iPhone X

Według IDC sprzedaż iPhone’ów zauważalnie spadnie w 2019 roku

Firma analityczna IDC, której zawdzięczamy regularne raporty sprzedaży smartfonów, przewiduje, że w tym roku producentów czekają kolejne spadki. Mocno odczuwalne będą one przede wszystkim dla Apple.

Sprzedaż smartfonów spadnie, ale tylko nieznacznie

Według informacji udostępnionych przez IDC, ogólna sprzedaż smartfonów zmniejszy się o 1,9% rok do roku. Spadek będzie więc mniejszy niż w minionym roku, kiedy było to 4,1%. Najbardziej odczuwalny ma być on w pierwszej połowie 2019 roku – wyniesie około 5,5%. Druga połowa ma być zaś znacznie lepsza, co mają zapewnić m.in. nowe topowe smartfony wyposażone w moduł 5G.

(fot. IDC)

Wzrostów sprzedaży należy oczekiwać w Indiach, ale będą one dotyczyć raczej tańszych smartfonów. Z kolei wiele rynków rozwiniętych zostało już nasyconych inteligentnymi telefonami. Jak zauważa IDC, proces przejścia z klasycznego telefonu komórkowego na bardziej nowoczesne urządzenie będzie więc teraz zwalniać.

iPhone’y mają sprzedawać się zauważalnie gorzej

W przypadku smartfonów z Androidem spadek ma wynosić zaledwie 0,1%. W gorszej sytuacji ma być Apple, które ponownie będzie musiało pogodzić się z odczuwalnym pogorszeniem wyników. Sprzedaż iPhone’ów ma bowiem spaść aż o 12,1%. To kolejny gorszy rok – firma Tima Cooka w 2017 roku sprzedała 215,8 mln smartfonów, w kolejnym już tylko 208,8 mln sztuk, a 2019 ma zostać zamknięty z wynikiem na poziomie zaledwie 183,5 mln.

Dla Apple ważna ma być sprzedaż odnowionych iPhone’ów, co pozwoli na utrzymanie dobrej pozycji iOS, mimo wspomnianych spadków. No cóż, brak większych innowacji i 5000 złotych za podstawową wersję topowego modelu to już za dużo nawet dla klientów przyzwyczajonych do cennika Apple.

Owszem, tegoroczne iPhone’y sprzedadzą się dobrze, ale raczej są małe szanse na jakikolwiek rekord. Tym bardziej, że ceny najpewniej znów będą przesadzone, a innowacji pojawi się niewiele. Znacząco przebudowana kamera, umieszczona na sporych rozmiarów wysepce, to najwidoczniej trochę za mało, aby podbić serca klientów.

Spadek sprzedaży jest tylko chwilowy

IDC przewiduje, że w 2020 roku sprzedaż smartfonów ponownie zacznie rosnąć. Coraz ważniejszą rolę będzie odgrywać dostępność technologii 5G. To właśnie ona ma zachęcać klientów do przesiadki na bardziej nowoczesne urządzenia. Wzrost ma utrzymywać się przynajmniej do 2023 roku. Na lepsze wyniki liczyć może także Apple.

(fot. IDC)

źródło: IDC