struktura internetu
strukturainternetu_switch

Internet światłowodowy od Plusa dostępny będzie dla kolejnych 3,2 mln klientów (aktualizacja)

Internet światłowodowy trafia pod kolejne strzechy. Proces jego upowszechniania coraz bardziej przyspiesza dzięki temu, że oferują go kolejni operatorzy. Plus poinformował, że już od jutra, tj. 10 stycznia 2020 roku, światłowód będzie dostępny dla kolejnych 3,2 mln klientów.

Reklama

Internet światłowodowy pojawił się w portfolio Plusa w grudniu 2018 roku wraz ze znacznie bardziej rozbudowaną ofertą internetu domowego. Krok ten był możliwy dzięki przejęciu infrastruktury Netii, która w tamtym momencie docierała do ponad 2,6 mln gospodarstw domowych (aktualnie prawie 2,7 mln) oraz ponad 800 największych biurowców. Początkowo operator proponował swoim klientom cztery prędkości (do 150 Mbit/s, do 300 Mbit/s, do 600 Mbit/s i do 900 Mbit/s), lecz w maju 2019 roku zmniejszył ich liczbę do trzech (do 150 Mbit/s, do 500 Mbit/s i do 1 Gbit/s).

Reklama

Internet światłowodowy od Plusa dostępny dla nowych klientów

Każdemu operatorowi zależy na tym, aby dotrzeć ze swoją ofertą do jak największej liczby osób i Plusowi właśnie się to udało. Zielony dostał bowiem pozwolenie na wykorzystanie infrastruktury światłowodowej należącej do Orange w tzw. gminach regulowanych, czyli tych, w których decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej udostępniana jest ona innym operatorom. Dzięki temu Plus będzie mógł sprzedawać dostęp do internetu światłowodowego kolejnym 3,2 mln klientów i tym samym obejmie swoim zasięgiem już blisko 39% gospodarstw domowych w Polsce (do tej pory docierał do zaledwie 18%).

Klienci, do których dociera infrastruktura Orange, będą mogli wykupić dostęp zarówno do internetu światłowodowego, jak i telewizji kablowej IPTV od Cyfrowego Polsatu. Jeśli chodzi o światłowód, to jego ceny przedstawiają się następująco: 60 złotych miesięcznie za prędkość do 150 Mbit/s, 80 złotych za do 500 Mbit/s i 100 złotych za do 1 Gbit/s (uwzględniają one rabat za e-fakturę w wysokości 10 złotych). W każdym pakiecie użytkownicy otrzymują router WiFi (w dzierżawę) i dodatkowo paczkę 5 GB internetu mobilnego. Osoby, które mają już jakąś usługę w Plusie bądź Cyfrowym Polsacie, mogą skorzystać z rabatu SmartDOM i smartFIRMA (-10 złotych).

Sprzedaż internetu światłowodowego dla 3,2 mln nowych gospodarstw domowych rozpocznie się od 10 stycznia 2020 roku. Będzie on dostępny zarówno dla klientów indywidualnych, jak i małych firm z segmentu SOHO.

Aktualizacja (10.01.2020)

Okazuje się, że Plus nie wyraził się jasno, bowiem 3,2 mln gospodarstw domowych znajdzie się w zasięgu jego internetu stacjonarnego, jednak ze światłowodowego będzie mogło skorzystać tylko niespełna pół miliona z nich (pozostałe mają być obsługiwane przez inne technologie kablowe).

W Polsce internet światłowodowy jest tani

W Polsce internet światłowodowy jest tani. Inni w Europie i na świecie płacą więcej

Źródło: informacja prasowa