iPhone X jest pierwszym smartfonem Apple, którego mogłabym używać na co dzień

Mam to szczęście, że obracam się w środowisku bardzo przyjaznych mi osób. Wczoraj jedna z nich kupiła iPhone’a X i… przekazała mi do testów (w co, nie ukrywam, w dalszym ciągu jest mi dość trudno uwierzyć). Dzięki temu dziś, po dobie użytkowania, mogę się z Wami podzielić moimi odczuciami na temat tego produktu. I wiecie co? Dochodzę do wniosku, że iPhone X jest pierwszym smartfonem Apple, którego mogłabym używać na co dzień. Jeszcze trochę i stwierdzę, że piekło zamarzło ;).

Nie jestem uprzedzona wobec smartfonów Apple. Nigdy jednak nie przepadałam za nimi przede wszystkim ze względu na wielkie ramki wokół ekranu, znacznie powiększające fizyczne wymiary ich urządzeń. Ale też sporą rolę odgrywa fakt, że jestem mocno wsiąknięta w ekosystem usług Google, a nie Apple, przez co korzystanie ze smartfonów z Androidem było dla mnie po prostu wygodniejsze. Wraz z nadejściem iPhone’a X czułam, że moja opinia w tym temacie może ulec zmianie. Może nie o 180 stopni, ale jednak w kierunku przekonania się do tego, że iPhone mógłby zostać moim prywatnym smartfonem. I choć od momentu rozpoczęcia korzystania z niego minęła zaledwie doba, wiem, że iPhone X, ze wszystkich wcześniejszych telefonów Apple, jest mi najbliższy.

Początki jednak nie były łatwe

Żeby nie było tak pięknie, z iPhonem X nie polubiliśmy się od razu. Procedurę konfiguracji pewnie znacie – należy zalogować się do konta Apple lub stworzyć nowe Apple ID. Jako że na drodze tabletowego życia przez moje ręce przeszło najpierw kilka iPadów, a później iPhone’ów, odpowiednie konto miałam utworzone. Wprowadziłam poprawne dane, po czym po chwili na ekranie zobaczyłam komunikat, że hasło jest nieprawidłowe. Wpisałam wszystko tak samo ponownie – efekt ten sam. Spróbowałam innego hasła – niepoprawne. Wysłałam sobie na mejla opcję resetowania hasła. W międzyczasie jednak stwierdziłam, że spróbuję jeszcze raz – wklepałam dokładnie te same dane, co chwilę wcześniej i… nagle załapało.

Wciąż zostajemy w temacie konfigurowania urządzenia, ale idziemy o krok dalej – przywracamy dane z poprzedniego sprzętu Apple, konfigurujemy od nowa czy może zgrywamy dane ze smartfona z Androidem? Jako że nigdy nie sprawdzałam, jak działa ta ostatnia opcja, postanowiła z niej skorzystać tym razem. Zwłaszcza, że na iPhone’a X przesiadałam się z Huawei Mate 10 Pro (tak, wiem, że czekacie na recenzję – jeszcze trochę cierpliwości!). Z Google Play pobrałam aplikację Przenieś do iOS, na iPhonie wykonałam potrzebne kroki, po czym na jego ekranie wyświetlił się kod, który musiałam wpisać na Huawei. Przepisałam – wyskoczył błąd. Spróbowałam jeszcze raz – to samo. Wyszłam z apki, cofnęłam zadanie na iPhonie, z myślą, że może to pomoże. Niestety, bezskutecznie. Ostatecznie darowałam sobie kolejne próby i skonfigurowałam iPhone’a jako nowy telefon.

W międzyczasie oczywiście widziałam ciągle godzinę i coś mi nie pasowało – wyświetlana była godzina o sześć do tyłu. iPhone X z uporem maniaka udawał, że jestem w innej strefie czasowej, nie chcąc ustawić poprawnej godziny automatycznie. Wystarczyła zmiana strefy ręcznie.

To oczywiście pierdoła, ale to przecież suma pierdółek sprawia, że z danego rozwiązania korzysta nam się przyjemnie lub nie. Na szczęście później było już tylko lepiej.

Wyświetlacz – wreszcie OLED!

Cofnijmy się do momentu wyjęcia iPhone’a X z pudełka i pierwszego uruchomienia. Już wtedy stwierdziłam, że zastosowanie matrycy OLED było strzałem w dziesiątkę. Nie mam wątpliwości, że to najlepszy ekran, jaki kiedykolwiek znalazł się w iPhonie. I nie twierdzę tak bynajmniej dlatego, że wszyscy tak uważają – nie. Ten ekran naprawdę robi świetne wrażenie.

Podczas wyjmowania iPhone’a X z pudełka miałam przy sobie akurat Huawei Mate 10 Pro i Samsunga Galaxy S8+. Muszę Wam powiedzieć, że biel w Dziesiątce jest „najbielsza” – najbardziej miła dla oka i najbliższa bieli. Odwzorowane czerni też doskonałe. Jasność minimalna i maksymalna – trudno się tu do czegokolwiek przyczepić. A z TrueTone zaprzyjaźniłam się od razu.

TrueTone to nic innego jak funkcja odpowiedzialna za dostosowywanie temperatury barwowej ekranu do panujących warunków oświetleniowych. Świetna sprawa, bo dzięki temu rozwiązaniu wzrok męczy się dużo mniej, a korzystanie z telefonu jest po prostu bardziej komfortowe.

Największe kontrowersje wzbudza jednak wycięcie w ekranie. Wygląda to… tu wstaw to, co uważasz na ten temat. Według mnie nie wygląda to ani dobrze, ani ciekawie. A dodatkowo trudno jest się do tego przyzwyczaić. Może z czasem… Ale jakoś po dobie nie przywykłam do tego rozwiązania i wciąż nieszczególnie mi ono odpowiada. Pojawia się też kwestia kompatybilności aplikacji. Jak się domyślacie – gros programów wyświetla na górze czarny pasek. Z mojej listy apek must-have problemu z nowym ekranem nie mają: Instagram, Facebook, Messenger, YouTube, Twitter, Netflix, Jakdojade, mytaxi, Booking, ToDoIst, Chrome, Flipboard, Listonic, Discord i Slack. A czarny pasek znalazł się w:  SkyCash, Google Maps, Yanosik, ING, Feedly, Endomondo. Jak chcecie, żebym sprawdziła konkretne aplikacje, dawajcie znać w komentarzach.

Obsługa iPhone’a X i gesty

Jakoś nigdy nie przepadałam za nawigacją po iOS. Tymczasem w iPhonie X jest ona dużo bardziej intuicyjna – dla mnie, osoby przesiadającej się z Androida na iOS, a nie z iOS na iOS. I wydaje mi się, że właśnie migracja z Androida na iOS będzie prostsza niż z poprzednich generacji smartfonów Apple na iPhone’a X. Wszystko za sprawą przyzwyczajeń, które trzeba zmienić wraz z brakiem klawisza Home z Touch ID pod ekranem.

Poruszanie się po systemie jest bardzo proste i wymaga poświęcenia dosłownie chwili, by weszły w nawyk wszystkie gesty:

 • aby wrócić do ekranu początkowego, wystarczy przesunąć palcem od dolnej krawędzi w górę,
 • aby przełączyć się pomiędzy ostatnimi aplikacjami, wystarczy przesunąć palcem od dolnej krawędzi ekranu w górę i przytrzymać palec – wtedy wyświetla się ekran przełączania aplikacji,
 • aby uzyskać dostęp do narzędzi, czyli centrum sterowania, wystarczy przesunąć palcem w dół od prawego górnego rogu ekranu.

Warto jeszcze pamiętać, że poruszając się w obrębie jednej aplikacji cofnięcie jest możliwe poprzez przesunięcie palca od lewej strony do prawej (np. rozmawiając z konkretną osobą na Messengerze wystarczy wykonać ten gest, by wrócić do listy wszystkich rozmów lub np. na Twitterze czytając danego tweeta można wykonać gest, by wrócić do listy wszystkich tweetów). Dzięki temu nie trzeba zbyt często sięgać do X w lewym górnym rogu, co jest po prostu niewygodne.

Face ID

Kolejna kontrowersyjna rzecz – zastąpienie Touch ID przez Face ID. Czy to była dobra decyzja? Patrząc przez pryzmat tego, jak prezentuje się iPhone X (a wygląda naprawdę świetnie – zapamiętajcie ten moment, bo pierwszy raz napisała coś takiego na temat iPhone’a!), przez wzgląd właśnie na usunięcie przycisku Home, który zabierał bardzo dużą przestrzeń pod ekranem, to dobry ruch. Ale z drugiej strony, Face ID nie do końca mnie przekonuje. Korzystam z tego rozwiązania od wczoraj i nie jest ono idealne – nie mówię o tym, że zdarzają się (sporadycznie, ale jednak) nieudane próby odczytania mojej twarzy (wtedy trzeba wprowadzić pin). Mam na myśli to, że podczas procesu rozpoznawania twarzy i tak jest wymagana ingerencja z naszej strony, w postaci przesunięcia palcem od dołu ekranu ku górze. Strasznie nieintuicyjnie jest to rozwiązane – zwłaszcza, że trzeba palec precyzyjnie dość przeciągnąć od wybranego miejsca ekranu – jeśli wyżej, to nie za działa. Pewnie to kwestia przyzwyczajenia, ale póki co raczej mnie irytuje niż sprawia, że chcę z tego korzystać. Korzystam raczej z przymusu.

Aparat

Na temat aparatu rozpisywać się teraz nie będę – po prostu wrzucę Wam trochę zdjęć wykonanych przeze mnie w różnych warunkach oświetleniowych. Dajcie znać w komentarzach, co myślicie na temat ich jakości.

Bateria

Jako że iPhone X po wyjęciu z pudełka nie był naładowany w 100%, omijam pierwszy cykl i liczę czas pracy od dzisiejszego ranka. Smartfon z jednej strony nie miał dziś u mnie taryfy ulgowej, bo podczas spaceru po Kielcach robiłam dużo zdjęć, a wcześniej instalowałam sporo aplikacji, by sprawdzić ich kompatybilność z nietypowym ekranem… Ale z drugiej strony, siedząc w domu, iPhone po prostu spokojnie sobie leżał obok mnie. Ostatecznie o godzinie 20:25, jak możecie zobaczyć na screenie, w gotowości smartfon był przez 10h50’, natomiast w użyciu: 6h20′. Trudno jest mi przewidzieć jaki czas pracy będzie standardowo osiągał iPhone X, ale mam pewne obawy, że czasem trudno mu będzie dociągnąć do końca dnia – zwłaszcza podczas bardziej intensywnego użytkowania (to jednak będę sukcesywnie sprawdzać).

Na temat wzornictwa nie będę się rozpisywać. Bo iPhone X może się podobać, ale wcale się nie zdziwię, jak stwierdzicie, że nie jest w Waszym typie. Wystający moduł aparatu wygląda kiepsko. Szklana obudowa natomiast zbiera odciski palców jak oszalała, na szczęście łatwo jest je usunąć. „Mój” iPhone X jest zabezpieczony przez etui, więc nawet nie zwracam na kwestię designu większej uwagi.

Póki co jestem zadowolona – jak będzie dalej?

Na razie to tyle moich wrażeń z użytkowania iPhone’a X. Doba to dość krótki czas, by przetestować sprzęt na tyle, by poznać go z każdej strony i móc się wypowiedzieć na temat każdego aspektu. Jednego jestem pewna: iPhone X to najlepszy smartfon w historii Apple. Ale nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej w przypadku jubileuszowego sprzętu.

Jestem też zaskakująco zadowolona z tego, jak korzysta mi się z iPhone’a X. Biorąc pod uwagę, że byłam przekonana, że moja opinia na temat tego produktu będzie jedną z chłodniejszych, jakie znajdziecie w sieci, jestem zaskoczona, że iPhone X powoli zaczyna mnie do siebie przekonywać. Czy mu się ta sztuka uda? Nie wiem, zobaczymy. Wciąż jestem mocno sceptycznie nastawiona do Face ID i tego wycięcia w ekranie. Nie podoba mi się też brak 3.5 mm jacka audio, ale to u Apple nie jest nowością. Bardzo mi się podobają natomiast wymiary telefonu (po wyjęciu z pudełka wydał się jakiś taki… mały?), sama jakość ekranu i… głośniki – grają świetnie. A cała reszta po prostu działa – wydajnie i szybko, jak przystało na najdroższy sprzęt na rynku.

Co do ceny nie będę się wypowiadać – jak kogoś stać i chce sobie kupić iPhone’a X, nie mam z tym żadnego problemu. Inna kwestia czy smartfon ten (czy jakikolwiek inny smartfon) jest warty takiej kwoty… Zapraszam do dyskusji.

iPhone’a X kupicie oczywiście również u naszego partnera, tj. w Komputroniku.

A parametry telefonu możecie sobie przypomnieć w poniższym wpisie:

10 lat od premiery pierwszego iPhone’a minęło. Z tej okazji Apple zaprezentowało iPhone X

Komentarze

 • Andrzej

  A ja dziś za namową Pani Kasi zrezygnowałem z galaxy s7 na rzecz honor 8 (potrzebuje dual sim)

  • Zero Cool

   To biznesu nie zrobiłeś.

   • TheTrojan116

    A co niby nie tak z honorem 8 jest nie tak, mam i polecam rok użytkowania 0 problemów spowolnień itd

    • DaemonKazoom

     O ile pamiętam to Huawei uznało że niezaktualizuje tego modelu do Oreo bo nie.

     • Ziemniaczek

      Pewnie przez brak sterowników…

     • Andrzej

      A po co mi oreo? Z aktualizacji od android 4.4 najbardziej zaskoczyło mnie dopiero dzielenie ekranu w 7.0 (chociaż Samsung i lg mieli to wcześniej). Nic więcej nie było tak przełomowego. Po co mi więc kolejne numerki? Gdyby alcatel nie olał idol 4 to bym przy nim został. Z s7 brakować mi będzie tylko alwais display, za to największe plusy honor to właśnie dual sim i czytnik Lini papilarnych wraz z gestami na nim

     • Hulk

      w 7.0 masz podzielenie ekranu a w oreo masz picture in picture. tak poza tym śa też inne usprawnienia jak np. poziom naładowania akcesoriów BT

     • Andrzej

      Poziom naładowania akcesoriów bluetooth? To mam już w honor 8

    • Edi999

     Słaba bateria i brak aktualizacji

   • Andrzej

    Biznesu? S7 leży na półce, za Honor 8 dałem 3 cyfry

  • Bold

   Zamienił stryjek siekierkę na kijek.

  • Ziemniaczek

   Faktycznie biznes życia, Honor 8 zamiast S7… Brawo xD

   • S7, przypomnę tylko, NIE MA dual SIM. A Honor 8 ma, w dodatku aktywny

    • Ziemniaczek

     Tylko, że Honor 8 nie będzie aktualizacji do Oreo, lepiej pójść w takiego Mi 5 z ceramicznymi plecakami niż w Honora 8.

     • Mi 5, pomijając LTE B20, nie ma też aktywnego dual SIM
      To Andrzej ma być zadowolony – a skoro jest, to po co drążyć temat? :)

     • Ziemniaczek

      Z tym ciężko, z tego co widzę większość urządzeń z S820 nie ma aktywnego Dual SIM… A nie każdy korzysta z custom Romów.

     • Adi

      Zaktualizować to jedno, a zaktualizować do Oreo bez generowania nowych błędów to drugie. Gdybym miał Honora 8 nie byłoby mi smutno z powodu braku aktualizacji. Swojego S7 Edge mogłem zostawić na “starym” 6.0.1, ale z ciekawości wrzuciłem 7.0 i na nim zostanę – Oreo u mnie nie zagości.

     • Ziemniaczek

      U mnie Oreo lepiej działa niż Nogat, tylko, że ja mam czystego Androida.

    • Mags

     Mylisz się..są wersje z dual sim wiem bo miałam.

    • Edi999

     Przecież jest S7 Duos

     • VMortens

      Ale nie w oficjalnej dystrybucji. Trzeba kupować w jakimś bludiode, itp, albo za granicą …

     • Edi999

      Nie jest oferowany na polskim rynku, ale istnieje.

 • Pikuś

  Ja osobiście nie jestem fanem Apple ponieważ od jakichś 6/7 lat używam telefonów z androidem. Teraz mam s8 i jestem tak zadowolony z niego że nie zamieniłbym się nawet na jubileuszowego iPhone X pomimo że jest może trochę lepszy od mojego s8 to i tak jestem do X nastawiony nie trochę lecz bardzo kiepsko nastawiony.

 • Co takiego jest w X czego nie ma w 7/8, że jest to pierwsze jabłko, które mogłabys używać jako swój telefon? Tylko design?

  • Dużo mniejsze ramki, przez co mniejsze wymiary, większy ekran, gesty – jest tego trochę

   • Ale gesty to system czyli też iP 7/8. Co do małości ramek i reszty designu to OK, choć to mnie dążenie do minimalizacji nie przekonuje jakoś. Mam służbowego Andka na jakimś HTC gdzie boczne ramki nie są jakieś grube i co chwilę okazuje się, że wychwycił dotyk, coś przesunąłem itp. ale fakt, że japka (telefonu) używam od jakiś 8/9 lat i pewnie skrzywiony jestem ;)

    • no nie wiem, na iP 7+ nie było tych gestów ;)

     • Andrzej Libiszewski

      I dobrze :)

   • Ziemniaczek

    Tylko, że OLED = AMOLED, w praktyce panele OLED mają większą ziarnistość i większą podatność na wypalanie się pikseli.

    • Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

     I w większości przypadków mają większy apetyt na prąd niż matryce LCD (zależy od tego, co się wyświetla).

     • Ziemniaczek

      To też fakt, dlatego w Oxygen OS jest ciemne tło.

     • stark2991

      Gdyby tak było, to Samsungi by tak dobrze w tym nie wypadały. Już taka strona jak Tabletowo może być wystarczająco “ciemna” by OLED nie brał więcej prądu od OPSa

     • Edi999

      Przecież Samsungi wypadają gorzej od Huawei.

     • stark2991

      Od serii Mate, która ma większe baterie?

     • Edi999

      Tak

     • stark2991

      Jaki w tym wyczyn, jeśli telefon trzyma dłużej, bo ma większą baterię?

     • Edi999

      Taki ze nie jest grubszy

     • Tech-Floyd :)

      W czym? Proszę Cię, to wciąż tylko Huawei i nadal Note 8 > Matę 10 pro.

     • Edi999

      Note 8 ma zeszłoroczny system Nougat i krócej trzyma na baterii.

      Wiec Note 8 < Mate 10 Pro

     • Tech-Floyd :)

      System…. jakie to ma znaczenie, a co baterii to nie masz wyników.
      Note 8 ma a Pan, ładowanie indukcyjne, wsparcie dla Br z goglami, lepszy wyświetlacz i aparat, dual parrying i złącze słuchawkowe.
      Pozdrawiam

     • Edi999

      System ma kluczowe znaczenie, bo pokazuje podejście do klienta.

      Wyniki baterii są w testach na internecie.

     • Tech-Floyd :)

      Podrzuć jakieś, ja znalazłem 1 battery drain test i wyszło, że Note 8 lepsza bateria – co jest oczywiste.
      Nie ma żadnego znaczenia, bo taki mate 10 nawet nie chodzi dzięki temu lepiej, wiec no…

     • Edi999

      Jutro podrzucę, teraz jadę ze znajomymi na piwo

     • Tech-Floyd :)

      “teraz jadę ze znajomymi na piwo” – co mnie ku*wa obchodzi cymbale:D

     • Tech-Floyd :)

      Czarny motyw na telefonie + czarne tło w przeglądarce i 4,5h na ekranie, a wciąż mam prawie 40%. Generalnie 6-6,5h SoT na Note 8 to żaden problem. Także to wcale nie musi być jak piszesz.

     • Edi999

      Mate 10 Pro trzyma 7-8 h SoT.

     • Tech-Floyd :)

      Już wiadomo, po 3 dniach? Poczekam na jakieś testy:)

     • Edi999

      Jest znacznie dłużej dostępny do testów

     • Tech-Floyd :)

      Jak będą testy porównawcze to pogadamy.

     • Edi999

      Jest co najmniej kilka

     • Tech-Floyd :)

      pierwszy już znalazłem i wyszło, że bateria o 6% więcej w Note 8, a nie było nawet używane ciemnego motywu czy trybu nocnego w przeglądarce :)

   • Tech-Floyd :)

    Dla mnie w sumie też pierwszy, którego mógłbym PRAWIE używać i o to chciałem zapytać: Nie przeszkadzałoby Ci, że wciąż nie dasz rady nim płacić w Polsce? Dla mnie to totalny deal breaker.

 • DaemonKazoom

  Może lepiej porównać TrueTone do białej kartki papieru gdyż porównanie go do fluxa jest dość niefortunne szczególnie że jest już w iOS taka funkcja (Night shift), ponadto takie porównanie jest mylące

 • JaPiszeWyCzytacie

  Cuuuuda drodzy Państwo.
  Ostatnie dni i każdy portal o telefonach ma najlepszego iPhone X i niezwykłym zbiegiem okoliczności jest zachwyt jaki on jest och i ach. Tu Szanownej Pani Kasi zdarzył się cud w postaci “znajomego” echhh abstrahując od zalet lub wad iPhone X to bardziej prymitywnego zagrania marketingowego już nie dało się wymyśleć? Tabletowo to właściwie już portal reklamowy, gdzie każdy nowy telefon budzi te “ochy i achy” a im droższy tym większe. Pytanie gdzie w tym wszystkim jest jakakolwiek “niezależność” osób piszących “recenzje”

  • Andrzej

   Dziwne że można kupić telefon u Partnera Komputronika ale do testów to już raczej nie raczył dostarczyć za drogi sprzęt dla byle tabletowo?

   • To nie jest tak, że sklep (którykolwiek byśmy wzięli) może wysyłać sprzęt do testów – najpierw musi mieć zgodę konkretnej firmy. Apple nie daje testówek Polakom, dlatego wszyscy kupują.

    • Andrzej

     Ok czyli dostajesz sprzęt kupiony czyli w momencie oficjalnej premiery też nie możesz dostać sprzętu od Komputronika?

     • Jeśli mówimy o sprzęcie Apple – nie ma szans, żeby go dostać do testów.

     • Andrzej

      Czyli Apple zakazuje rozdawania telefonu w dniu premiery do testów?

     • jw. – nie tylko w dniu premiery, w ogóle, nawet i rok po. Być może inną politykę mają resselerzy typu Cortland czy iSpot, ale też nie sądzę

     • Andrzej

      NIe wiedziałem że są takie zakazy by firma nie mogła pożyczyć w sumie ich własności bo za nią płacą do zrecenzowania… ok…

     • Ris

      Mało znasz czym jest korporacja Apple :)

     • DEMO

      Bo nagłe okażę się że niezależny test pokażę baterie 2716 mAh i niecałe 3GB w telefonie za 5000 zł

     • Andrzej

      Widzisz jakoś trzeba zablokować główno burze w necie… Kapitalizm niby…

     • Edi999

      Przecież rozdają testowe na premierze.

      Tylko trzeba się na nią wybrać kupując bilet.

  • wiesz co… nawet nie chce mi się odpisywać na Twoje zaczepki, skoro i tak wiesz lepiej.
   pozdrawiam mimo wszystko

   • Ziemniaczek

    Przecież na jednym z portali na S jeden z redaktorów rozmyślił się i wymienił swój telefon z Androidem na właśnie tego iPhone.

   • Wojtek Czaderna

    Haters gonna hate :)

   • JaPiszeWyCzytacie

    Proste pytanie. Czy redakcja tabletowo nie dostaje do recenzji telefonów? Kupujecie je sami? Nie bawię się w hejtowanie iPhone czy S8 Note ale pisanie z “zachwytem” o kolejnych premierach smartfonów jest ciut słabe. Czy wytykanie braku “obiektywizmu” to zaczepki? Niestety smutne stwierdzenie faktu.

    • Paweł

     Z tego co pamiętam tabletowo nie dostało nigdy do recenzji sprzętu od Apple (Albo dostało kiedyś iPada 2 – tego z 2011 z tego co może mylnie pamiętam). Było to opisane bodaj przy recenzji iP 6S+ czyli… na tyle dawno że możesz nie pamiętać.
     A co do dostawania do testów: jedne marki dają, drugie nie. Czy Kasia kupuje urządzenia do testów? Rzadko, ale czasem tak. Np. Note’a 5, ktoś z redakcji opisywał własnego S7 Edge po pół roku. Czyli kupują.
     A ten iPhone to nie pierwsza okazja że Kasia pożycza coś z Apple od kogoś – tak było z którymś iPadem Pro. Widać ma znajomych którzy mogą sobie na to pozwolić i chcą to robić. A żaden ze sklepów nie chciał.

     • Niezły jesteś! :)
      Ze sprzętu Apple kupiłam na potrzeby recenzji iPada 2 i iPada mini. Od znajomych dostałam pierwszego iPada, iPada Pro 2 i teraz iPhone’a X. Naprawdę fajnych mam znajomych!
      Z innych smartfonów, które pamiętam, że kupiłam na potrzeby recenzji w ostatnim czasie: OnePlus 5, Huawei Nova i Samsung Galaxy Note 5.
      Jeśli więc nie ma światełka w tunelu, że uda się wypożyczyć jakiś sprzęt, to wtedy – w akcie desperacji ;) – go kupuję.
      No i znowu napiszę to, co dla mnie jest oczywistością, ale nie dla wszystkich: to, że jakiś sklep wypożyczy jakiś sprzęt do testów, nie oznacza, że mam go wychwalać pod niebiosa. Piszę zawsze tak, jak jest w rzeczywistości.

     • Paweł

      Coś dzwoniło ale nie było wiadomo w którym kościele… ;)
      Tym większy szacunek bo nie dość że wydajesz własne pieniądze to jeszcze w momencie w którym dany sprzęt jest najdroższy. Dzięki :)
      I oddzielny szacunek dla przyjaciół :) I jak któryś z nich to czyta to wielkie podziękowanie że dzięki nim możemy przeczytać recenzje tych sprzętów. Dzięki raz jeszcze :)

    • Edi999

     Zastanów się do czego są takie portale

   • Czerwony pazur

    #meetoo

 • Andrzej

  Katarzyno ale o czym tu dyskutować? Jak kogoś stać i chce to kupi.
  Troszkę mnie zabolało stwierdzenie “pierwszy iphone którego mogłabym używać” ponieważ po mimo braku przycisku Home wyświetlacza amoled na prawie całym wyświetlaczu to ten sam iOS co w innych iPhonach. Takie bajery mogły by cię przekonać? Proszę sobie dać spokój z takimi stwierdzeniami bo to nie poważne…

  • Damian R

   iOS na potrzeby X-a jest nieco zmieniony. Nastawiony stricte na obsługę gestami, czego w “zwykłych” wersjach nie ma bo tam większość spraw zastępuje home. Ponadto autorka zaznaczyła, że:
   a) jest ekran w technologii oled, które preferuje
   b) zminimalizowane zostały ramki, które jej przeszkadzają w “zwykłych” iP.

   • Andrzej

    Przecież napisałem wyżej że śmiesznym jest to że dla tych argumentów.
    Mnie do teraz iOS drażni ale wiem że jest to cena za płynność której w Androidzie mi brakowało. Czasy się zmieniają Android ma słuchawki świetnie pracujące i płynne do tego dające bardzo dużo możliwości personalizacji.
    Mnie nie przekonały by powyższe argumenty akurat do sprzętu zmiany Androida na X a nie na np. 7 czy 8 wcześniej po prostu X jest inny i tyle ale to ten sam iOS i koniec nie ma co się zastanawiać bo jak sie iOS wcześniej nie podobał to się to za sprawą ekranu i gestów nie zmieni…

    • Damian R

     Każdy ma inne potrzeby i wymagania. Jak ktoś lubi wodotryski to nic go nie powstrzyma przed takim a nie innym wyborem. Co do reszty to się zgadzam, to ten sam iOS co zawsze, że wszelkimi jego zaletami i wadami.

     Inna kwestią jest dla mnie kwota jaką trzeba wydać na tego typu sprzęt. W takich kwotach to ja zdecydowanie bardziej wolę zainwestować w jakieś nowe szkło do aparatu, które prędzej czy później mi się zwróci, a telefon poza innym wyglądem będzie tak samo wykonywał stawiane przed nim zadania jak każdy inny, który wybiorę. I nie chodzi tutaj i brak kasy na ten sprzęt, a po prostu o fakt, że nie widzę potrzeby wydawania takiej kasy na telefon. W tych pieniądzach to kupimy komputer i to nawet z pod znaku jabłka co juz jest przesadą.

     • Edi999

      Ale komputera nie schowasz do kieszeni.

    • bylekretwhite

     Dajcie spokój z tymi słuchawkami, przez chwilę się zastanawiałem, jakie to nowe słuchawki się pojawiły. Masz na myśli smartphone?

     • Andrzej

      Rozumiem sarkazm ostatnio tel wymieniłem bo nie będę 10-15 sek czekał na wywołanie funkcji w iPhone 5 wiec kupiłem 7 po 2,5 roku używania 5. Wiec mi tego nie musisz tłumaczyć a inna sprawa jest fakt ze telefonu od Apple już nie zaktualizują bo powiem wprost aktualizacje spowalniają ten sprzęt i koniec.

    • eGzu

     Równie dobrze mogę powiedzieć, że płynność jest bajerem, na który nie warto zwracać uwagi, śmieszne jest to, że brak płynności Ci przeszkadza. Mi nie przeszkadza lekkie przycinanie się softu. Jestem cierpliwy. Każdy ma swoje preferencje.

     • Andrzej

      Jeśli telefon ma być dla mnie narzędziem które mamy cały czas przy sobie i w razie potrzeby sprawdzenia na szybko co i jak to nie wyobrażam sobie przycięć na nim ponieważ “na szybko” wtedy już to nie jest…

     • eGzu

      Nie zrozumiałeś co próbowałem Ci przekazać.

    • Edi999

     To są istotne argumenty.

  • Andrzej

   Przecież wyjaśniła że do tej pory przeszkadzały Jej proporcje ekranu do obudowy np. Wiec to nie jest tylko kwestia systemu..

   • Andrzej

    Te proporcje ekranu są śmiesznym tłumaczeniem w S7 S6 były naprawdę diametralnie inne. Ok po rezygnacji z przycisku Home u producentów Androidów była różnica ale wcześniej nie było aż tak znaczącej na nie korzyść Apple. Powiedziała że ma za dużo u Gogla i nie jest w Eko Apple i to też ma znaczenie.
    Używasz telefonów? Ja już od kilku lat patrze tylko na system bo bebechy mają prawie identyczne wszystkie…

  • exciterDM

   Nie rozumiesz dla wielu osób ios to wada a nie zaletą,np.dla mnie dlatego nie kupię iphona…i nie że mnie nie stać bo pieniądze nie grają roli.dla mnie takie Smartfony jak ,note 8 czy oneplus 3 lub 5 czy xiaomi mi mix 2 są poprostu lepsze a Android dawno stał się systemem lepszym niż IOS.

   • Andrzej

    Czytałeś mój komentarz? Już sam mam do siebie wątpliwości. To przecież powiedziałem że to ten sam iOS co w 5s/6/7/8 dlatego 2 – 3 bajery hardwerowe nie mogą przekonać do przesiadki na iPhone…

   • Edi999

    Bzdury opowiadasz, bo Note 8 się wiesza, OnePlus mają wiele niedoróbek, a Xiaomi nie ma aktualizacji systemu.

  • Aleksander Kiliński

   Akurat ekran jest jednym z ważniejszych elementów telefonu i tu brawa dla Kasi.
   Dla jednych to wręcz priorytet dla innych kwestia pomijalna jednak w recenzjach zawsze jest to ważny punkt ;)
   Dla mnie też X jest “pierwszy Iphone którego mogłabym używać” bo spełnia moje wymagania co do ekranu.
   Nie mówię iż IPS w Iphonach są złe, ale OLED ma lepsze parametry. W teorii AMOLED ma jeszcze lepsze choć osobiście praktycznie nie czuję różnicy między OLED a AMOLED (Kolor czarny w AMOLED jest lepiej odwzorowany) .
   Układ pixeli ekranu tu brawa dla X i Apple.
   Osobiście nie preferuje zaginanych ekranów, więc chwalę Apple i mimo w teorii niższej proporcji ekrany do obudowy (np: w porównaniu do S8 Samsunga różnica to 1%) ekran X ma wyższy komfort użytkowania.

   Mnie akurat IOS przeszkadza, bo wolę ANDROID jednak z tym się nie będę wdawał w polemikę, bo zdania są podzielone.
   Na pewno ANDROID wymaga więcej prądu co jednak niwelują lepsze baterie u konkurencji… w praktyce finalnie czas działania jest porównywalny.
   Główną zaletą IOS jest integracja z innymi IOS-ami jak MAC … itp
   Natomiast główną zaletą ANDROID sporo aplikacji i ich niższa cena.

 • Jax

  SoT fajny, całość też, ale oni mnie tak drażnią szczegółami, np. nie dołożenie do TAKIEGO telefonu ładowarki QC (a jej koszt z kablem to 348 zł), że to (naprawdę) nie jest kwestia stać czy nie stać, serio – czuł bym się jak owca kupując go.

  • Andrzej

   SoT to nie to samo co w iOS “użycie”

  • Adi

   Użycie to nie jest SoT.

  • Wojtek Czaderna

   W iOS SoT to nie jest to samo co użycie.

   (Starałem się zSoTować…przepraszam, użyć inny szyk zdania żeby było ciekawiej :P)

  • Edi999

   Sorry, ale jak ktoś kupuje telefon za 6 tys to kupno ładowarki nie stanowi problemu

 • Ziemniaczek

  Ludzie będą płakać jak im się ekrany wypalą i Apple nie uzna tego na gwarancji.

  • będą płakać jak im upadnie… wymiana tyłu tysiąc złotych (?)

   • Jax

    549 dolarów, nie żartuję. 3:43

    https://www.youtube.com/watch?v=twY6zUj-t20

    • LuckyOne

     Tu muszę obronić Japko, tył można zakryć etui, ale przynajmniej za to przód bardzo łatwo wymienić.
     Oczywiście lepiej jakby dali wytrzymały plastik z tyłu, ale co ja się znam…

     • Jax

      Proszę cię… lol, czego bronić?, 550 $ za kawałek szkła?. O ile cena X jest do zniesienia (również w mojej opinii, jak zauważa pani Katarzyna – każdy wydaje swoje pieniądze i nic innym do tego). To z tego tyłu (zobacz JerryRig E. którego wstawiłem) i z ładowarki Quick Charge za 350 zł śmieje się (bluzga na to) cały świat – włączając portale Mac’owe. Tak, nie znasz się – ponieważ koszt produkcji szybkiej ładowarki o mocy 30W to 12$, a koszt wymiany równie szklanego twardego i “zaawansowanego” tyłu do Galaxy S7 to 219 zł w autoryzowanym serwisie, ergo – nawet najbardziej konserwatywni Japkowcy zaczęli się zastanawiać “Czy ktoś nas przypadkiem nie robi w balona?”

