DxOMark zmiażdżyło aparat w Sony Xperii 5

Wydawać by się mogło, że skoro Sony produkuje jedne z najlepszych aparatów do profesjonalnych zastosowań, to podobnie powinno być w przypadku smartfonów. Cóż, niestety nie jest, o czym świadczy bardzo słaby wynik Xperii 5 po teście przeprowadzonym przez DxOMark.

To swego rodzaju paradoks – Sony jest jednym z liderów wśród producentów matryc do aparatów do urządzeń mobilnych, a mimo to nie potrafi wyciągnąć z nich tyle, ile jest w stanie konkurencja. Jednocześnie Japończycy mają w swojej ofercie jedne z najlepszych aparatów cyfrowych do profesjonalnych zastosowań, więc możliwości fotograficzne ich smartfonów zaskakują (niestety, nie pozytywnie).

W zeszłym roku Sony przyznało, że dział odpowiedzialny za aparaty cyfrowe z serii Alpha do tej pory nie chciał się dzielić swoimi osiągnięciami z działem mobilnym, ale miało się to zmienić. I faktycznie tak się stało, o czym świadczy obecność funkcji o nazwie „Eye AF” w Xperii 5. Niestety, to za mało, aby smartfon mógł brylować pod względem możliwości fotograficznych. Wciąż jest bowiem mocno przeciętnie, żeby nie powiedzieć, że słabo (względem bezpośredniej konkurencji).

Sony Xperia 5 przetestowana przez DxOMark. Wynik rozczarowuje

Teoretycznie Sony mogłoby otrąbić sukces, ponieważ smartfon osiągnął nieco lepsze rezultaty niż Xperia 1. Za zdjęcia otrzymał 101 punktów, podczas gdy model z jedynką w nazwie „tylko” 99. Jednocześnie Xperia 5 okazała się słabsza pod względem wideo – za filmy dostała 83 punkty (a wcześniej wprowadzony na rynek flagowiec 84). Koniec końców urządzeniu udało się uzyskać 95 punktów, czyli o jeden więcej niż Xperii 1.

Sony Xperia 5 – ocena DxOMark

Niestety, 95 punktów sprawia, że Sony Xperia 5 ulokowała się w rankingu DxOMark Mobile dopiero na… 39 (!) miejscu. Jeśli kierować się wyłącznie nim i przyznawanymi przez DxOMark notami, bardziej zadowalające możliwości fotograficzne oferują m.in. znacznie tańsze Xiaomi Mi 8 (105/88; 99) i Redmi K20 Pro a.k.a Xiaomi Mi 9T Pro (108/89; 102). Nie mówiąc już o tym, że do lidera, tj. Huawei Mate 30 Pro 5G, smartfonowi Sony brakuje aż… 28 punktów.

Oczywiście, DxOMark nie dla wszystkich jest wyrocznią, jeśli chodzi o ocenę możliwości fotograficznych inteligentnych telefonów, ale przeprowadzony przez niego test jest kolejnym dowodem na to, że Japończycy muszą wprowadzić jeszcze sporo zmian w swoich Xperiach, żeby mogły one zagrozić pozycji smartfonom konkurencji w kwestii mobilnej fotografii.

Sony Xperia 5 – recenzja

Mniejszy, ale nadal ciekawy – Sony Xperia 5 (recenzja)

Źródło: DxOMark