Laptopy z procesorami Intel Tiger Lake mnożą się jak grzyby po deszczu: nowości Dynabook i Samsunga

Intel postanowił zamieszać nieco we względnym porządku panującym w portfolio firmy. Nie tylko wprowadził nową generację procesorów Intel Core, ale także zaprezentował nową linię procesorów Intel Evo. Rzecz jasna producenci laptopów mieli już na tę okazję gotowe urządzenia z nowymi chipsetami w środku. Oto, co przygotowali Dynabook i Samsung.

Laptopy Dynabook z procesorami Intel Core 11. generacji

Jeśli nie kojarzymy Dynabooka, to jest to firma, która teraz odpowiada za przejęty przez Sharpa laptopowy biznes Toshiby. Niedługo po ogłoszeniu przez Intela nowej architektury procesorów Tiger Lake, przekazano, że Dynabook ma do zaprezentowania dla notebooki z tym chipsetem.

Jeden z laptopów, Portégé X30W-J, ma obrotowy zawias pokrywy, dzięki czemu można ustawić ekran pod dowolnym kątem. Z kolei Portégé X30L-J to bardziej standardowy model, z klasycznym mechanizmem zamykania notebooka.

Dynabook Portégé X30W-J

Oba urządzenia ważą mniej niż 1 kg, co osiągnięto dzięki wykorzystaniu obudowy ze stopu magnezu i dysponują 13,3-calowymi wyświetlaczami dotykowymi z rozdzielczością 1080p. W środku znajdziemy procesory Intel Core i5-1135G7 lub Core i7-1165G7 z grafiką Iris Xe.

Co dość zabawne, Dynabook przekazuje, że laptopy zaprojektowano tak, by przeszły certyfikat wytrzymałości MIL-STD-810-G, ale nie mogą pochwalić się jego atestem.

Dynabook Portégé X30L-J

Portégé X30L-J może obsługiwać do 48 GB RAM (w porównaniu do max. 32 GB RAM w Portégé X30W-J), ma dodatkowy port USB-A, port Ethernet i opcjonalny trackpoint, podobny do tych montowanych w ThinkPadach.

Samsung Galaxy Book Flex 5G, czyli 2-w-1 z Tiger Lake

Samsung wykorzystał procesory Intel Core 11. generacji, by zaprezentować swój pierwszy laptop z modemem 5G Galaxy Book Flex 5G. Co ciekawe, nawet w oficjalnych materiałach prasowych nie zdradza, jakie dokładnie układy wylądują w notebooku, ale na pewno będą to chipsety z linii Core i5 oraz Core i7. Producent podkreśla korzyści zintegrowanej grafiki Intel Xe.

Samsung Galaxy Book Flex 5G

Nowy Galaxy Flex jest chyba jednym z nielicznych laptopów, które mają aparat tylny z matrycą 13 Mpix. Przednia kamera do wideokonferencji rejestruje materiały w 720p.

Samsung Galaxy Book Flex 5G

13,3-calowy, dotykowy ekran 1080p, obsługiwany także przez S-Pen chowany w obudowie, ma wyświetlać obraz przez ponad 9 godzin pracy, co było jednym z warunków otrzymania oznaczenia Intel Evo. Oprócz tego bateria (69,7 Wh) pozwala na szybkie ładowanie – w 30 minut uzupełnimy ją na tyle, by zapewnić sobie dodatkowe 4 godziny działania.

Rysik S-Pen chowany w obudowie Samsung Galaxy Book Flex 5G

Poza tym laptop wyposażony będzie w standardowy zestaw modułów łączności w aktualnych standardach – Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, Thunderbolt 4, HDMI, zaoferuje do 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o maksymalnej pojemności 512 GB. Całość będzie ważyć 1,26 kg.

Samsung Galaxy Book Flex 5G

Nie podano na razie cen ani Dynabooków, ani nowego laptopa Samsunga. Zapewne poznamy je w ciągu kilku miesięcy.