telefon smartfon T-Mobile logo

T-Mobile stawia kolejny krok do wyłączenia 3G: VoWiFi i VoLTE teraz też dla klientów na kartę

Choć może się to wydawać nieco dziwne, by móc prowadzić rozmowy głosowe z wykorzystaniem sieci 4G LTE, operator musi wspierać dedykowaną funkcję – VoLTE, a przede wszystkim, udostępniać ją użytkownikom. T-Mobile wkrótce powiększy ich grono o kolejnych klientów.

VoWiFi i VoLTE – rarytasy dla nielicznych. Tylko dlaczego?

Usługi VoWiFi (możliwość prowadzenia połączeń głosowych z wykorzystaniem dowolnej sieci WiFi zamiast sieci operatora) oraz VoLTE (możliwość prowadzenia połączeń głosowych z wykorzystaniem sieci LTE) dostępne są na rynku już od długich kilku lat.

Pierwsza przydaje się zwłaszcza tym, którzy często podróżują za granicę oraz mieszkającym w miejscowościach, w których nie ma zasięgu sieci mobilnej, a jest możliwość podłączenia do internetu stacjonarnego i udostępnienia go po WiFi. Druga pomaga w zapewnieniu lepszej jakości połączeń głosowych oraz sprzyja oszczędzaniu energii przez smartfon (w przypadku jej braku, telefon musi utrzymywać aktywne połączenie 3G dla nawiązywania i odbierania połączeń, mimo że pozostaje w zasięgu 4G).

Zasadniczy problem w tym, że operatorzy często ograniczają korzystanie z nich wyłącznie do wybranych modeli smartfonów czy oferują je wyłącznie abonentom niektórych taryf. Tymczasem, jako że powszechne udostępnienie sieci 5G zbliża się nieuchronnie, operatorzy zdają sobie sprawę, że przydałyby się im wolne częstotliwości. Jak je pozyskać, nie licząc udziału w nowych aukcjach UKE? Na przykład, wyłączając mało używane sieci poprzedniej generacji. Wiadomo, że na pierwszy ogień pójdzie właśnie 3G. Tyle tylko, że do wyłączenia 3G w sposób nieodczuwalny dla abonentów, należy im zapewnić możliwość korzystania z nowszych rozwiązań. W tym kierunku zmierza operator sieci T-Mobile, udostępniając usługi kolejnym grupom abonentów.

T-Mobile: VoWiFi i VoLTE już wkrótce dla klientów ofert na kartę

Zgodnie z informacją pozyskaną od operatora przez Telepolis.pl, T-Mobile, w lutym 2021 roku, rozpocznie komercjalizację dostępu do WiFi Calling i VoLTE dla klientów prepaid. W praktyce oznacza to, że z połączeń głosowych po sieci LTE będą mogli korzystać również korzystający z ofert na kartę, dostępnych w T-Mobile.

Wszystkich korzystających z tego typu ofert u magentowego operatora, zachęcamy do wypróbowania nowych możliwości już w przyszłym miesiącu. Lista zgodnych urządzeń dostępna jest na stronie internetowej T-Mobile.