Rośnie sprzedaż PC. Klienci wybierają głównie sprzęt z Windowsem 10

Komputery osobiste nie wymarły, nie nastała era post-PC z samymi smartfonami. Co więcej, w ostatnich kwartałach producenci odnotowują wzrosty. Według analityków, na rynek pozytywnie wpływa Windows 10.

Komputery jeszcze z nami zostaną

Przez ostatnich kilka lat producenci komputerów nie mieli powodów do świętowania. Raporty kwartalne wskazywały bowiem spadki sprzedaży, wydłużał się średni cykl życia urządzenia, a ponadto bardziej modny stał się inny sprzęt – ten z Androidem i iOS. Zaczęły pojawiać się głosy o nastaniu nowej ery, w której komputery w znanej formie znikną z wielu domów, a większość osób przerzuci się na smartfony.

Reklama

Cóż, najwidoczniej jeszcze trochę czasu spędzimy z komputerami. Już w 2018 roku wybrane kwartały kończyły się nieznacznym wzrostem lub stagnacją. Z kolei w tym roku dwa pierwsze kwartały były pozytywne dla producentów. Owszem, sprzedaż nie wróciła do dawnych wyników i to raczej to nie nastąpi, ale przyszłość zapowiada się znacznie lepiej niż niektórzy wskazywali.

Sprzedaż komputerów w trzecim kwartale 2019 roku

Zarówno według firmy analitycznej IDC, jak i danych dostarczonych przez firmę Gartner, sprzedaż komputerów wzrosła w trzecim kwartale 2019 roku. Nie jest to znaczący skok, bowiem ma wahać się między 1-3%, ale pokazuje, że zainteresowanie komputerami utrzymuje się na zadowalającym poziomie.

sprzedaż komputerów w trzecim kwartale 2019 IDC
Sprzedaż komputerów w trzecim kwartale 2019 roku według IDC

IDC wskazuje, że cały rynek zaliczył 3% wzrost względem trzeciego kwartału 2018 roku. Lepszymi wynikami z pierwszej piątki największych producentów może pochwalić się Lenovo, HP i Dell. Z kolei firmom Apple i Acer nie udało się zwiększyć zainteresowania klientów – obie muszą pogodzić się z gorszym kwartałem.

Analitycy z Gartnera podają, że ogólna sprzedaż wzrosła o 1,1% rok do roku. Z pierwszej piątki tylko Apple zakończyło kwartał z gorszymi wynikami. Natomiast Lenovo, HP, Dell i Acer sprzedały więcej komputerów niż w trzecim kwartale 2018 roku.

sSprzedaż komputerów w trzecim kwartale 2019 roku (Gartner)
Sprzedaż komputerów w trzecim kwartale 2019 roku według Gartnera

Obie firmy analityczne wzrosty sprzedaży dostrzegają w cyklu odświeżenia systemu Windows na rynku biznesowym. Ze względu na zbliżający się koniec wsparcia dla Windows 7 (styczeń 2020 roku), część klientów biznesowych zdecydowała się bowiem przeprowadzić migrację na nowe komputery z system Windows 10.

Polecamy również:

Byłem heavy-userem Windows 7. Laptop z „dziesiątką” udowodnił mi, że sporo mnie ominęło

*Na zdjęciu tytułowym Lenovo Thinkbook 13s (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kasię)

źródło: VentureBeat, IDC, Gartner