 2020 roku. (fot. Tesla)

Wspomniane dane Jato Dynamic potwierdza najnowszy raport finansowy Tesli. Amerykanie, mimo licznych problemów, utrzymali sprzedaż na wysokim poziomie. Co więcej, firma wygenerowała przychód 6 mld dolarów i odnotowała zysk na poziomie 104 mln dolarów. Warto zaznaczyć, że to czwarty kwartał na plusie – wcześniej firma często kończyła ze stratami.

Jeśli chodzi o sprzedaż samochodów, to wyniki przedstawiają się następująco:

  • Tesla Model S/X – 10600 dostarczonych, 6326 wyprodukowanych,
  • Tesla Model 3 – 80050 dostarczonych, 75946 wyprodukowanych.

Łącznie Amerykanie sprzedali 90650 samochodów, czyli więcej niż w pierwszym kwartale tego roku – 88 tys. pojazdów, ale mniej niż w rekordowym czwartym kwartale 2019 roku – 112 tys. aut. Oczywiście należy tutaj pamiętać, że na wyniki miała wpływ pandemia koronawirusa, a także wstrzymanie produkcji w wybranych fabrykach na okres kilku tygodni.

Tesla nie zwalnia tempa

Elon Musk inwestuje miliony dolarów w rozwój firmy. Podczas rozmowy z inwestorami, dyrektor generalny poinformował o wybraniu lokalizacji dla kolejnej „gigafabryki”. Powstanie ona w mieście Austin, stolicy stanu Teksas i będzie skupiona na produkcji Modelu Y i Cybertruck.

Tesla – wizualizacja niemieckiej fabryki.
Tak ma wyglądać fabryka Tesli w Berlinie. (fot. Tesla)

Kolejna duża fabryka Tesli powstaje w Europie, dokładniej w Niemczech. Firma otwiera się również na nowe rynki – niedawno ruszyła oficjalna sprzedaż w Polsce. Wyraźnie widać, że Musk nie zamierza teraz odpuszczać i spoczywać na laurach. Nie powinno to dziwić, bowiem konkurencja przygotowuje się do walki, zapowiadając mocne uderzenie – BMW pokazało iX3 i w planach ma model i4, z kolei Mercedes ogłosił, że elektryczny EQS przejedzie ponad 700 km na w pełni naładowanych akumulatorach.