Wygląda na to, że Surface Pro 8 będzie tylko trochę ładniejszy od Surface Pro 7

Microsoft będzie miał wkrótce szczególnie ciężką przeprawę z nowym modelem hybrydy Surface Pro. Chcielibyśmy zobaczyć jakieś bardziej znaczące odświeżenie tej linii produktów, ale wszystko wskazuje na to, że Surface Pro 8 będzie tylko niewielką aktualizacją ubiegłorocznego modelu.

Duże ramki po raz piąty

Obecna forma tabletów Surface Pro ma już pięć lat. Co roku dostajemy istotną aktualizację specyfikacji w postaci nowego procesora od Intela, ale poza tym urządzenia te niemalże się nie zmieniają. Gdyby postawić obok siebie Surface Pro 4 i Surface Pro 7, to prócz nieco innego ułożenia portów, nie dałoby się zauważyć większych różnic.

Surface Pro 8 nie będzie się mocno różnić od swoich poprzedników (na zdjęciu – Surface Pro 6)

Niestety, wszystko wskazuje na to, że Surface Pro 8 dosięgnie ta sama klątwa zmian, co poprzednie generacje urządzeń z tej serii. Mianowicie, dostaniemy nowy procesor Intel Core Tiger Lake, kilka pomniejszych usprawnień w innych aspektach wnętrza tabletu, i praktycznie żadnych w zakresie jego wyglądu.

Potwierdzają to wczesne zdjęcia Surface Pro 8. Choć mało szczegółowe, to spoglądając na nie, możemy dostrzec linię ramek wyświetlacza. I tak – wydają się być równie grube, jak w wypadku Surface Pro 7.

Surface Pro 8 (fot. @cozyplanes)

Pewne modyfikacje można zauważyć za to w obrębie ramek urządzenia – sprawiają wrażenie bardziej zaokrąglonych, zupełnie jak w Surface Go 2. Najwyraźniej nowy „Pro” przejmie od najmniejszej hybrydy Microsoftu ten styl.

To za mało, żeby zachęcić nowych klientów

Owszem, moc procesorów Intel Core 11. generacji oraz grafiki Intel Iris Xe jest obiecująca i zapowiada się na wyraźny skok wydajnościowy oraz energetyczny od czasów ostatniej iteracji Surface Pro, ale cyferki prezentowane na wykresach i w tabelkach nie wystarczą. Żeby zachęcić kogoś do kupna Surface Pro 8, będzie musiał on przykuwać wzrok – a raczej tego nie zrobi, jeśli front nadal będzie straszył ramkami, które już w ubiegłym roku wyglądały na grube.

Dziwi mnie takie podejście Microsoftu, który udowodnił już przecież, że potrafi stworzyć ładną hybrydę – Surface Pro X odznaczał się przecież znacznie nowocześniejszym wyglądem.

Surface Laptop 4 (fot. @cozyplanes)

Oprócz informacji o Surface Pro 8 (także w wersji LTE), pojawiły się też plotki o nowym Surface Laptop 4, który w niektórych opcjach będzie wykorzystywać procesory AMD Ryzen. Do premiery tych urządzeń poczekamy zapewne do początku 2021 roku. Ciekawe, czy odbędzie się ona szybciej niż wprowadzenie do sklepów w Polsce smartfona Surface Duo.