sensor Samsung ISOCELL HM3 108 Mpix
źródło: Samsung

Kto pierwszy w wyścigu po aparat 200 Mpix? Będziecie zaskoczeni

Mogło się wydawać, że wojna na liczbę Mpix w module głównym aparatu ostatnio nieco przycichła. Najnowsze doniesienia wskazują sensacyjnego kandydata do wykorzystania rekordowych 200 Mpix w komercyjnie wydanym smartfonie.

Inne wynalazki

Trzeba przyznać, że ostatnimi czasy producenci smartfonów skupiali się na zupełnie innych płaszczyznach w przypadku mobilnej fotografii. Ruchome moduły aparatów czy obiektywy ukryte pod ekranem wydawały się dominować swoisty wyścig zbrojeń. Temat liczby Mpix w aparatach głównych zszedł nieco na drugi plan, od momentu zaimplementowania 108 Mpix w pierwszych, komercyjnie dostępnych urządzeniach na rynku.

Początkowo wydawało się, że moduły te będą zarezerwowane wyłącznie dla smartfonów flagowych lub z kategorii premium. Dość szybko za sprawą firm, takich jak realme czy Xiaomi okazało się, że trafiły one na dobre do tańszych, bardziej budżetowych urządzeń, jak chociażby recenzowane u nas smartfony realme 8 lub Xiaomi Mi Note 10.

200 Mpix trafi do smartfonu Motoroli>?
Wysuwany moduł aparatu w postaci „płetwy rekina” w Oppo Reno 10x Zoom (fot. Tabletowo.pl)

200 Mpix w Motoroli?

Znany z trafności swoich osądów, leakster Ice Universe, wskazuje, że już niedługo na rynek trafi pierwszy smartfon wykorzystujący 200 Mpix matrycę głównego aparatu. Co najciekawsze, ma to być urządzenie wyprodukowane przez Motorolę.

W drugiej połowie przyszłego roku, na podobny ruch zdecydować się ma Xiaomi, a kolejny rok później Samsung.

Nikogo nie powinno dziwić, że Koreańczycy jeszcze poczekają z wykorzystaniem nowej technologii. Z identyczną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku zaadaptowania 108 Mpix modułu.

Zaskakuje jednak fakt, że być może Motorola wyprzedzi Xiaomi, które do tej pory niemalże zawsze było o krok (lub dwa) przed konkurencją w kwestii wykorzystywania najnowszych rozwiązań technicznych, nieraz kosztem jakości oprogramowania.

Biorąc pod uwagę cykl wydawniczy Motoroli i Xiaomi, wygląda na to, że 200 Mpix mogłoby trafić do urządzeń spoza głównej, flagowej linii smartfonów. Xiaomi 12 zadebiutuje pod koniec bieżącego roku, a Motorola edge ma w zwyczaju lądować na półkach sklepowych mniej więcej w połowie roku.

Jeśli tylko producenci nie zdecydują się na zmiany, możemy spodziewać się zupełnie nowego wariantu.