fot. Tabletowo, Wikipedia

Motorola wie, jak wrócić do gry. Znowu jest jednym z największych producentów smartfonów w USA

Wiemy już, jak ukształtowała się globalna sprzedaż smartfonów w trzecim kwartale 2017 roku. Strategy Analytics opublikowało jednak również dane, dotyczące samych Stanów Zjednoczonych. Warto im się przyjrzeć, ponieważ są one niezwykle interesujące, a momentami nawet zaskakujące.

Reklama

Liderem, tzn. największym producentem smartfonów na trzecim pod względem wielkości rynku jest oczywiście Apple. W trzecim kwartale 2017 roku koncern z Cupertino sprzedał w sumie 12 milionów iPhone’ów. Co ciekawe, jest to wynik słabszy aż o jeden milion niż w analogicznym okresie rok wcześniej (Q3 2016). Badacze taki stan rzeczy tłumaczą jednak „mieszanym popytem na iPhone’a 8” oraz faktem, że sporo klientów czekało na rynkową premierę iPhone’a X.

Na drugim miejscu ulokował się Samsung, który od początku lipca do końca września 2017 roku sprzedał w sumie 9,9 miliona smartfonów. Mamy tu do czynienia ze wzrostem, aczkolwiek niespecjalnie dużym, bowiem wynoszącym ledwie 200 tysięcy egzemplarzy. Mimo wszystko Koreańczycy na pewno się cieszą, że udało im się przekonać do zakupu urządzenia z ich portfolio więcej klientów niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Trzecie miejsce dla niektórych może być zaskakujące. Znajduje się bowiem na nim LG. W dodatku Koreańczykom udało się zwiększyć sprzedaż rok do roku z 6,5 do 6,8 miliona smartfonów, a więc o 100 tysięcy więcej niż ich rodzimemu konkurentowi, czyli Samsungowi. Trzecia lokata LG jest o tyle istotna, że mówimy tu o trzecim, największym rynku na świecie. To niewątpliwie sukces, że firmie udało się wskoczyć na ścisłe podium.

Czwarta lokata przypadła ZTE. Dla mnie osobiście nie jest to zaskoczenie, ponieważ jakiś czas temu, przy okazji publikacji wyników finansowych za pierwsze dziewięć miesięcy 2017 roku producent poinformował, że jest czwartym, największym producentem smartfonów w Stanach Zjednoczonych. Badacze ze Strategy Analytics zauważają przy okazji, że firma ma mocną konkurencję ze strony TCL/Alcatela i Blu, którzy także agresywnie grają ceną.

Prawdziwą gwiazdą trzeciego kwartału 2017 roku była jednak Motorola. Rok do roku marce udało się zwiększyć sprzedaż o prawie 100%! Dzięki temu firma wróciła do TOP 5 największych producentów smartfonów w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy od… 2015 roku. To ogromne osiągnięcie – szczególnie, że Motka ma amerykański rodowód i przez długie lata była jedną z najpopularniejszych marek w USA (pamiętacie Motorolę RAZR V3?).

Jeżeli widzieliście, jak wyglądała globalna sprzedaż smartfonów w trzecim kwartale 2017 roku (a jeśli nie, to link do artykułu macie poniżej), to od razu zorientowaliście się, że w Stanach Zjednoczonych sytuacja ukształtowała się zupełnie inaczej. Powtarzają się tylko Apple i Samsung (chociaż w odwrotnej kolejności), ale pozostałe miejsca zajmują już inne marki. Mimo wszystko warto wiedzieć, jak jest w USA, ponieważ – jak wspomniałem – jest to trzeci, największy rynek na świecie, zaraz po Chinach i Indiach (które niedawno wskoczyły na drugie miejsce, spychając USA na trzecią lokatę).

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/11/03/sprzedaz-smartfonow-trzeci-kwartal-q3-2017/

Źródło: Strategy Analytics przez Business Wire