Kolejny smartwatch Huawei ma pracować pod kontrolą HarmonyOS

Nie zliczę już, ile razy Huawei podkreślał, że HarmonyOS nie powstał z myślą o smartfonach, ponieważ firma nie zamierza rezygnować z instalowania Androida na swoich inteligentnych telefonach i tabletach. Przedstawiciel producenta potwierdził jednak właśnie, że firma ma w planach smartwatch z autorską platformą na pokładzie.

Według ostatnich danych, na całym świecie działa ponad 2,5 mld urządzeń z Androidem. Niemały odsetek stanowią sprzęty Huawei, ponieważ aktualnie jest to drugi (pod względem liczby dostarczanych na rynek egzemplarzy) największy producent smartfonów na świecie, a i w segmencie tabletów również świetnie sobie radzi. Google mogłoby więc wiele stracić, gdyby firma zrezygnowała z instalowania Zielonego Robota na swoich sprzętach.

Reklama

Huawei nie zamierza jednak tego robić – Huawei Senior Vice President Vincent Yang w ostatniej rozmowie z mediami zapowiedział, że nadchodzący flagowiec będzie pracował pod kontrolą Androida (naturalnie chodzi tu o Mate 30 i Mate 30 Pro). Można się więc spodziewać takiej samej strategii w przypadku smartfonów z niższych półek cenowych, aczkolwiek pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że do Chin może trafić specjalna wersja Mate 30 Lite z HarmonyOS na pokładzie.

Zdaniem Vincenta Yanga jest jednak raczej mało prawdopodobne, aby Huawei wypuścił na rynek smartfon z własnym systemem. Mimo wszystko jednocześnie nie wyklucza on takiej możliwości, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak mogą zmienić się sytuacja i okoliczności. Przekonaliśmy się o tym niedawno, kiedy firma została wpisana na tzw. czarną listę przez amerykański rząd. Zresztą nadal przyszłość jej relacji z amerykańskimi przedsiębiorstwami nie jest do końca pewna, gdyż nikt tak naprawdę nie wie, na czym postawi prezydent Stanów Zjednoczonych (nawet on sam zdaje się tego nie wiedzieć).

Huawei HarmonyOS (fot. Android Authority)

Co ciekawe, Huawei podczas prezentacji HarmonyOS zadeklarował, że bardzo szybko może przesiąść się na własną platformę. Jeśli jednak okoliczności go do tego nie zmuszą, pozostanie wierny Androidowi. Własne oprogramowanie najprawdopodobniej trafi za to do nowego smartwatcha marki, gdyż na tego typu urządzeniach również może pracować.

Na razie nie wiemy, kiedy spodziewać się premiery inteligentnego zegarka Huawei z HarmonyOS, ale warto na to czekać, gdyż dla klienta w Europie może być on pierwszą okazją do zapoznania się z autorską platformą producenta z Państwa Środka.

*Na zdjęciu tytułowym Huawei Watch GT (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: CNET