(fot. Huawei)

Strava wie, gdzie mieszkasz. I przez to inni też mogą się dowiedzieć

Ciężka Strava – na podstawie aktywności w aplikacji, można określić miejsce zamieszkania dowolnego użytkownika. By nikt nas nie namierzył, przydatne może okazać się wyłączenie jednej funkcji.

Heatmapy Strava zdradzają tajemnice

Strava jest popularną aplikacją do gromadzenia danych na temat naszej aktywności fizycznej i treningów. Wielu zapaleńców zapisuje w niej trasy swoich biegów czy przejażdżek rowerowych. Sęk w tym, że apka ta może przysłużyć się komuś, kto chciałby określić miejsce naszego zamieszkania.

Otóż od 2008 roku w aplikacji można korzystać z funkcji heatmapy. To nic innego jak nanoszenie na mapę miejsc, w których podejmujemy najwięcej aktywności. I właśnie to może zdradzić lokalizację naszego domu.

Naukowcy z North Carolina State University Raleigh ustalili, że w pewnych okolicznościach, ktoś, kto wie, czego szukać w udostępnianych przez użytkownika danych, może namierzyć nasz adres domowy. To dlatego, że użytkownicy pozwalają Stravie na śledzenie ich lokalizacji. Mogą też korzystać z heatmap, które pomagają odkrywać nowe szlaki.

Jednak łącząc publicznie dostępne dane w postaci map OpenStreetMaps z tymi heatmapami, da się z dużym prawdopodobieństwem określić miejsce zamieszkania użytkownika. Wszystko przez to, że Strava oznacza początek i koniec danego treningu, który zwykle zaczyna się i kończy w tym samym miejscu – zaraz przy naszym domostwie.

Metoda ta nie jest jednak wysoce skuteczna. Wskaźnik dokładności tak uzyskiwanych adresów wynosił około 37,5% w porównaniu z danymi kontaktowymi użytkowników aplikacji, podawanymi podczas rejestracji. Ponadto jeszcze bardziej sprawa komplikuje się w gęściej zaludnionych obszarach – na przykład sama lokalizacja naszego bloku niewiele da potencjalnemu złodziejowi, skoro nie dowie się, na którym piętrze mieszkamy.

W bardzo podobny sposób jeszcze kilka lat temu co poniektórym udawało się lokalizować… bazy wojskowe. Jeśli więc lubimy bawić się w detektywów, heatmapy w Stravie są interesującym narzędziem.

Jak się chronić?

Choć ryzyko ujawnienia adresu nie jest zbyt wysokie, zawsze można wyłączyć heatmapy w aplikacji. Po przejściu do ustawień Stravy, w sekcji Kontrola prywatności wystarczy zmienić pozycję odpowiedniego przełącznika.