Xiaomi Mi A2 Android Pie (fot. Tabletowo.pl)

Lepiej późno niż później: Xiaomi Mi A2 dostaje aktualizację do Androida 9.0 Pie

Google udostępniło Androida 9.0 Pie jeszcze przed premierą Xiaomi Mi A2. Smartfon zadebiutował jednak z Androidem 8.1 Oreo na pokładzie i dopiero teraz dostał aktualizację do najnowszego wydania Androida. Trochę to trwało.

Przypomnę, że Xiaomi Mi A2 jest członkiem programu Android One i jednocześnie oferuje wsparcie dla Project Treble. To ostatnie nie jest mu jednak nawet specjalnie potrzebne w tym przypadku, gdyż smartfon pracuje na praktycznie „czystym” Androidzie, więc aktualizacja do Androida 9.0 Pie powinna być dla niego czystą formalnością. Niestety, nie była.

Reklama

Od premiery najnowszego systemu Google do momentu udostępnienia go Xiaomi Mi A2 minęło bowiem prawie pięć miesięcy. Ani przynależność do programu Android One, ani wsparcie dla Project Treble nic tu nie pomogły. Jest to naprawdę szczerze żenujące, ponieważ HMD Global udostępniło Androida 9.0 Pie Nokii 7 Plus we wrześniu 2018 roku. Nie mówiąc już o tym, ilu smartfonom Sony zdołało zapewnić najświeższe wydanie Zielonego Robocika.

Xiaomi powinno się więc wstydzić. HTC również jednak się nie popisało, ponieważ HTC U11 Life dostał aktualizację do Androida 9.0 Pie tylko kilka dni wcześniej. Odnoszę więc wrażenie, że program Android One oraz Project Treble to trochę pic na wodę (tzn. oba działają bardziej w teorii) i jeśli komuś zależy na szybkich aktualizacjach, to powinien wybrać coś z portfolio Nokii lub Sony, w zależności od tego, jaką wersję Androida woli (czy całkowicie czystą, czy z nakładką).

Wracając jednak do Xiaomi Mi A2 – aktualizacja do Androida 9.0 Pie waży ~1 GB i jest rozsyłana polskim użytkownikom już od wczoraj. Wraz z nią pojawiają się także nowsze, bo grudniowe poprawki zabezpieczeń Androida (dotychczasowe były datowane na 5 listopada 2018 roku). Jeśli zaś chodzi o zmiany i nowości, to smartfon podobno działa trochę szybciej, można też włączyć gesty nawigacyjne (domyślnie są one wyłączone).

Dzięki Klaudiusz i Krzysiek za info oraz screeny!