fot. Pexels

Świat się zmienia, a Huawei na dobre zniknął z TOP 5 największych producentów smartfonów na świecie

To było do przewidzenia, a jednocześnie niełatwo będzie się do tego przyzwyczaić, bowiem nic nie wskazuje na to, aby potęga Huawei w segmencie smartfonów została odbudowana w najbliższej przyszłości. Co więcej, początek 2021 roku zaskoczył jeszcze bardziej niż byśmy się tego spodziewali.

Reklama

Huawei na dobre zniknął z TOP 5 największych producentów smartfonów na świecie

Wszyscy dobrze wiedzą, co spotkało Huawei – nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje odcięły firmie dostęp od kluczowych technologii i produktów, przez co jej możliwości produkcyjne zostały mocno ograniczone. Co prawda mówi się, że wciąż ma jeszcze jakieś zapasy podzespołów, ale musi nimi racjonalnie gospodarować, bo nie wiadomo, co przyniesie najbliższa przyszłość.

W związku z tym nie jest niespodzianką, że Huawei ponownie nie pojawił się w zestawieniu pięciu największych producentów smartfonów na świecie. Ponownie, ponieważ z podobną sytuacją mieliśmy już do czynienia w czwartym kwartale 2020 roku – wówczas Huawei ulokował się (według Counterpoint Research) dopiero na 6. miejscu i odnotował spadek dostaw rok do roku aż o 41%.

Reklama

Sprzedaż smartfonów w pierwszym kwartale 2021 roku – w TOP 5 Samsung, Apple, Xiaomi, Oppo i Vivo

W najnowszym raporcie Strategy Analytics nie wspomina ani słowem o Huawei. Nic jednak dziwnego, skoro firma ta nie pojawia się w rankingu podsumowującym sprzedaż smartfonów (a właściwie zatowarowanie dystrybutorów) w pierwszym kwartale 2021 roku.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku najwięcej smartfonów dostarczył na rynek Samsung, co nie jest żadną niespodzianką, ponieważ to – chciałoby się powiedzieć – niemal standard, bo wyjątki od tej reguły zdarzają się rzadziej niż częściej. Na przykład w czwartym kwartale 2020 roku, kiedy to na pierwszym miejscu ulokowało się Apple, które w Q1 2021 musi zadowolić się drugim miejscem.

dostawy sprzedaż smartfonów pierwszy kwartał Q1 2021 roku Samsung Apple Xiaomi Huawei Oppo Vivo
Sprzedaż smartfonów do dystrybutorów w Q1 2021 (źródło: Strategy Analytics)

Na trzeciej pozycji, za Samsungiem i Apple, ulokowało się Xiaomi, które dostarczyło w pierwszym kwartale 2021 roku 49 mln smartfonów. Ostatnie dwa miejsca w TOP 5 zajmują (kolejno) Oppo i Vivo. Co ciekawe, ten ostatni producent w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku był Numerem Jeden w Chinach, co jest nie lada niespodzianką, ponieważ jeszcze chwilę wcześniej pozycję lidera zajmowało Oppo. Jak widać, również w swojej ojczyźnie Huawei ma coraz słabszą pozycję w segmencie, w którym w minionych latach niemało namieszał.

Według Strategy Analytics, sprzedaż smartfonów do dystrybutorów w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosła 340 mln sztuk i była aż o 24% wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej, kiedy to segment ten mocno odczuł sytuację panującą na całym świecie. Co ciekawe, jednocześnie jest to największy wzrost od 2015 roku. Za tak świetne wyniki w dużej mierze odpowiedzialny jest ogromny popyt na urządzenia z modemami 5G.

Strategy Analytics zauważa również, że niedobory chipów nie miały znaczącego wpływu na sprzedaż smartfonów największych producentów, czyli Samsunga, Apple, Xiaomi, Oppo i Vivo.

 1. Po ostatnich informacjach które potwierdzają to, że Huawei używał swojej infrastruktury do szpiegowania, zapewne ich sytuacja się nie poprawi

  1. Łykasz wszystko jak Pelikan. Pelikan nawet „Dachowego Obsrańca” połyka w całości a takie wiadomości po to trafiają do opinii publicznej by ta mogła podlegać zasadom po co takie wiadomości się pojawiają. Kto szuka nie tylko tam gdzie pojawiają się informacje takie jakie mają usłyszeć ludzie a nie takie jakimi powinny być ten potem ma zwichrowany podgląd na ten temat.

  2. Jakim cudem łykasz tal szybko fake news?
   Sam huawei a nawet inne kraje zaprzeczyli że używali infrastruktury do szpiegowania.

   1. xD
    Oczywiście, informacja, która pojawiła się w holenderskich mediach to bankowo fake news, bo wyznawca Huawei nie dopuszcza innej opcji…
    Pewnie bo przecież Huaweia lub każda inna firma by się przyznała gdyby została złapana za rękę:) żaden kraj nie potwierdzil, ale przeprowadzili pewnie podobne audyty i skutek jest taki, że w większość krajów EU zrezygnowała z ich technologii i to nawet te które nie żyją w specjalnie ciepłych warunkach z USA, także ten…

    Pewnie te 2 inne odpowiedzi są w podobnym tonie od 2 nadwornych największych obrońców partii Chin na całym Tabletowo i całe szczęście ze zawczasu zablokowałem:)

 2. Ta chwila musiała w końcu nastąpić. Ale powrót będzie niesamowity gdy uderzą najlepszym produktem Made in China bez nano grama technologii Amerykańskiej, która tylko jest kulą u nogi produktów od Chińskich firm. Jeżeli w USA wspiera się tak rodziny przestępców to lepszej anty reklamy nie da się sobie zrobić dlatego Chiny muszą oczyścić się z technologii Amerykańskiej by wprawny konsument wiedział jaki produkt wybrać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama