składany smartfon Samsung Galaxy Z Flip 5G foldable smartphone
Samsung Galaxy Z Flip 5G (źródło: Samsung)

Sprzedaż smartfonów ma znacząco wzrosnąć. Klienci rzucą się na modele 5G

Po kwartałach spadków i stagnacji, sprzedaż smartfonów ma ponownie ruszyć w górę. Mówi się nawet o dwucyfrowym wzroście.

Sprzedaż smartfonów zaczęłą spadać

Po wcześniejszych, znaczących wzrostach sprzedaży, producenci smartfonów musieli pogodzić się ze spadającym zainteresowaniem. Dane z ostatnich kwartałów, także te sprzed pandemii koronawirusa, wskazują, że globalnie coraz mniej nowych urządzeń trafia w ręce klientów.

sprzedaż smartfonów dostawy drugi kwartał Q2 2020
Sprzedaż smartfonów w drugim kwartale 2020 roku (źródło: IDC)

Powodów takiej sytuacji można wymienić przynajmniej kilka. Po pierwsze, co jest widoczne szczególnie w krajach rozwiniętych, rynek zaczął się nasycać. Po drugie, zabrakło naprawdę innowacyjnych rozwiązań, mogących zachęcić do wymiany smartfona na nowy. Po trzecie, obecnie nawet 2-3 letni model dla wielu użytkowników okazuje się wystarczający. Po czwarte, wzrosty cen, zwłaszcza w segmencie premium, nie zachęcają do przesiadki.

Nie pomogły różne podejścia do umiejscowienia kamer, mobilni gracze nie okazali się aż tak liczną grupą, aby gamingowe smartfony odczuwalnie wpłynęły na cały rynek, a na coraz lepsze cyferki w benchmarkach zwracają uwagę tylko nieliczni. Co ciekawe, sprzedaż może pójść w górę za sprawą technologii, z której tak naprawdę początkowo skorzysta niewielka grupa użytkowników. Tak, chodzi o 5G.

Sprzedaż smartfonów zacznie rosnąć

Według Digitimes Research, w 2021 roku sprzedaż smartfonów mają napędzić modele oferujące obsługę 5G. Zainteresowanie ma wzrosnąć m.in. dzięki rozwojowi infrastruktury 5G w USA, Japonii i Europie Zachodniej.

Szacuje się, że tempo wzrostu będzie nawet dwucyfrowe, co przełoży się na około 150 mln sztuk więcej niż w obecnym roku. Co więcej, trend ma utrzymać się przez kilka kolejnych lat – 1,5 mld sztuk w 2023 roku i 1,7 mld sztuk w 2025 roku. Dodatkowo, wzrosnąć ma zainteresowanie smartfonami 4G w krajach rozwijających się.

Huawei P40 Pro Plus – smartfon z 5G (fot. Katarzyna Pura, Tabletowo.pl)

Nic więc dziwnego, że wielu graczy na rynku smartfonów inwestuje już w moduły 5G, mimo iż infrastruktura nadal jest w początkowej fazie rozwoju. Warto zauważyć, że nawet Apple, które ostatnio raczej nie śpieszy się we wdrażaniu wszystkich nowinek, w tym roku wypuści cztery iPhone’y z 5G.

Digitimes Research spodziewa się również, że globalne dostawy smartfonów 5G osiągną ponad 200 mln sztuk w 2020 roku i wzrosną do ponad 1,22 mld sztuk w 2025 roku.