OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uwierzycie? Qualcomm chce mieć własną linię smartfonów dla graczy

Produkty tworzone specjalnie z myślą o graczach mają bardzo długą historię. Niedawno dołączyły do nich również smartfony (pierwszym był Razer Phone z 2017 roku). Właśnie pojawiły się (nieoficjalne) informacje, że już wkrótce swoją linię gamingowych smart-telefonów stworzy również… Qualcomm.

Reklama

Jaki smartfon dla gracza? Wybór nie jest łatwy

Po premierze wspomnianego powyżej Razer Phone’a wielu producentów postanowiło wprowadzić na rynek swój smartfon dla gracza. Xiaomi pod marką Black Shark, Asus – ROG Phone, a Nubia – Red Magic. Początkowo zapowiadało się na to, że segment ten będzie się bardzo szybko rozwijać, ale po wstępnym boomie nagle przestało się w nim aż tak dużo dziać i wydawało się, że to tylko moda, która przeminie tak szybko, jak się pojawiła.

smartfon Razer Phone smartphone
Razer Phone (fot. Razer)

Z perspektywy czasu widać, że producenci, którzy powiedzieli „A”, powiedzieli też „B” i wprowadzają na rynek kolejne smartfony dla graczy, choć nie tak często, jak modele dla masowego klienta. Żeby było jednak ciekawiej, te ostatnie coraz częściej (a właściwie – na oko – w 9 na 10 przypadków) promowane są jako świetne i wydajne urządzenia do grania w mobilne gry.

Smartfon dla gracza nie ma więc ujednoliconej definicji – w jego przypadku najważniejsza jest wydajność i responsywność. Jednocześnie faktem jednak jest, że to dedykowane gamerom modele najlepiej spełnią swoje zadanie, gdyż są projektowane z myślą o dużych obciążeniach (w kilku smart-telefonach z serii Red Magic Nubia zastosowała nawet fizyczny wentylator do odprowadzania generowanego przez podzespoły ciepła).

Qualcomm też chce mieć swój własny smartfon dla gracza

Do tej pory wszystkie smart-telefony dla mobilnych gamerów wyposażane były w procesory Qualcomm Snapdragon (głównie najnowsze, topowe układy, choć nie zawsze). Jak jednak donosi serwis DigiTimes, amerykański producent chce teraz wprowadzić na rynek własny smartfon dla gracza ze swoim logo na obudowie.

Czyżby Qualcommowi znudziło się bycie jedynie dostawcą procesorów do smart-telefonów dla gamerów, czy może chce stworzyć referencyjny sprzęt, który powinien stać się wzorem dla smartfonów innych producentów skierowanych do graczy?

Tego nie wiemy. Wiadomo (oczywiście nieoficjalnie) jednak, że Qualcomm podejmie współpracę z Asusem, który zajmie się projektowaniem i produkcją smartfona, podczas gdy Amerykanie przede wszystkim optymalizacją oprogramowania procesora, aby zapewnił on topową, być może nawet najlepszą w tym segmencie wydajność.

smartfon Asus ROG Phone 3 z procesorem Qualcomm Snapdragon 865+
Asus ROG Phone 3 (źródło: Asus)

Mówi się, że smartfon dla gracza marki Qualcomm może zadebiutować jeszcze w tym roku. Od 1 do 2 grudnia potrwa doroczna konferencja amerykańskiej firmy i prawdopodobnie właśnie podczas niej zostanie zaprezentowany ten sprzęt, wraz ze Snapdragonem 875.

Rocznie Asus i Qualcomm mają produkować nawet milion smartfonów, z czego połowa ma mieć na obudowie logo tajwańskiej marki (ROG), a druga amerykańskiej. Można się jednak spodziewać, że oba modele będą miały wiele ze sobą wspólnego, ponieważ raczej wątpliwe, aby Asus stworzył całkowicie nową konstrukcję dla swojego partnera.

Współpraca ta przyniesie wiele korzyści dla samych producentów. Qualcomm przestanie być tylko firmą od procesorów, natomiast Asus będzie mógł taniej zamówić różne podzespoły, ponieważ przy większych może uzyskać lepszą cenę. A dzięki temu albo zaoferuje jeszcze lepszy sprzęt, albo więcej zarobi na tym, który wprowadzi na rynek i dostarczy Qualcommowi.