Flaga Rosji

Nieoczekiwany zwrot akcji: smartfony Samsunga… zakazane w Rosji

Samsung otrzymał polecenie wstrzymania importu i sprzedaży kilkudziesięciu swoich smartfonów na terenie Rosji. Powodem zakazu ma być naruszenie patentów związanych z płatnościami zbliżeniowymi.

Samsung ma spore problemy w Rosji

Rosyjska agencja informacyjna RIA przekazała wiadomość o zakazie sprzedaży 61 modeli smartfonów Samsunga w tym kraju. Zgodnie z decyzją Moskiewskiego Sądu Arbitrażowego, koreański Samsung Electronics naruszył patent szwajcarskiej firmy SQWIN SA.

Samsung Pay to standard płatności, który od lat omija Polskę

SQWIN SA jest zdania, że Samsung Pay opiera się na technologii płatności elektronicznych, który opracowano prawie 8 lat temu. Samsung z kolei, uruchomił swój system Samsung Pay w 2015 roku, a do Rosji standard ten trafił pod koniec 2016 roku.

Samsung Pay to teraz trzeci pod względem popularności system płatności elektronicznych w Rosji. Spośród wszystkich sposobów na płatności zbliżeniowe oraz przez internet, jest wykorzystywany przez 17% użytkowników. Z Google Pay korzysta 30%, a z Apple Pay – 30%.

Smartfony Samsunga na cenzurowanym

Początkowo, zakaz celował tylko w technologię Samsung Pay, ale teraz decyzja sądu wymienia z nazwy 61 smartfonów, które mogą oferować korzystanie z tego standardu płatności. Wśród nich znajdują się nie tylko nowe flagowce, takie jak Galaxy S21 czy składane Galaxy Z Flip 3, ale także niektóre starsze modele, nawet z 2017 roku, jak Galaxy J5.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G – sprzedaż tego i wielu innych modeli Samsunga jest zagrożona w Rosji

Decyzja nie weszła jeszcze w życie – najpewniej jeszcze długo Samsung Electronics oraz podległa mu spółka Samsung Electronics Rus Company (którą Koreańczycy posługują się w Rosji), będą dochodzić swoich praw.

Oczywiście producent elektroniki zrobi wszystko, żeby nie wstrzymywać dystrybucji smartfonów w Rosji. Według raportów analityków, w I kwartale 2021 roku, Samsung był drugim co do wielkości sprzedawcą smartfonów w tym kraju. Upadek z takiej pozycji byłby dla firmy bardzo bolesny.