Apple iPhone 12
Apple iPhone 12

iPhone 12 zrobił swoje. Apple pierwszym sprzedawcą smartfonów na świecie, Samsung drugi

Odwiecznego wyścigu rozdział kolejny. Wyniki sprzedaży smartfonów za czwarty kwartał 2020 roku są zgodne: największym wygranym jest Apple, Samsung musi zadowolić się drugim miejscem, a Xiaomi cieszy się z trzeciego.

Przetasowania na szczycie stawki

Apple może „odhaczyć” sobie kolejny sukces. Dziś zaprezentowano doskonałe wyniki finansowe firmy, a do tego jeszcze okazuje się, że udało się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Mimo, że Samsungowi w ostatnich miesiącach 2020 roku także poszło znakomicie, to statystyki zgodnie przyznają Apple pierwsze miejsce jako największemu sprzedawcy smartfonów na świecie. W ten sposób Samsung zostaje zdetronizowany, a Apple może cieszyć się z zaszczytnej pozycji lidera.

Oczywiście firmom nie robi różnicy, jaką pozycję względem innych zajmują, dopóki dystans między nimi nie jest znaczący, ale przyjemnie jest popatrzeć na wykresy i dane zbierane przez różne agencje. Żadne statystyki ukazane na poniższych grafikach nie pochodzą bezpośrednio od Samsunga czy Apple, ale ukazują pewne prawidłowości rynkowe.

Apple z żółtą koszulką lidera

Niezależnie od tego, czy przyglądamy się danym pochodzącym od Canalys, IDC czy Counterpoint, daje się zauważyć, że Apple sprzedało ogromne ilości smartfonów, wyprzedzając Samsunga. Z kolei Xiaomi, korzystając na osłabieniu Huawei, utwierdziło swoją trzecią pozycję, zaznaczając przy okazji znakomitą dynamikę wzrostu. Huawei, mimo że nadal mocne, traci na znaczeniu względem Oppo i Vivo, rozszerzających swoją strefę wpływów na kolejne kraje poza Chinami.

Jak podaje analityk Canalys, Vincent Thielke,

Apple ma lepszą pozycję niż jej konkurenci na rynku smartfonów 5G, ponieważ jest silne na rynkach w krajach rozwiniętych i w kanałach sprzedaży operatorów telefonii komórkowej. Ale firma wykonała również pewne sprytne posunięcia, aby zwiększyć sprzedaż i rentowność. Na przykład usunięcie ładowarki z pudełek iPhone’ów bardzo się opłacało, znacznie usprawniając logistykę, pomimo utrzymujących się wysokich kosztów transportu lotniczego z powodu pandemii.

Zależnie od źródła informacji, światowe dostawy smartfonów można określić na mniej więcej 360-390 milionów sztuk. Jest to spadek rok do roku na poziomie 2 procent.

Samsung kończy rok z podniesioną głową

Patrząc na wyniki z całego roku 2020, można swobodnie powiedzieć, że Samsung ewidentnie w nim królował jako największy sprzedawca smartfonów, choć jego przewaga stopniowo topniała. W ujęciu rocznym Apple pozostało drugie, a Huawei – mimo dotkliwych sankcji USA, ostało się na miejscu trzecim.