     • LuckyOne

      Chyba odnosisz się do nie mojego komentarza.
      Nie napisałem, że ceny serwisu tyłu są ok. Nie napisałem też, że Apple dobrze zrobiło, iż nie dało QC w standardzie.
      Chodzi o to, że wyświetlacz, który jest ważniejszy niż plecki, łatwo wymienić nawet samodzielnie.
      A jak plecki się zbiją, to w etui go i 550 Euro w kieszeni dalej masz.
      Niestety konsumenci mają jakieś chore patrzenie, że najlepszy materiał na obudowę telefonu uznają za najmniej prestiżowy, dlatego producenci pchają się w metale (brak możliwości Qi) albo ceramikę (łatwo ją zbić).

     • Jax

      Kolega się dokształci, kolega pomyśli, kolega dopiero potem pisze komentarze.Jeden i drugi wymagają procedury odklejenia, różnica polega na tym że w wypadku przodu – sklejony jest na krawędzi, a w wypadku tyłu – nalali kleju ile się dało. EOT (end of topic)

      https://uploads.disquscdn.com/images/3922b633c4ad787c99f7638977b674113ca871ee0eac667ba73ab49d68ebfd14.png

      https://uploads.disquscdn.com/images/2582cae33602a44039f6d6c5b56e645db751edef113bc45793a8c48e20983ae3.png

     • LuckyOne

      Widziałem wcześniej dissassembly i jeśli porównujesz odkręcenie 2 śrubek, przecięcie cienkiej strużki kleju i odłączenie konektora do rozebrania całego smartfona na części pierwsze, to chyba nie mamy o czym rozmawiać.

   • Ziemniaczek

    Dwie rzeczy naraz. Tego jeszcze nie grali. XD

   • Edi999

    A ubezpieczenie w marketach elektronicznych pokrywa naprawy do 700 zł.

  • Jax
   • Ziemniaczek

    Ja siedzę w branży GSM od 2009 roku i miałem kilka wypalonych ekranów w technologii AMOLED, przez ręce przeszedł mi Flex 2, gdzie OLED niestety odstawał szczegółowością od IPS. Dlatego LG rzadko stosuje takie panele w swoich słuchawkach. OLED nie ma Pentile, tylko ziarnistość. :)

    • bylekretwhite

     W jakich słuchawkach? BT?

     • Ziemniaczek

      Wolę przewodowe.

  • Edi999

   Zwrócą na rękojmii

 • Przedpremiera

  Przeciez ekran w tym iphone jest tragiczny. Delikatne odchylenie i typowe oledowe przebarwienie…

  • Gość

   Ale tego żaden recenzent nie napisze :)

   • elora

    Dokładnie bo zaraz dostanie list z instrukcją od apple jak poprawnie trzymać iphone X.

 • Mikołaj Makowski

  Kasiu! Artykuly coraz lepsze! Ale jeszcze zdazaja sie bledy, kyorych nie wylapujesz przy sprawdzaniu. 2 razy napisalas o sobie w 3 osobie, a raz napisalas, aby cofnac trzeba pociagnac z prawej do lewej krawedzi ekranu, zamiast z lewej do prawej. Drobnostki, ale jak to sama we wstepie napisalas: “To oczywiście pierdoła, ale to przecież suma pierdółek sprawia, że z danego rozwiązania korzysta nam się przyjemnie lub nie.”

  • Rado

   Z całym szacunkiem dla Ciebie ale przeczytaj jeszcze raz, uważnie swoją wypowiedź i zastanów się czy Ty czasem i aby też piszesz bezbłędnie? Pozdrawiam.

 • Seth

  Taki to niby telefon do codziennego użytku, a nagrywać rozmów się nie da.

  • I tak to nielegalne w Polszy 😁

 • Jacek

  Nic nie pokona GALAXY NOTE 8. Mam IPhona X i mam NOTE 8… IPhona dałem żonie bo mnie wku…r….w… przepraszam :) ZA NOTA 8 REKE DAM UCIAC. Pezproblemowy komputer w jednej ręce. I Iphony so dla ludzi mniej inteligentnych którzy nie radza sobie z obsługa smartfona… tylko to wyjaśnia cenę…. ha ha jak ktoś głupi to zaplaci…. hahha zapomniałbym dodać. Zona pierdo…lnela tym iphonem o sciane jak zgrywala mp3 przez iTunes hahah jak mi się śmiać z tego chciało to nie macie pojecia

  • Kornik4444

   ..

  • exciterDM

   Popieram w 100% note 8 niszczy wszystko!!!! Przy nim iPhony to żenada!!!kto pisze że tak nie jest nie używał tych smartfonów!

   • Edi999

    Szczególnie tym wieszaniem Note 8 niszczy konkurencję

  • gość

   Ty z tych głupich czy iphona z powietrza wziąłeś?

  • Edi999

   Ty nie masz Note 8, bo byś wiedział że się wiesza i laguje

 • Kornik4444

  Hmmm. Co do jakości zdjęć, prosiłaś o komentarz, więc pozwolę wyrazić swoje zdanie. Miałem w tym roku Galaxy S8, LG G6(mam nadal), HTC U11 oraz ciągle w użyciu Lumie 950 XL. Zdjęcia przeglądam na dużym monitorze 32 cale, który w sposób bezlitosny obnaża wszelkie niedoskonałości aparatów smartfonowych. Moim zdaniem aparat Iphone X jest wyraźnie lepszy od S8, G6, nieco lepszy od U11, ale ciągle nie jest to poziom, który oferuje Lumia 950 XL. Jednym słowem zostaje z duetem LG G6 jako smartfon + Lumia 950 XL jako telefon dodatkowy do robienia zdjęć.

  No i podzielam zdanie, że to pierwszy Apple, który mógłbym kupić. Wygląda fenomenalnie, ma duży ekran bez ramek i bardzo dobry aparat. Cena duża, ale trzeba pamiętać że Apple to nie Samsung czy LG, który po roku traci połowę wartości.

  • krzjna

   Natomiast bateria jest jak na te pieniądze badziewna.

   • Edi999

    Na poziomie innych flagowców

 • Widze wiecej

  Szczerze mówiąc lipa. Lepiej 8plus ewentualnie nawet 7plus. Face id słabe, touch id dużo wygodniejsze. Sam design niestety lipa, poprzednie iphony lepsze ładniejsze. Płynność nadal świetna jak w każdym poprzednim iphonie więc po co przepłacać.

  • Edi999

   Design jest rewalscyjny

 • Mateusz Karliński

  Jak wygląda sprawa taptalk na takim ekranie ? Wg czy jest dostępny taptalk na iOS? Oraz jak z kompatybilnościa aplikacji mBank?

  • Natalia Pierzchała

   Tapatalk jest dostępny na IOS, ale na IPhone X aplikacja ma czarne pasy góra/dół

 • jaad75

  Co to znaczy, że “biel jest najbielsza”? W porównaniu z czym? Skalibrowanym do D65 referencyjnym monitorem? A może takim skalibrowanym do D50? W jakich warunkach oświetleniowych? A jeśli X zmienia temperaturę barwową w zależności od warunków zewnętrznych, to jak to w ogóle można porównać z ekranami telefonów, w których jest ona ręcznie, ale w zasadzie dowolnie regulowana i tylko od użytkownika zależy, jaki balans bieli wybierze? Jak już, to można by się pokusić o porównanie konkretnych fabrycznych presetów (jeśli w X takie można ustawić na stałe) – to wciąż niewiele mówi o jakości i możliwościach ekranu, ale na “pierwsze wrażenia” wystarczy.

  • hans

   w porownaniu z wymienionymi dwoma telefonami. Jak leza obok siebie to chyba dosc latwo ocenic, prawda?

   • jaad75

    Ocenić, że jest “bielsza”? Ale względem czego? Zdajesz sobie sprawę, że zarówno biel np. 4000K, jak i 5000K, czy referencyjne dla wielu zastosowań 6500K, będzie różnie odbierana w zależności od otoczenia w jakim ekran (czy źródło światła) obserwujemy? Już 4000K w oświetleniu halogenowym (3200K), a tym bardziej klasycznym żarowym, czy je udającym (2700K), będzie się wydawało czysto białym, a klasyczny ekran D65 będzie zdecydowanie chłodny, nie mówiąc już o tym, że typowy nieskalibrowany ekran LCD będzie zwyczajnie niebieski. Jeśli porównanie zrobimy przy świetlówkach typu daylight, które mają te okolice 6500K (symulują temperaturę barwową światła słonecznego w pochmurny dzień) sytuacja będzie odwrotna – monitor skalibrowany do D65 będzie neutralny, ale ekran w okolicach 4000K, a nawet w pierwszej chwili 5000K (D50 to niegdyś klasyczne ustawienie pod obróbkę foto) będzie zdecydowanie zbyt żółte. Oczywiście ludzie oko (a raczej mózg) ma ogromne zdolności adaptacyjne i po chwili te różnice się zacierają natomiast w pierwszej chwili, ktoś pracujący stale na ekranach D50 będzie bardzo niebiesko odbierał D65 mimo, że obydwa ustawienia są standardami kalibracyjnymi. Krótko mówiąc, odbiór bieli jest zawsze względny i nie da się stwierdzić, że coś jest “bardziej białe” bez określenia temperatury referencyjnej, co więcej, “bardziej białe”, zwłaszcza dla niewprawnego oka, mogą wydawać się ekrany o temperaturze delikatnie wyższej od referencyjnej, czyli de facto bardziej niebieskie.

    • “bardziej białe” względem wymienionych dwóch smartfonów, a w porównaniu do białej kartki papieru z notesu

     • thecoolkid 😎

      A na tej kartce papieru z notesu odbija się światło z jakiego źródła? Już pomijając, że kartki też mają różne odcienie bieli w zależności od wieku…

     • z tego samego, co na wszystkie trzy smartfony ;)
      chodzi o subiektywne odczucia względem wszystkich ekranów trzech urządzeń, a nie pomiary – phonearena pewnie takowe zrobi (jeśli już nie zrobiła)

     • thecoolkid 😎

      Tylko, że ekrany emitują własne światło, niezależnie od tego które na nie świeci. Wyjątkiem jest iPhone i TrueTone. Tu nie chodzi o pomiary tylko o precyzyjne wyrażanie się ;) argument “biel jest bielsza” jest jak “moja prawda jest mojsza”, bo to nie jest cechą ekranu tylko konsekwencja włączenia technologii, która tą bielą manipuluje. Mogłabyś napisać, że dzięki technologii zmiennej temperatury bieli, ekran wydaje się przedstawiać prawdziwą biel. A poza tym to “Nikt mi nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne” 😅

     • jaad75

      Ale rozumiesz, że gdyby pominąć kwestię zmiennej temperatury bieli w X i zablokować go w jednym ustawieniu, to np. w świetle żarowym, ten “najbardziej biały” ekran byłby najbardziej niebieskim, w porównaniu do tej samej kratki?

     • jaad75

      Biała kartka oświetlona jakim źródłem światła? Pozostałe dwa ekrany na jakim presecie?

     • espedwa

      Zespół Procol Harum w latach 60 wykonał utwór na temat bieli tego ekranu :)
      jeśli pani redaktor nie zna to polecam
      https://www.youtube.com/watch?v=Mb3iPP-tHdA

    • hans

     Kiedy mam obok siebie z3 compact i s8, a na obu otwarta strone np. wp.pl to na s8 jest ona ewidentnie zoltawa w porownaniu do z3 compact. O takie porownanie mi chodzi.

     • jaad75

      Nieważne, że jedna jest chłodniejsza, a druga cieplejsza, tylko jak obie mają się do temperatury referencyjnego ekranu (np. D65). Zresztą, większość osób przyzwyczajonych do nieskalibrowanych ekranów, uważa te skalibrowane za zbyt ciepłe, podobnie jak większość nieświadomych użytkowników telewizorów uważa, że właściwy kontrast i balans bieli mają na ustawieniu “sportowym/dynamicznym”, podczas gdy niemal każdy TV ma te parametry najsensowniej ustawione trybie “kino/film”… Większość ekranów smartfonów, które pozwalają na regulację balansu bieli (choćby tylko w postaci presetów), już na ustawieniu “neutralnym” jest grubo za zimnych – znacznie bliżej klasycznego D65 jest zazwyczaj ustawienie “ciepłe”.

     • hans

      No jesli cos jest “cieplejsze” czyt. bardziej zolte to dalej mu do “idealu” bieli. Co innego z kolorami pomiedzy bialym, a czarnym – tu pewnie mozna dyskutowac o kalibracji itd.

     • jaad75

      Nie ma czegoś takiego jak “ideał bieli”. Biel może mieć różne temperatury barwowe – jak pisałem wyżej, standardem kalibracyjnym jest zarówno 6500K (D65), jak i 5000K (D50). Światło słoneczne w słoneczny dzień, to 5600K, podobnie wygląda temperatura barwowa lamp błyskowych, które z kolei w porównaniu z “białymi” halogenami (3200K) są wyraźnie niebieskie… To są oczywistości znane od lat, myślałem, że nikomu nie trzeba tego tłumaczyć, zwłaszcza w dobie powszechności cyfrowej fotografii i video, gdzie kwestia doboru właściwego balansu bieli i mieszania różnych żródeł światła jest jedną z podstawowych spraw…

     • hans

      no tak idac tym torem, to kazdy kolor mozemy uznac za biel (kwestia temperatury). Zostaje przy swoim. Jesli mam wa urzadzenia i jedno daje wrazenie bialego ekranu, a drugie zoltego to to pierwsze uznaje za blizsze “idealu” mimo, ze taki istnieje i sa na to dowody w postaci miliona standardow kalibracyjnych. Skoro cos nie istnieje, to w takim razie musimy sie kierowac wrazeniem. Zapewniam Cie, ze 95% uzytkownikow ma takie same odczucie patrzac na porownanie tych dwoch ekranow.

     • jaad75

      Według teorii widzenia, człowiek za biel uznaje najjaśniejszy w otoczeniu odcień szarości, czyli jest możliwe, że za biały uznasz kolor, który w innym otoczeniu z białym nie będzie miał nic wspólnego. Problematyczna jest właśnie kwestia warunków obserwacji i dlatego one też powinny być standaryzowane, bo szarość jest postrzegana w każdym świetle inaczej. Jeśli porównasz swoje Z3 i S8 przy świetle o niskiej temperaturze barwowej (np. żarówce), to bliżej białego będzie Samsung (i to zapewne tym bliżej, im cieplejszy preset mu wrzucisz), a ekran Z3 będziesz postrzegał jako niebieskawy, z kolei w cieniu, w zimowe południe, oba ekrany odbierzesz jako zbyt żółte. Poza tym, jest jeszcze problem intensywności świecenia – im niższa, tym bardziej pomarańczową barwę jesteśmy skłonni uznać za białą.
      Do tego dochodzą jeszcze kwestie indywidualne – dla mnie, przyzwyczajonego do patrzenia na skalibrowane do D65 monitory i podobnie ustawione telewizory, większość presetów “ciepłych” w smartfonach jest nawet w świetle dziennym wciąż zbyt chłodna, by ich komfortowo używać.
      Zresztą to właśnie ze względu na te różnice w postrzeganiu bieli w różnych warunkach oświetleniowych Apple opracowało swój system zmiany temperatury bieli w nowych iPhonach i dlatego bezsensownym jest porównanie bieli ekranu kontrolowanego przez taki system, z takim ekranem, który ma jedną temperaturę w ramach konkretnego ustawienia.

     • hans

      Faktycznie pewnie jest mozliwe spreparowanie swiatla w ktorym s8 wydawalby sie “bardziej bialy” niz z3, ale w ciagu pol roku codziennie korzystania zarowno w swietle naturalnym jak i w pomieszczeniach ie trafilem na takie. Wniosek nasuwa sie dosc prosty zatem. Proponuje skonczyc juz ten watek i szukanie dziury w calym ;)

     • jaad75

      Światło żarowe (2700K), tudzież takie które je symuluje (ciepłe LED-y, czy świetlówki kompaktowe), jest dość powszechne i nie trzeba go specjalnie “preparować”. :P
      Proponuję prosty eksperyment: spróbuj w świetle żarowym zrobić zdjęcie obu telefonom, w takim kadrze, żeby widać było również otoczenie, ale ustaw balans bieli w aparacie ręcznie na symbol “żarówki”, tudzież temperaturę 2700K, a potem powtórz podobne zdjęcie w świetle dziennym, ale w cieniu, a balans bieli ustaw ręcznie na cień, tudzież jakieś 8000K. Zobaczysz wtedy jak różne kolory przyjmą ekrany, mimo, że otoczenie będzie na zdjęciu wyglądało w miarę neutralnie.

     • hans

      Rownie dobrze, mozemy przygotowac swiatlo tak zeby niebieskie oczy wygladaly jak piwne czy zielone. Eksperyment bezcelowey w kontekscie recenzji, ktora ma na celu omawianie warunki codzienne przez wiekszosc uzytkownikow.

