Nadchodzi pierwszy smartfon Xiaomi z 16 GB RAM

Na rynku nie ma zbyt wielu smartfonów z pamięcią operacyjną sięgającą 16 GB. Wśród urządzeń Xiaomi – nawet ani jednego. To powinno się jednak wkrótce zmienić.

Dawno, dawno temu śmiałem się z tego, że dążenie producentów smartfonów do jak największej ilości pamięci operacyjnej nikomu nie służy, a tylko sztucznie podbija ceny produktów i nakręca specyficzną rywalizację między firmami. To było ponad dwa lata temu, kiedy Vivo ogłosiło, że pracuje nad smartfonem z 10 GB RAM. Życie bywa przewrotne, bo właśnie dowiedzieliśmy się, że Xiaomi planuje produkcję smartfona z 16 GB RAM.

Pierwszy taki smartfon Xiaomi

To nie tak, że smartfony z 16 GB RAM są jakąś wielką nowością. Nadal jest ich jednak dość mało. Mamy na przykład Samsunga Galaxy S20 Ultra 5Gwystępującego w takiej wersji (choć podstawowa ma „tylko” 12 GB RAM). Jest też Nubia Red Magic 5G – ona także ma 16 GB RAM w topowej odmianie.

Xiaomi, jak dotąd, nie zbudowało maszyny z takim zapasem pamięci operacyjnej. Blisko było tylko w wypadku Black Sharka 3 Proale ten zyskał 12 GB RAM. Wkrótce jednak również ten producent dołączy do grona tych, którzy mają w swoim portfolio smartfon z 16 GB RAM. Mogą być to nawet dwa telefony.

smartfon Xiaomi Black Shark 3 Pro
Xiaomi Black Shark 3 Pro (źródło: Xiaomi)

Pierwszym z nich ma okazać się Mi Mix 4a drugi – Mi 10 S Pro. Oba mają dostać zakrzywione ekrany 120 Hz, przy czym ten pierwszy ma zyskać wygląd zbliżony do Mi Mix Alpha, zaś drugi – zostać wyposażony do tego w aparat z matrycą 144 Mpix. Ich premierę przewiduje się na ten rok – trudno określić dokładniejszy przedział czasowy.

Większość producentów smartfonów goni teraz bardziej za jakością aparatów niż za ilością pamięci RAM. Miałem wręcz wrażenie, że licytacje na powiększanie pamięci operacyjnej w Androidach mamy już za sobą. Cóż, myliłem się.

Wizja artystyczna Xiaomi Mi Mix 4

źródło: gizmochina