Sony Xperia 1

Składany smartfon? Sony wchodzi do gry

Jeszcze rok czy dwa lata temu określiłbym Sony jako takiego „grzecznego ucznia” w branży smartfonów. Każdy kiedyś zetknął się z taką osobą. Spokojna, cicha, stroniąca od imprez, ale nie będąca przy tym nudziarzem. Od pewnego czasu wygląda to tak, jakby ten grzeczny chłopiec poszedł na studia i dostał pokój w najbardziej rozrywkowej części akademika. No i nagle nastąpiła wielka przemiana.

Kończąc wątek „grzecznego ucznia”, nagle Sony postanowiło całkiem nieźle zaszaleć. Najpierw pożegnaliśmy bryłę OmniBallance, później przyszedł ekran OLED, format 21:9 i potrójny aparat główny. I w chwili, gdy wszyscy myśleli, że to koniec szaleństw, Japończycy znów o sobie przypomnieli. Tym razem dali o sobie znać rzekomymi pracami nad składanym smartfonem, który ma konkurować z Huawei Mate X i Samsungiem Galaxy Fold. To ogromna, żeby nie powiedzieć radykalna, przemiana.

Reklama

Nie jest to pierwsza wzmianka o tym, że firma rodem z Japonii pracuje nad takim urządzeniem. Zapewne ci z Was, którzy uważnie śledzą Tabletowo pamiętają, że jeszcze w maju mój redakcyjny kolega, Grzesiek, pisał o tajemniczym projekcie Xperii F. Wtedy nie znaliśmy jeszcze wielu faktów związanych z urządzeniem. Na szczęście z odsieczą po raz kolejny przychodzą leaksterzy, którzy sobie znanymi kanałami zdołali dotrzeć do rzekomej specyfikacji technicznej składanej Xperii.

https://twitter.com/Samsung_News_/status/1147473317672214528

Max J, poinformował na Twitterze, że prace są już na tyle zaawansowane, że można mówić o pewnych cechach składanej Xperii, które raczej nie powinny się zmienić. Należy tu wymienić akumulator o pojemności 3220 mAh, obecność wyświetlacza od LG, wsparcie dla 10-krotnego zoomu oraz modem Qualcomm X50, który zapewni smartfonowi łączność 5G. Co nikogo nie powinno dziwić, rynkową wersję urządzenia ma napędzać Snapdragon 855, a cały projekt skrywa się pod roboczą nazwą Nautilus.

Sony Xperia 1 od dziś w sprzedaży. Świetne głośniki i ekran, a jak reszta?

Bardzo cieszy mnie, że Japończycy włączają się do walki w tym segmencie rynku. Sony od lat świetnie radzi sobie z tworzeniem produktów, które są pozornie skomplikowane, a jednak w codziennym działaniu cechują się intuicyjnością. Jeśli składana Xperia będzie jednym z takich produktów, to Samsung i Huawei mogą mieć powody do zaniepokojenia.

źródło: Max J na Twitterze

na zdjęciu głównym: Sony Xperia 1