     • jaad75

      Nie o tym mówimy. Różne postrzeganie odcienia bieli danego źródła światła w zależności od temperatury oświetlenia ogólnego, to co innego, niż zmiana postrzegania barwy przedmiotu w zależności od zawartości widma oświetlenia, które się od obiektu odbija. Poza tym nie mówimy o jakichś egzotycznych, spreparowanych w laboratorium warunkach oświetleniowych, tylko takich, które każdy napotyka w życiu codziennym.
      A eksperyment jest jak najbardziej celowy, zarówno w kontekście recenzji (ekran X dostosowuje swoją temperaturę barwową do temperatury otoczenia, więc położony na powyższych zdjęciach obok Twoich raz niebieskich, a raz żółtych telefonów byłby zawsze najbliższy białemu, choć w rzeczywistości bardzo daleki od jakiegokolwiek standardu kalibracyjnego), jak i po to, byś uświadomił sobie, że mówienie o bieli ekranu, czy nawet porównywanie jej na zdjęciach,czy filmikach bez informacji o temperaturze oświetlenia otoczenia, z której bezpośrednio wynika balans bieli na nich (tych filmikach i zdjęciach), może być mocno mylące. Żeby w domowych warunkach ocenić biel ekranu typowego smartfona najlepiej porównywać go do ekranu skalibrowanego monitora, ale oczywiście, takie porównanie będzie bezsensownym w przypadku ekranu iPhone’a X. Z kolei porównywanie do białej kartki papieru, odbijającej jakieś niezidentyfikowane światło, jest bezsensowne przypadku typowych ekranów. I o tym pisałem na początku.

     • hans

      I tym samym wracamy do poczatku dyskusji. Ja ocenialem “zoltosc” ekranu s8 vs z3 w swietle w ktorym pracuja na codzien. Zarowno naturalnym slonecznym jak i sztucznym w roznych pomieszczeniach. Wnioskuje, ze takie gdzie wrazenie to by sie odwrocilo jest dosc unikalne, aczkolwiek pewnie wystepuje.
      Jesli iPhone stosuje trick dzieki ktoremu bedzie sprawial wrazenie bardziej bialego w kazdych warunkach to tylko pogratulowac.

     • jaad75

      Tyle, że generalnie ekrany powinno się jednak oceniać w odniesieniu do standardu kalibracyjnego, a zdecydowanie najpopularniejszym jest D65 (stąd “żółtość”, czy “niebieskość” ekranu powinneś oceniać względem bieli tak skalibrowanego monitora, a nie wg tego, co Ci się wydaje bardziej neutralne). A co do iPhona – nie jestem przekonany, czy w ogóle możliwe jest utrzymanie odpowiednio małego błędu kolorów przy takim silnie “pływającym” punkcie bieli, a co za tym idzie, ekran będzie wyświetlał odpowiedniej jakości obraz tylko w dość wąskim zakresie temperatur…

     • hans

      Zaloze sie, ze jesli te “laboratoryjne” warunki maja cokolwiek wspolnego ze swiatlem naturalnym to wynik bedzie taki jak mowie.
      Zas co do samych “testow w warunkach” laboratoryjnych to podobne podejscie jak z samochodami i spalaniem. Niby kazdy pali malo a realnie jakies 30% wiecej. To ma sie zmienic.
      Ja jestem za testowaniem w warunkach codzienniego uzytkowania a nie laboratoryjnych. Tego oczekuje od portalu dla uzytkownikow, a nie naukowcowch teoretykow ;]

     • jaad75

      Tu chodzi o obiektywny, mierzalny punkt odniesienia, a nie czyjeś widzimisię. Wymiary też podajesz w konkretnych jednostkach, a np. grubościach palca. :P

     • hans

      O tym mowie. Przy przyjeciu jako punkt odniesienia swiatla naturlanego dziennego (albo wytworzonego laboratoryjnie o tej samej ustalonej charakterystyce) wyniki beda takie jak podalem.

  • Jax

   Rozdzielczość za to jest słabsza, co zabawne – to widać (po powiększeniu). Apple nie zamówiło chyba najdroższej wersji Samsungowych wyświetlaczy.

   https://uploads.disquscdn.com/images/8e79c34ae6f0bd44924512ec6600dfaaaa43e8751bd0c2ede9199c53569eb76b.jpg

   • Ziemniaczek

    Tak jak pisałem, będzie widać ziarnistość i niedoskonałość panelu OLED. :)

    • Jax

     1125 x 2436 px w iPhone X vs 1440 x 2960 px w Galaxy S8 (obydwa przecież mają 5,8″), też nie jest bez znaczenia, ja wiem że to trąci wariactwem (bo bez szkła powiększającego tego nie zobaczysz), ale bawi mnie kiedy chłopcy od Japek uparcie twierdzą “nasze lepsze”.

     Tak BTW, nie mam powodu by nie wierzyć Katarzynie P., w jej “achy i ochy” na temat bieli w iPhone X, a skoro oba amoledy powstały w tej samej fabryce – Sammy też mógł by ruszyć 4 litery i zatrudnić kogoś do działu kalibrowania kolorów.

     • Ziemniaczek

      Zazwyczaj Samsungi wpadają w niebieskawy kolor, tak było jak miałem S6. Pewnie zbyt wysoka temperatura barwowa, ale OLED i AMOLED to co innego. :)

     • Jax

      No dobrze, czyli Sammy produkuje dla Apple inne na specjalne zamówienie ?,
      generalnie pytanie – czy w iP X i S8 są panele w tej samej technologii ??.

     • Ziemniaczek

      Nie, w S8 masz AMOLED Pentile, a tutaj panel OLED, to są zupełnie inne rodzaje paneli. Przy niższej rozdzielczości widać efekt ziarna tak jak w Flex 2. OLED ma większą skłonność na wypalanie niż AMOLED i niższą jasność. Biel jest lepsza jak widać po X.

     • thecoolkid 😎

      Hahaha. Urojenia fanboyów 😂 iPhone też ma pentile i to jest identyczny ekran jak w Samsungu.

     • Ziemniaczek

      Tak, tylko tam jest mowa o OLED, ale przyznaję swój błąd. Cytat: “Wyświetlacze typu AMOLED oferują taką samą jakość obrazu jak wyświetlacze OLED, ale w odróżnieniu od nich zużywają do działania znacznie mniej energii i mają większą żywotność.”

     • thecoolkid 😎

      Tak jak pisałem wyżej obecnie nikt nie używa pasywnych matryc. OLED ( LG TV), [SUPER] AMOLED (SAMSUNG) czy POLED (LG MOBILE) to jest wszystko ta sama technologia. Różnią się producentem i generacją, stąd zauważalne odchylenia. Więc nie dajcie się Apple omamić, że oni wymyślili oleda od nowa 😉

     • No Apple jak zawsze weźnie od innych i da pod inną nazwą 😉 To pewnie te same SAmoledy, może ciut starszej generacji (brak pewności), ale pod swoją nazwą.

     • jaad75

      A ktoś w ogóle jeszcze używa pasywnych OLED-ów do produkcji ekranów? O ile mi wiadomo, wypadły z użycia, podobnie jak lata temu pasywne LCD.

     • kaliente

      Dzis porownywalem z Note 8 i S8, w obu wypadkach X był… jasniejszy. Biel rownież lepsza, nie była niebieska jak w Samsungach.

     • thecoolkid 😎

      Niby w jaki sposób co innego? AMOLED to Active Matrix OLED. nikt już nie używa matryc pasywnych. To jedno i to samo!

     • Edi999

      Ale wiesz że rozdzielczość nie definiuje jakości?

     • Jax

      Wiem, widzę na obrazku który wrzuciłem powyżej 😁, jak ci się Tabletowo mieści na ekranie VGA ??😂

     • Edi999

      Ale ja mam ekran 2560×1400

    • kaliente

     Nie widać.

   • stark2991

    Apple do dziś montuje ekrany HD do mniejszych iP, sądziłeś że do iPX dadzą 4K?

    • Jax

     Ty to się znasz ! 😉, jeszcze w zeszłym roku 4,7″ prawie HD – bo 768 w poziomie nie ma – 750 x 1334 px (kupowany od LG chyba już po 5 dolców, tylko potem przepuszczony przez 16 irlandzkich firm, żeby nabrał wartości), był “najlepszym IPS w telefonie na świecie” !!, poważni ludzie z DisplayMate tak powiedzieli w teście 😁. Prawda jest taka, softwarem i kalibracją – czynią cuda, to akurat uznaję za prawdę, ale w “krojeniu” swoich owiec na mię$o i w€łnę, czytaj – kup tanio, sprzedaj drogo, nie mają sobie równych.

   • kaliente

    Apple niczego nie “zamawiało” jak w restauracji tylko zaprojektowali własny ekran i dali go Samsungowi do wykonania. To samo z procesorem.
    Dziś porównałem S8 i Note 8 z X, byłem w szoku gdy okazało się że iPhone ma lepszy ekran od obydwu. Biel jest lepsza a sam ekran o dziwo jaśniejszy.

    • Tech-Floyd :)

     No no i Apple już zapowiedziała, że będą się wypalac i nie podlegają wymianie -genialne:D
     Ile nitów ma wyświetlacz?

 • Czerwony pazur

  O kurde: #meetoo$ :)) buahah

 • Czerwony pazur

  #$meetoo…

 • tom

  Kasiu, uwielbiam czytać Twoje artykuły ;)
  Też nie jestem fanem sprzętu Appla, ale z wielką ciekawością przyjrzałem się zdjęciom wykonanym tym telefonem. Podobno to klasa sama w sobie i nie ma nic lepszego na świecie. Reszta jak kto woli. Mnie się osobiście ten typ ekranu nie podoba i nigdy czegoś takiego nie kupię. Przerabiałem juz przyciski ekranowe i zdecydowanie wolę te umieszczone pod ekranem. Najlepiej, aby jeszcze nie klikały. Nawet kosztem większej obudowy.

  Wracając do zdjęć. Dziwi mnie dlaczego w plikach z Appla nie ma informacji o ISO .. Toć to podsawowy parametr przy ocenie zdjęcia. Zdjęcia dzienne są ładne, ale szału nie ma. Większość dobrych aparatów w innych telefonach robi podobnej jakości zdjęcia. Co do zdjęć nocnych, to jest jako tako, ale w porównaniu do Samsunga Note 8 odpadają. Tu Samsung zdecydowanie mniej szumi, kolory są ładniejsze a i błędy optyki trochę mniejsze. Ale i tak oba aparaty aż tak bardzo nie odstają od aparatów firmy której ostatnio jestem fanem ;) Pozdrawiam serdecznie.

  • Edi999

   Co jak co ale Note 8 ma nienaturalne odwzorowanie barw.

 • tom

  Kasiu prośba. Zrób test Xiaomi Mi Max 2 z podobnym zestawem zdjęć, please ;)

  • mozilla007

   Mi max 2 ma podobny aparat co max. Więc szału nie robi.

   • tom

    ma matrycę imx368 taką samą jak w mi 6

 • Aleks Wolfinger

  Przetestuj czy w grach ten ekran ma czarny pasek czy nie

 • Adam Turner

  W zestawieniu z gestami na BB10 te z iP X są nad wyraz skomplikowane – ale wszak to Apple a tam to wszystko jest emejzing — szkoda że nikt podczas “recenzji” telefonów BlackBerry nie skupił się na genialności systemu a teraz większość rozpływa się nad odgrzewanymi kotletami

  • miss de la prada

   Jak pierwszy raz zobaczyłem te gesty w ip x to dokładnie to samo pomyślałem. Gdyby to ktoś inny użył tych gestów Apple już by składało pozew w sądzie.

 • Tomasz Slominski

  Miałem okazję już chwilę potestować i mam podobne odczucia jak autorka jednak IOS z natury mnie odrzuca, tak jestem użytkownikiem Androida, aktualnie w wersji 8.0 i kocham tę konfigurowalność, uwielbiam stockowe GUI i Pixel launcher. Irytujący slanie jest też brak OSB. To wcięcie w X niestety psuje całą estetykę i muszę sywierdzić żr np taki Note 8 jest bardziej estetycznym.

 • Malkolm

  I powiem wprost Apple iPhone X pozamiatało równo po Samsung S8, Note 8,Huawei P11, Sony Xperia Xz1 Premium, Pixel, Nokia i inne flagowego marki nie ma konkurenta dla Appla, jeśli chodzi o jakość zdjęć, szczegółowość,szumy,odwzorowanie kolorów pierwsza klasa jak na smartfon. W testach profesjonalnych jeszcze to potwierdzi .

  • Preza

   Widzę, że podnecenie osiagnęło szczyt. Wstaw jakies próbki tych zdjęć skoro tak wysoki poziom podniecenia osiągnąłęś.
   W testach profesjonalnych? A jakie to są?

   • Malkolm

    Dobrze napisane ha ha, sprawdź w salonach i widać to w/w teście galeria zdjęć i porównywałem z S8 i Xperia Xz PREMIUM i sporo jest w necie zdjęć z flagowy modeli.

    • Ziemniaczek

     Przecież iPhone nawet nie ma trybu profesjonalnego. :P

     • Malkolm

      Porównaj fotki z flagowymi markami i iPhona X, a w trybie profesjonalnym żadko kto się bawi,. Sprawdzałem w auto trybie.

     • Ziemniaczek

      W słownik też rzadko zagladasz.

     • Malkolm

      Już poprawiłem, podpowiedzi w klawiaturze i szybko pisanie ale dziękuje

     • Preza

      Aaaa czyli te “profesjonalne testy” to jest twoja własna subiektywna ocena? To zaszalałeś.

     • Malkolm

      A co nie mam racji idź do salonu i porównaj z Note 8 np,zobaczysz różnice .Wyświetlacz pierwsza klasa ,aparat foto też ,tak jak wyżej pisałem. Sprawdź zdjęcia, dużo miej szumów w iPhone X porównując oba modele.Samsung ma przesycone kolory.Widać gołym okiem,jednak Oled załatwia sprawę i dobrej klasy obiektyw z matrycą.

  • Kuba

   Huawei P11 XD? Jak mógł pozamiatać coś, co jeszcze nie weszło na rynek? Do konkurentów zapomniałeś dodać HTC U11/U11+ ;)

  • Zygmunt Jednooki

   Ja yhm, obejrzałem zdjęcia sa ok i nic ponadto, imho nie mają startu do pixela. Pozdro :)

   • Malkolm

    Porównaj sobie zdjęcia Note 8 z iPhone X, zobaczysz że Samsung ma więcej szum na fotkach jak powiększysz. Rozdzielczość też lepsza. Wyświetlacz w iPhonie daje bardziej naturalne kolory niż Samsung widać gołym okiem

    • Robert M

     Która rozdzielczość? 12 megapikseli, jak w Samsungu.

     • Malkolm

      Rozdzielczość w iPhonie X lepsza, a megapiksele aż tak dużo nie decydują

     • Robert M

      Ale jaka rozdzielczość się pytam:D Ekranu? No nie bardzo, niższa jest. Aparatu? 12 MP to 12MP.

 • Gocha

  Ale błąd w tytule to wypadałoby poprawić.

 • Michał P

  Uciążliwości o których piszesz, byłyby trudne do zaakceptowania w smartfonie za 2,5 tys PLN, a co dopiero w dwa razy droższym.
  Upieram się, że nie ma bardziej intuicyjnrgo sposobu odblokowania telefonu niż aktywny czytnik na plecach jak w Huawei.
  Zasłonięta cześć ekranu to już w ogóle LOL . No i Face ID jeszcze nie osiągnął poziomu emejzing, a już go wstawiono.
  Do bezprzewodowego ładowania trzeba dopłacić kwotę całkiem emejzing – dwa razy tyle ile kosztowała ładowarka do S7 Edge.

  • Edi999

   Co jest intuicyjnego w konieczności ściągania zimą rękawiczki i brania telefonu do ręki bo ma czujnik z tyłu?

   • Michał P

    Łatwiej zdjąć rękawiczki niż gogle i kask :) wbicie pinu jest na remis

 • AZ

  Właściwie w prawie wszystkich pierwszych wrażeniach podkreślają jest obecność technologii truetone. Luźno zakładam że działa świetnie Ale zastanawiam się jak to jest że jak w samsungach opisywano tryb adaptacyjny wyświetlacza to recenzenci zwracali tylko uwagę na jasność. Nawet mój s6 lekko zmienia barwy wyswietlacza zależnie od tego co się dzieje dookoła. Nie jestem uprzedzony do Apple raczej zastanawiam się czemu w jednym przypadku wszyscy się jaraja jakaś funkcja a gdzie indziej nawet nie zwraca się na nia uwagi????
  Luźno mogę założyć że w Apple ingerencja w barwy jest wyrazniejsza, moze nawet dziala lepiej niż w samsungach (Nie wiem nie sprawdzalem) ale chyba warto zwrócić uwagę że to już gdzieś było bo potem ludzie kupują telefon myśląc że jest on nie wiadomo jak super wyposażony podczas gdy to już gdzieś było…

 • pepe444

  Jeśli “partner” tym handluje, to wiadomo, że musi być dobre :)

 • Malkolm

  To co pisałem wcześniej i jedno się potwierdziło. DisplayMate właśnie potwierdziło że wyświetlacz w iPhone X jest najlepszy ze wszystkich smartfonów nawet od nowego Samsunga Note 8

 • Łukasz Wierzbicki

  A gdzie wzmianka “materiał sponsorowany”?

Komputronik Dell
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona