Rek pod headerem
Huawei Mate X (fot. @gimme2pm)

Oto składany smartfon Huawei – Mate X. Czegoś takiego chyba nikt się nie spodziewał

W środę Samsung zaprezentował swój składany smartfon, Galaxy Fold. Za dwa dni to samo zrobi Huawei, co zresztą zapowiedział już miesiąc temu. Czegoś takiego chyba jednak nikt się nie spodziewał.

Rendery składanego smartfona Samsunga wyciekły do sieci kilkanaście godzin przed jego oficjalną premierą, dzięki czemu wiedzieliśmy, czego mniej więcej się spodziewać. Podobną konstrukcję od Huawei do tej pory mieliśmy natomiast okazję zobaczyć tylko na grafice udostępnionej przez samego producenta, która niewiele zdradzała.

Reklama
Huawei zaprasza na konferencję w Barcelonie
Zapowiedź premiery składanego smartfona (fot. Huawei)

Widoczna powyżej grafika zdradziła natomiast jedną z najważniejszych rzeczy, a mianowicie to, że ekran w smartfonie Huawei składa się na zewnątrz, a nie do wewnątrz, jak wyświetlacz Dynamic AMOLED w Samsungu Galaxy Fold. Kiedyś mówiło się, że w takim scenariuszu panel jest mniej naprężony, a tym samym w mniejszym stopniu podatny na uszkodzenia wynikające ze zmęczenia materiału (w przeciwieństwie do mechanicznych).

Dość niespodziewanie w sieci pojawiło się jednak zdjęcie plakatu, na którym widoczny jest składany smartfon Huawei. Urządzenie trafi na rynek jako Huawei Mate X i będzie wyglądać zupełnie inaczej niż Samsung Galaxy Fold. Nie ma sensu dalej się rozpisywać – sami to zobaczcie:

Huawei, w przeciwieństwie do Samsunga, zdecydował się zastosować tylko jeden panel, zamiast dwóch. Po złożeniu jedna z części zapewne przestaje reagować na jakiekolwiek komendy, natomiast druga może służyć jako smartfon. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie to, że w takiej konfiguracji użytkownik ma do dyspozycji znacznie większą powierzchnię roboczą. Dla przypomnienia, Galaxy Fold po złożeniu oferuje ekran o przekątnej zaledwie 4,6 cala, który zajmuje niewiele więcej niż połowę dostępnej przestrzeni (na oko tak z 60%).

składany smartfon Samsung Galaxy Fold (fot. Samsung)

Wadą takiej konstrukcji może być natomiast to, że w trybie tabletu użytkownik prawdopodobnie nie będzie mógł skorzystać z kamerki (w Samsungu Galaxy Fold jest podwójna) – a przynajmniej na coś takiego wskazują widoczne powyżej rendery promocyjne. Czy zostanie to jednak uznane za dyskwalifikującą wadę? Chyba nie.

W odpowiedzi na zamieszczonego powyżej tweeta użytkownik o nicku paritoshtechnical.techno napisał, że zna cenę składanego smartfona Huawei. Jeśli mu wierzyć, urządzenie ma kosztować 1790 dolarów. W tym miejscu przypomnę, że za najtańszego Samsunga Galaxy Fold trzeba zapłacić 1980 dolarów.

Jak Wam się podoba Huawei Mate X?

Źródło: @gimme2pm