Porównanie dwóch „maluchów” – Sony Xperia XZ1 Compact vs Xperia XZ2 Compact

Zarówno Sony Xperia XZ1 Compact, jak i Xperia XZ2 Compact to smartfony w pewien sposób wyjątkowe. Są to bowiem urządzenia ze stosunkowo małym wyświetlaczem (przynajmniej w porównaniu do standardowych high-endów), ale z flagowym wyposażeniem. Co jednak różni te dwa modele? Czy warto dopłacać do nowszego, czy starszy jest nadal całkowicie wystarczający? Wszystkiego dowiecie się z tego porównania.

Już na pierwszy rut oka widać, że między Xperią XZ1 Compact a XZ2 Compact jest dosłownie kilka różnic. Nowszy model jest bardziej zaokrąglony (zarówno na rogach, jak i na tyle), a ponadto ma stanowczo węższe ramki wokół wyświetlacza, który ma tym razem proporcje 18:9 (zamiast 16:9).

Sony Xperia XZ2 Compact vs XZ1 Compact / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Sam ekran też nieco „urósł” – zamiast 4,6 cala mamy do dyspozycji równe 5 cali. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zwiększyła się także rozdzielczość – do 1080×2160 pikseli (w starszym modelu jest to 720×1280 pikseli). Mimo większej przekątnej wyświetlacza, rozmiary obu urządzeń nie różnią się aż tak bardzo. Nowszy model jest tylko o 6 mm wyższy, szerokość pozostała natomiast taka sama.

Sony Xperia XZ1 Compact vs XZ2 Compact / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Sporą zmianą jest przeniesienie skanera linii papilarnych z boku urządzenia, jak to było w Xperii XZ1 Compact, na tył. Drugą dużą różnicą, niestety na korzyść starszego modelu, jest brak złącza słuchawkowego w Xperii XZ2 Compact.

Porównanie parametrów technicznych

Model Sony Xperia XZ1 Compact Sony Xperia XZ2 Compact
ekran 4,6-calowy IPS TFT 720×1280 pikseli 5-calowy IPS TFT 1080×2160 pikseli
procesor Qualcomm Snapdragon 835 Qualcomm Snapdragon 845
GPU Adreno 540 Adreno 630
RAM 4 GB 4 GB
pamięć wewnętrzna 32 GB 64 GB
system Android 8.0 Oreo Android 8.0 Oreo
aparat główny 19 Mpix, f/2.0 19 Mpix f/2.0
kamerka na przodzie 8 Mpix 5 Mpix
akumulator 2700 mAh 2870 mAh
NFC tak tak
złącze słuchawkowe tak nie
USB USB Typu C USB Typu C
wymiary 129x65x9,3 mm 135x65x12,1 mm
waga 143 gramy 168 gramów
cena 1839 złotych 2589 złotych

Wideoporównanie

Różnic w systemie i działaniu pomiędzy tymi urządzeniami jest jak na lekarstwo. W końcu są to smartfony tego samego producenta, zaprezentowane w niedługim odstępie czasu – stąd tak wiele podobieństw. Do dyspozycji w obu Xperiach mamy niemal tak samo grające głośniki stereo, szybką, minimalistyczną nakładkę opartą o Androida 8.0 Oreo oraz większość funkcji, takich jak skanowanie 3D czy tryb bardzo zwolnionego tempa. Mimo wszystko jest jednak kilka rzeczy, które przemawiają na korzyść jednego bądź drugiego sprzętu.

Co wyróżnia Sony Xperię XZ1 Compact?

  • Szerokokątny obiektyw w aparacie na przodzie;
  • Cieplejsze kolory na fotografiach i jaśniejsze zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych;
  • Szybszy skaner linii papilarnych (w Xperii XZ2 Compact rozpoznanie palca trwa nieco dłużej);
  • Wydajniejszy akumulator (SoT do 8 godzin w zależności od intensywności użytkowania, w Xperii XZ2 Compact maksymalnie 6 godzin na wyświetlaczu).

