składany smartfon Samsung Galaxy Z Flip 5G foldable smartphone
Samsung Galaxy Z Flip 5G (źródło: Samsung)

Sprzedaż smartfonów ma znacząco wzrosnąć. Klienci rzucą się na modele 5G

Po kwartałach spadków i stagnacji, sprzedaż smartfonów ma ponownie ruszyć w górę. Mówi się nawet o dwucyfrowym wzroście.

Reklama

Sprzedaż smartfonów zaczęłą spadać

Po wcześniejszych, znaczących wzrostach sprzedaży, producenci smartfonów musieli pogodzić się ze spadającym zainteresowaniem. Dane z ostatnich kwartałów, także te sprzed pandemii koronawirusa, wskazują, że globalnie coraz mniej nowych urządzeń trafia w ręce klientów.

sprzedaż smartfonów dostawy drugi kwartał Q2 2020
Sprzedaż smartfonów w drugim kwartale 2020 roku (źródło: IDC)

Powodów takiej sytuacji można wymienić przynajmniej kilka. Po pierwsze, co jest widoczne szczególnie w krajach rozwiniętych, rynek zaczął się nasycać. Po drugie, zabrakło naprawdę innowacyjnych rozwiązań, mogących zachęcić do wymiany smartfona na nowy. Po trzecie, obecnie nawet 2-3 letni model dla wielu użytkowników okazuje się wystarczający. Po czwarte, wzrosty cen, zwłaszcza w segmencie premium, nie zachęcają do przesiadki.

Reklama

Nie pomogły różne podejścia do umiejscowienia kamer, mobilni gracze nie okazali się aż tak liczną grupą, aby gamingowe smartfony odczuwalnie wpłynęły na cały rynek, a na coraz lepsze cyferki w benchmarkach zwracają uwagę tylko nieliczni. Co ciekawe, sprzedaż może pójść w górę za sprawą technologii, z której tak naprawdę początkowo skorzysta niewielka grupa użytkowników. Tak, chodzi o 5G.

Sprzedaż smartfonów zacznie rosnąć

Według Digitimes Research, w 2021 roku sprzedaż smartfonów mają napędzić modele oferujące obsługę 5G. Zainteresowanie ma wzrosnąć m.in. dzięki rozwojowi infrastruktury 5G w USA, Japonii i Europie Zachodniej.

Szacuje się, że tempo wzrostu będzie nawet dwucyfrowe, co przełoży się na około 150 mln sztuk więcej niż w obecnym roku. Co więcej, trend ma utrzymać się przez kilka kolejnych lat – 1,5 mld sztuk w 2023 roku i 1,7 mld sztuk w 2025 roku. Dodatkowo, wzrosnąć ma zainteresowanie smartfonami 4G w krajach rozwijających się.

Huawei P40 Pro Plus – smartfon z 5G (fot. Katarzyna Pura, Tabletowo.pl)

Nic więc dziwnego, że wielu graczy na rynku smartfonów inwestuje już w moduły 5G, mimo iż infrastruktura nadal jest w początkowej fazie rozwoju. Warto zauważyć, że nawet Apple, które ostatnio raczej nie śpieszy się we wdrażaniu wszystkich nowinek, w tym roku wypuści cztery iPhone’y z 5G.

Digitimes Research spodziewa się również, że globalne dostawy smartfonów 5G osiągną ponad 200 mln sztuk w 2020 roku i wzrosną do ponad 1,22 mld sztuk w 2025 roku.