Model S (fot. Tesla)

Tesla wydaje aktualizację oprogramowania po pożarze Modelu S

Jak wygląda usunięcie błędów w samochodach Tesli? Jeśli nie wynikają one z wady mechanicznej, która po prostu musi wymagać wizyty w autoryzowanym serwisie, to często wystarczy pobrać aktualizację OTA (Over-The-Air), podobnie jak w smartfonach czy laptopach.

Model S zapalił się na parkingu

Tesla zaczęła właśnie udostępniać nową wersję oprogramowania, która ma zwiększyć żywotność i bezpieczeństwo akumulatorów. Aktualizacja została wydana po poważnym incydencie w Hong Kongu – samochód Tesla Model S zapalił się na parkingu. Dokładne przyczyny nie są jeszcze oficjalne znane.

Aktualizacja pojawia się już w pierwszych modelach S i X. Model 3 nie jest aktualnie objęty poprawkami – niewykluczone, że problem w nim po prostu nie występuje. Wprowadzone zmiany mają poprawić ustawienia ładowania i zarządzania termicznego pakietu akumulatorów. Jak podaje serwis CNET, usprawnione oprogramowanie ma umożliwić pojazdom bardziej efektywne sterowanie temperaturą i poziomem naładowania każdego ogniwa. To z kolei ma przełożyć się na wyeliminowanie problemów, które mogły spowodować ostatni pożar.

Reuters informuje, że od 2013 roku wystąpiło co najmniej 14 incydentów, w których samochody Tesli stanęły w płomieniach. Jednakże do większości sytuacji dochodziło po wypadkach – to efekty uderzenia, a nie błędy w samochodzie były główną przyczyną.

Producent, mimo ostatniej wpadki, twierdzi, że ryzyko pożaru jest 10 razy mniejsze niż w samochodach zasilanych paliwem. Co więcej, Elon Musk na Twitterze zwraca uwagę, że w rzeczywistości to Tesla, podobnie jak większość samochodów elektrycznych, jest o ponad 500% mniej narażona na pożary niż pojazdy przewożące ogromne ilości łatwopalnego paliwa.

Aktualizacje wprowadzają także nowe funkcje

Tesla wydaje nowe wersje oprogramowania nie tylko, aby wyeliminować odkryte błędy, ale także za ich pomocą wprowadza nowe funkcje. Właściciele samochodów Tesli mogą więc liczyć na więcej opcji w samochodzie niż w dniu opuszczania salonu. Dużą zaletą jest łatwość instalacji aktualizacji. Wszystko odbywa się, gdy przykładowo Tesla stoi w garażu.

Jedna z ostatnich aktualizacji Tesli przyniosła nowe funkcje bezpieczeństwa, w tym unikanie niezamierzonego zjechania z pasa ruchu.

Polecamy również:

Android w samochodzie z własną bazą aplikacji. Google ogłasza otwarcie platformy

źródło: CNET, Reuters, Engadget