Ważne

Sony: Xperia Z5 spełnia normę IP68, ale… lepiej nie używać jej pod wodą

Sony jest jedynym poducentem, w ofercie którego sukcesywnie pojawiają się wodoszczelne smartfony z różnych półek cenowych. Ich niewątpliwą zaletą dla wielu użytkowników jest możliwość robienia zdjęć pod wodą, co zresztą japoński koncern dotychczas rozgłaszał w swoich materiałach marketingowych. Tym bardziej zaskakująca jest decyzja firmy, która… postanowiła ostrzegąć użytkowników przed korzystaniem z telefonów pod wodą. Mowa o nowej Xperii Z5.

Wszystkie wodoszczelne smartfony Sony spełniają normę IP68. Oznacza to, że są odporne na zanurzenia w wodzie na głębokość 1,5 metra przez maksymalnie pół godziny. Oczywiście pod warunkiem zamknięcia wszystkich klapek chroniących porty i złącza. Doświadczenie pokazało, że wiele urządzeń trafia do serwisu Sony właśnie z powodu zalania (pamiętacie, jak „utopiłam” Xperię Z2 Tablet?), co prawdopodobnie jest powodem podjęcia takiej decyzji przez Sony.

Zmianie uległy zapisy na oficjalnej stronie Sony, która dotyczy normy IP68. Producent przypomina, by nie używać jego produktów pod wodą, w tym nie robić zdjęć. Tym samym Sony potwierdza, by traktować IP68 w ich sprzęcie jako ochronę przed przypadkowym kontaktem z wodą, a nie jako pełną gwarancję przetrwania go. Na wspomnianej stronie zaznacza też, że testy wodoszczelności przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych, podczas których smartfony nie są używane. Wygląda to tak, że do kontenera z wodą wrzucane są telefony na głębokość 1,5 metra, po 30 minutach są z nich wyjmowane i wtedy sprawdzane jest czy z telefonem jest wszystko w porządku. Sony nie testuje wytrzymałości swoich smartfonów korzystając z nich. Co więcej, środowisko, w którym są testowane, jest jednostajne – tzn., że nie zmienia się ciśnienie, a woda nie rusza. Poniekąd zatem stanowisko Sony jest zrozumiałe.

Na stronie dotyczącej Sony Xperia Z5 czytamy:

You should not put the device completely underwater or expose it to seawater, salt water, chlorinated water or liquids such as drinks. Abuse and improper use of device will invalidate warranty.

ip68-sony-xperia-z5

Podsumowując: przypadkowy kontakt z wodą (deszcz, zalanie) oraz „umycie” telefonu pod bieżącą wodą – tak, korzystanie z telefonu pod wodą – nie.

Zatem jeśli jesteście zainteresowani wejściem w posiadanie najnowszego smartfona Sony, musicie wziąć pod uwagę, że w prosty sposób możecie narazić się na utratę gwarancji.

źródło: XperiaBlog, AndroidAndMe; Sony: 1, 2, 3

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona