Spotify wprowadza podcasty wideo. Będziecie oglądać?

Szwedzi rozszerzają swoją usługę o nowy format materiałów. W Spotify wdrażane są bowiem podcasty wideo. Będziecie oglądać?

Reklama

Rozwój sekcji podcastów nie powinien nikogo dziwić

Spotify to już nie tylko muzyka, ale również podcasty, które cieszą się coraz większą popularnością. Jak wynika z raportu finansowego opublikowanego w lutym, sekcja z tymi publikacjami dźwiękowymi odnotowała wzrost na poziomie około 200% w ciągu całego 2019 roku. Co więcej, nic nie wskazuje, aby duże wzrosty miały nagle znacząco wyhamować. Owszem, nowych użytkowników raczej nie będzie przybywać w aż takim tempie, ale mimo tego, baza odbiorców powinna dość sprawnie rosnąć.

Patrząc na wyniki, jakie osiągnęła sekcja podcastów, nie powinno dziwić, że Szwedzi wkładają w jej rozwój coraz więcej wysiłku. Użytkownicy usługi w ciągu ostatnich miesięcy otrzymali m.in. zestaw kilku nowych funkcji, mających chociażby ułatwić odkrywanie ciekawszych materiałów, a także podcastowe listy przebojów.

Natomiast teraz firma wprowadza prawdopodobnie największą zmianę od momentu pojawienia się podcastów. Obok plików audio, zaczynają pojawiać się materiały wideo. Fani mogą więc nie tylko posłuchać swoich ulubionych twórców, ale również ich zobaczyć.

Spotify: oto pierwsza wersja podcastów wideo

Przedstawiciele Spotify podkreślają, że do usługi trafia pierwsza wersja nowej funkcji podcastów wideo. Całość obecnie bardziej przypomina eksperyment niż wyraźne postawienie na nowy format materiałów. Możliwość udostępnienia plików wideo otrzymali bowiem tylko wybrani twórcy.

Podcasty wideo dostępne są dla użytkowników premium, a także dla osób korzystających z wersji darmowej. Słuchacze mogą włączyć podcasty, takie jak Book of Basketball 2.0, Fantasy Footballers, The Misfits Podcast, H3 Podcast, The Morning Toast, Higher Learning with Van Lathan & Rachel Lindsay oraz The Rooster Teeth Podcast, aby otrzymać zarówno audio, jak i obraz.

Spotify – aplikacja na iOS.
Podcasty wideo w Polsce raczej nie są jeszcze dostępne. Sprawdziliśmy na kilku urządzeniach i kontach.

W celu rozpoczęcia oglądania, wystarczy na komputerze lub w mobilnej aplikacji nacisnąć przycisk odtwarzania. Materiały wideo zostaną uruchomione i zsynchronizowane automatycznie ze ścieżką audio. Natomiast jeśli zablokujemy urządzenie, odtwarzanie nie zostanie przerwane – odtwarzany będzie tylko plik audio.

Spotify podaje, że nowość zostanie udostępniona na wszystkich rynkach, na których dostępna jest sekcja podcastów. Należy jednak zaznaczyć, że proces wdrażania jest przeprowadzany stopniowo, więc część użytkowników musi jeszcze trochę poczekać, aby uruchomić podcasty w formie wideo.