Co wyróżnia Sony Xperię XZ2 Compact?

  • Więcej funkcji w oprogramowaniu – chociażby filtr światła niebieskiego oraz bardziej rozbudowane Xperia Assist;
  • Minimalnie szybciej działający system i dłuższe utrzymywanie aplikacji w tle;
  • Bardziej szczegółowe zdjęcia i lepsze wyostrzanie mniejszych elementów;
  • Cały czas aktywny skaner linii papilarnych (w Xperii XZ1 Compact musimy najpierw wybudzić ekran).

Benchmarki

Model Sony Xperia XZ1 Compact Sony Xperia XZ2 Compact
AnTuTu Benchmark 194514 214288
CPU Prime Benchmark 23037 29017
3DMark:
Sling Shot 3322 3345
Sling Shot Extreme – OpenGL ES 3.1 3582 3898
Sling Shot Extreme – Vulkan 2633 3036
Geekbench:
Single-Core 1915 2360
Multi-Core 6558 8344

Aparaty

W obu smartfonach do dyspozycji mamy pojedynczy aparat główny o matrycy 19 Mpix z przysłoną f/2.0 i pojedynczą diodą doświetlającą. Zdawałoby się więc, że zdjęcia będą niemal identyczne. Tymczasem okazuje się, że niekoniecznie.

Sony Xperia XZ1 Compact vs XZ2 Compact / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Co do jakości zdjęć to, niestety, żaden z tych smartfonów nie jest idealny. Fotografie z Xperii XZ1 Compact charakteryzują się znacznie cieplejszymi kolorami oraz większą jasnością w gorszych warunkach oświetleniowych. Widoczne są też różnice w odwzorowaniu koloru nieba – w Xperii XZ2 Compact jest ono stanowczo bardziej wyblakłe, czasem sprawia nawet wrażenie lekko prześwietlonego. Nowszy model pozwala z kolei uzyskać zdjęcia bardziej szczegółowe i, przede wszystkim, z dokładniejszym wyostrzeniem mniejszych elementów.

Więcej różnic dostrzeżemy jednak w przypadku kamerek na przodzie. W starszym modelu umieszczono matrycę o rozdzielczości 8 Mpix, podczas gdy w nowszym ma ona tylko 5 Mpix. Przekłada się to na nieco lepszą jakość zdjęć, wykonywanych smartfonem z ubiegłego roku. Charakteryzują się one większą ilością szczegółów i żywszymi kolorami. Ponadto warto dodać, że Xperia XZ1 Compact została wyposażona w szerokokątny obiektyw, dzięki czemu możemy stanowczo więcej uchwycić na jednej fotografii.

A jak to się dokładnie prezentuje? Zobaczcie sami na poniższych przykładach.

PODSUMOWANIE

Sony Xperia XZ2 Compact jest od starszego modelu droższa o około 750 złotych. Mam więc mieszane uczucia, czy warto dopłacać do tegorocznego. Szczególnie, że zmian nie ma zbyt wiele. Nowszy smartfon na pewno wygląda nowocześniej, działa trochę szybciej i ma minimalnie lepszy aparat. Z drugiej strony Xperia XZ1 Compact jest nadal świetnie działającym urządzeniem, na którego korzyść przemawia niższa cena, wydajniejszy akumulator, lepsza kamerka frontowa z szerokokątną soczewką oraz obecność złącza słuchawkowego.

Sony Xperia XZ1 Compact vs XZ2 Compact / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Niemniej uważam, że oba smartfony są ciekawymi propozycjami – szczególnie jeśli szukamy urządzenia o stosunkowo małej przekątnej wyświetlacza. Żadne z nich nie jest idealne, ale szukając sprzętu z mniejszym ekranem są to dwie najlepsze opcje.

Dajcie znać w komentarzach, który smartfon Wy byście wybrali. Zachęcam również do zagłosowania w poniższej ankiecie.

Sony Xperia XZ1 Compact czy Sony Xperia XZ2 Compact?