Huawei Mate 30 Pro pobił samego siebie w teście DxOMark Mobile

Przynajmniej tak to wygląda

Smartfony Huawei od zawsze brylowały w rankingach DxOMark Mobile – niemal zawsze wskakiwały na sam ich szczyt. Wyjątkiem jest Huawei P20, który – co oczywiste – musiał ulokować się (zaraz) za lepszym Huawei P20 Pro. Tym razem mamy jednak do czynienia z dość niecodzienną sytuacją, ponieważ okazuje się, że Mate 30 Pro 5G ma lepszy aparat niż… Mate 30 Pro.

Reklama

Huawei zaprezentował smartfony z serii Mate 30 we wrześniu 2019 roku i już tydzień po ich oficjalnej premierze DxOMark opublikował test aparatu w wersji z dopiskiem „Pro” w nazwie. Jak nietrudno się domyślić, wskoczyła ona na sam szczyt rankingu w kategorii Mobiles, ponieważ uzyskała końcowy wynik na poziomie 121 punktów. Co ciekawe, Mate 30 Pro niedawno musiał podzielić się pierwszym miejscem z Xiaomi Mi CC9 Pro Premium Edition. Była to spora niespodzianka, bowiem do tamtej pory żadnemu flagowcowi tej marki nie udało się zadebiutować na tak wysokiej pozycji w tym zestawieniu.

Reklama

DxOMark Mobile – test aparatu w Huawei Mate 30 Pro 5G

We wrześniu Huawei zapowiedział dwie wersje Mate 30 Pro: podstawową i z modemem 5G. Producent zdecydował się na taki krok, ponieważ sieć piątej generacji wciąż nie jest powszechnie dostępna i nie wszyscy użytkownicy mają do niej dostęp, więc bez sensu, żeby kupowali smartfon, który ją obsługuje. Jednocześnie takie urządzenie jest atrakcyjniejsze cenowo, a jedyną różnicą jest brak modemu 5G – pozostała specyfikacja pozostaje już dokładnie taka sama. Przynajmniej teoretycznie.

Po przetestowaniu Mate 30 Pro 5G ekipa z DxOMark oceniła bowiem jego aparat lepiej niż ten w Mate 30 Pro, mimo że na papierze oba smartfony oferują takie same moduły. Wersja 5G zakończyła testy z wynikiem 123 punktów. Urządzenie dostało też 134 punkty za zdjęcia i 102 za wideo, podczas gdy wariant bez modemu 5G – odpowiednio – 132 punkty i 100 punktów. Testerzy przyznali mu więcej punktów przede wszystkim za fotografie nocne, zoom i bokeh oraz lepiej działający autofokus przy kręceniu filmów.

Trzeba przyznać, że to doprawdy niecodzienna sytuacja, aby jeden smartfon przebił samego siebie w teście DxOMark Mobile. Można jednak podejrzewać, że za ten „sukces” odpowiedzialne są aktualizacje oprogramowania – Huawei miał bowiem czas, aby ulepszyć działanie tego elementu, ponieważ Mate 30 Pro i Mate 30 Pro 5G oferują dokładnie takie same moduły.

Źródło: DxOMark, DxOMark

  1. Czyli przyznali punkty za aktualizacje czyli cały ranking by się zmienił gdyby jeszcze raz przetestowali inne smartfony.

    1. Otóż to. Widać, że aktualizacje rzeczywiście poprawiają jakość zdjęć. Wszystkie smartfony musiałyby zostać jeszcze raz przetestowane po jakimś czasie. I wyniki różniłyby się od tych pierwotnych.

  2. Jak to jedyną różnicą między 5G a nie 5G w smartfonie Mate 30 Pro od Huawei jest tylko brak samego 5G ? Polecam sprawdzić jaka jest różnica między Kirin 990 a Kirin 990 5G i chodzi o litografię produkcji.Efektywność energetyczna wzrosła tutaj o ponad 30% i nawet jak nie ma 5G to obsługiwana agregacja pasm oraz efektywniejsze wykorzystuwanie maksymalnej przepustowości także 4G w przypadku wybudowanego 5G daje wspaniałe rezultaty.Szkoda , że nie można znaleźć testów Kirin 990 5G bo nikt się nie kwapi.Mam nadzieję , że w 5nm EUV Huawei nie będzie dzielił na lepszego i gorszego bo pewnie bariera 750 tysięcy punktów w AnTuTu zostanie przełamana.W takim tempie rozwoju procków mobilnych do smartfonów zaraz się okaże jakim zdechlakiem staje się architektura x86.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama