Sony potwierdza, że nie będzie Xperii Z6

Znając zwyczaje Sony, mogliśmy przypuszczać, że na targach MWC 2016 w Barcelonie zaprezentowana zostanie 6. generacja flagowej serii Z wraz z kilkoma jej wariantami. Tak się jednak nie stało, gdyż w poniedziałek, 22 lutego, zadebiutowały Xperia XA, Xperia X oraz Xperia X Performance. Wydawać by się mogło, że Japończycy poszli śladami konkurentów, wzbogacając swoje portfolio o zupełnie nową, ale „tylko” dodatkową linię smartfonów. Teraz jednak okazuje się, że motywacje, jakie kierowały Sony przy jej projektowaniu, były inne niż dotychczas myśleliśmy.

Reklama

Informacje, rzucające zupełnie nowe światło na plany na przyszłość japońskiego producenta, uzyskał serwis źródłowy bezpośrednio od osoby dla niego pracującej. Jest to więc bardzo wiarygodne źródło – w innym przypadku poniższe rewelacje moglibyśmy zaklasyfikować jako plotki. Zwłaszcza, że zmian jest sporo.

Po pierwsze, Xperia Z5 nie doczeka się następczyni w postaci Xperii Z6. Jej miejsce zajęła zaprezentowana kilka dni temu Xperia X PerformanceXperię X możemy więc uznać za jej wersję Lite. Po drugie, zasugerowano, że Xperia XA to bezpośrednia sukcesorka Xperii M4 Aqua.

W tym miejscu zapewne pojawią się pytania o kwestię wodoodporności. Oficjalnie żaden z trzech ww. modeli nie spełnia żadnej normy, jak miało to miejsce w przypadku Xperii Z5 czy Xperii M4 Aqua (ale z pewnymi ograniczeniami). Nieoficjalnie jednak, podobnie, jak choćby Moto X Force, jest odporna na przypadkowe zachlapanie czy kontakt ze strumieniem wody (na razie trwają jeszcze testy, które mają to sprawdzić). Sony jednocześnie zwraca uwagę, że to nie jest główny powód, dla którego klienci sięgają po dany smartfon. Większe znaczenie mają inne parametry (jak na przykład aparat, czas pracy na pojedynczym ładowaniu czy design) i to na nich przede wszystkim się skupiono.

W krótkiej rozmowie redaktora serwisu źródłowego z pracownikiem Sony pojawiło się również pytanie o to, czy Japończycy w końcu zdecydowali się na wypuszczanie jednego flagowca każdego roku. W odpowiedzi usłyszeliśmy jednak, ze cykl wydawniczy będzie trwał 9 miesięcy. Niewykluczone więc, że jeszcze w tym roku zobaczymy kolejny mocny smartfon od tego producenta.

Aktualizacja:

Sony wystosowało oficjalne oświadczenie, w którym można przeczytać, że seria Z osiągnęła swoją kulminację oraz że linia X rozpoczyna nowy rozdział w historii marki:

The Xperia Z line has reached its culmination – Xperia X series represents a new chapter and evolution of our product strategy. Whilst the Xperia Z series was all about bringing the best of Sony’s advanced technologies to smartphones, Xperia X series is based on bringing smart, adaptive Sony user experiences across camera, battery performance and hardware / software design.

*Na zdjęciu wyróżniającym Sony Xperia Z5

Źródło: Android Authority, Xperia Blog