Historyczny moment – Huawei największym producentem smartfonów na świecie, Samsung oddał koronę

W 2016 roku Huawei zapowiadał, że w ciągu pięciu lat ma ambicje stać się największym producentem smartfonów na świecie. Do pewnego momentu wydawało się to prawdopodobne, lecz sytuację mocno skomplikowały nałożone na firmę (przez USA) sankcje. Okazuje się jednak, że nie przeszkodziły one jej w osiągnięciu założonego przed kilkoma latami celu.

Reklama

Huawei rósł na naszych oczach. Jego wieloletni sukces w Polsce zapoczątkował Huawei P8 Lite, który tylko w kraju nad Wisłą sprzedał się w ponad 1,5 mln ezgemplarzy. Później było już tylko lepiej, także w ujęciu globalnym. Producent przegonił pod względem wolumenu dostaw smartfonów Apple i od pierwszego miejsca dzielił go tylko Samsung. Teraz również koreańska marka musi ustąpić i oddać koronę.

Huawei w Q2 2020 dostarczył na rynek więcej smartfonów niż Samsung

W tym roku zdarzyło się już, że chińska marka dostarczyła na rynek więcej smartfonów niż Koreańczycy, lecz było to jedynie w ujęciu miesięcznym. Teraz, po raz pierwszy w historii, mamy do czynienia z sytuacją, gdzie firma z Państwa Środka dostarczyła w ciągu całego kwartału większą liczbę smart-telefonów niż jej konkurent z Korei Południowej.

Reklama

Jak bowiem podaje Canalys, Huawei w drugim kwartale 2020 roku dostarczył na rynek 55,8 mln urządzeń, i mimo że było to o 5% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, to jednocześnie też więcej niż w przypadku Samsunga, który przez trzy miesiące dostarczył 53,7 mln smartfonów na całym świecie.

Jak zaznacza Canalys, po raz pierwszy od 9 lat zdarzyło się, aby na pierwszym miejscu znajdowała się inna firma niż Samsung i Apple.

sprzedaż smartfonów Huawei
Huawei w drugim kwartale 2020 roku dostarczył na rynek najwięcej smartfonów i po raz pierwszy (w ujęciu kwartalnym) przegonił pod tym względem Samsunga (źródło: Canalys)

Pomimo nałożonych przez Stany Zjednoczone sankcji, które zapewne mocno przyczyniły się do spadku dostaw na rynkach zagranicznych w Q2 2020 aż o 27%, dostawy w samych Chinach, gdzie brak dostępu do aplikacji i usług Google nie jest niczym nadzwyczajnym, w drugim kwartale 2020 roku zwiększyły się o 8% rok do roku i aktualnie stanowią już 72% całości.

Co ciekawe, Ben Stanton, Canalys Senior Analyst, twierdzi, że gdyby nie COVID-19, sytuacja wyglądałaby teraz inaczej. Jego zdaniem „Huawei w pełni wykorzystał ożywienie gospodarcze w Chinach, aby zwiększyć dostawy swoich smartfonów”. Samsung w Państwie Środka ma znikome udziały (~1%), więc nie byłby w stanie zrobić tego samego.

(źródło: Canalys)

Mo Jia, analityk Canalys, uważa natomiast, że Huawei może być trudno utrzymać pierwszą pozycję w dłuższej perspektywie, ponieważ „główni partnerzy dystrybucyjni w kluczowych regionach, takich jak Europa, coraz bardziej obawiają się urządzeń tej marki”. Mocna pozycja w Chinach może bowiem nie wystarczyć, gdy popyt na smartfony innych firm na rynku globalnym zacznie się zwiększać po pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i COVID-19.

 1. A ja uważam inaczej. Jeżeli Chiny będą robić słuchawki cieszące oko i nie mające problemów ze zmianą sieci i innymi sprawami związanymi z oprogramowaniem i sprzętem mają szansę a nie wspomnę o google jeśli wogole się odblokuję.
  Sam na co dzień jestem kierowcą i używam samsunga i Huawei i ten pojedynek wygrywa Chińczyk – wizualnie i technicznie.
  A10/P30 pro (po przejściu z s8+)

 2. Gratuluję Huawei bo należy im się za całokształt ale także za to , że innowacyjność to ich chleb powszedni.
  Żeby nie oni to w Smartfonach dalej nie byłoby Zoom-a optycznego x10 czy apartów fotograficznych zdolnych konkurować z aparatami stacjonarnymi.Teraz Smartfon od Huawei może robić zdjęcia w nocy z dużą ilością szczegółów a przecież nawet Samsung ma problem z osiągnięciem takich możliwości.O Apple nawet nie ma się co wypowiadać bo ci zasnęli by konkurować w tej kwestii z dwuletnim Huawei P20 Pro.
  Zobaczymy, może Apple poprawi taką ogromną wadę i ich najnowsze iPhone 12 Pro Max Turbo Ultimate zbliży się chociaż do Huawei P40 Pro.

  1. Nie żeby coś, ale iPhony 11 robią fantastyczne zdjęcia w nocy, a P40 pro wypada wcale nie lepiej niż P30 pro jeżeli chodzi o aparat.

     1. Chyba sobie żartujesz, miałem mate 20 pro przez prawie 2 tygodnie razem z s10+ i poza lepszymi zdjęciami nocnymi, zdecydowana większość zdjęć lepiej wychodziła na Samsungu a Iphone 11 pro robi jeszcze lepsze zdjęcia niż s10+, więc nie wiem skąd masz takie wnioski

     2. Skoro Twoim zdaniem Samsung i iPhone robi lepsze zdjęcia, ok! Moje zdanie jest inne. Na YouTube też są pewne sugestie to do tego. Fizyczna wielkość matrycy robi swoje. A jak wiadomo Huawei montuje największe. Trzeba jeszcze oddzielić hardware od software. No Sony używając tego samego hardware ssie po całości. ?

     3. Mogę się zgodzić że iP11Pro kręci trochę lepsze filmy od S10, ale nie robi lepszych zdjęć.

     1. To żeś sobie autorytet znalazł. Kup najpierw, później się wypowiadaj. Żenada

     2. Mobzilla pojechał ostro, a w komentarzach widziałem użytkowników P40, którzy tylko podważali ten test.

 3. Hmm, dobrze że podane są wyniki z podziałem na rynki zachód-Chiny i dopiero teraz widać jak bardzo Huawei stracił na rynkach zachodnich tylko 28% gdzie przed ogłoszeniem bana było to niemal 50%. 72% udziałów w ich własnym rynku jest na pewno sukcesem, no ale po pierwsze nie utrzyma to się zbyt długo, a po drugie na pewno dużo ważniejszym rynkiem dla nich i samych Chin jest właśnie zachód a tutaj jest klęska ogromna.

  1. A wiesz, że google pracuje nad wypchnięciem swoich apek i usług do app galery? Nawet im się ten ban nie opłaca i robią co mogą, żeby z Huawei współpracować. Dziś Qualcomm dogadał się z Huawei więc idźmy dalej. Nie rozumiem nagonki na Huawei. Szpiegują? Gdzie są dowody. Co chwilę wypływa, że apple, Google I Microsoft zbiera telemetrię wbrew woli użytkownika i jakoś nikt się nie napina. W ogóle ta cała sprawa ze szpiegowaniem to śmiech na sali. Ja jako jeden z miliardów „randomów” mam to w tyłku. I jestem szczęśliwym użytkownikiem mate 20pro poprzednio p10 p9 i honor 8.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama