Wiko View 2 / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Wiko Y80 może zapoczątkować nowy trend w smartfonach z Androidem Go

Android Go tchnął całkowicie nowe, lepszej jakości życie w budżetowe smartfony. Pomimo zapewnień Google, urządzenia z tym wydaniem systemu w większości wcale jednak nie działają aż tak dobrze, jak oczekiwaliby tego użytkownicy. Miejmy nadzieję, że nadchodzący Wiko Y80 zapoczątkuje nowy trend w segmencie inteligentnych telefonów z odchudzoną wersją Androida.

Android Go

Google zaprezentowało Androida Go podczas Google I/O 2018 w maju 2018 roku. Według zapewnień koncernu z Mountain View, system ten powinien działać szybko, płynnie i stabilnie nawet na smartfonach z… 512 MB RAM. Takich na rynku (na szczęście) pojawiło się jednak niewiele (jednym z nich jest Neffos C5 Plus), zdecydowana większość została wyposażona w 1 GB RAM.

Reklama

I chociaż przynajmniej w teorii smartfon z Androidem Go i 1 GB RAM powinien działać według założeń, to w praktyce nierzadko okazuje się, że taka ilość pamięci operacyjnej nie jest wystarczająca i zwyczajnie przydałoby się jej więcej.

Specyfikacja Wiko Y80

I właśnie tutaj wchodzi nowy smartfon Wiko z Androidem Go. Według najnowszych doniesień, Wiko Y80 zostanie wyposażony w aż 2 GB RAM, czyli dwa razy więcej niż przeważająca część urządzeń z tym wydaniem Androida. Taki zapas pamięci operacyjnej powinien znacząco zwiększyć komfort korzystania z tego urządzenia, szczególnie że pozostała specyfikacja także jest wyjątkowo „wyśrubowana”, jak na sprzęt z odchudzonym Androidem.

Wiko Y80 zostanie również wyposażony w wyświetlacz LCD IPS o przekątnej 5,99 cala, proporcjach 18:9 (2:1) i rozdzielczości HD+ 1440×720 pikseli oraz ośmiordzeniowy (4x ARM Cortex-A55 1,6 GHz + 4x ARM Cortex-A55 1,2 GHz; 28nm HPC+) procesor Unisoc SC9863A z układem graficznym IMG PowerVR GE8322. Do tego smartfon zaoferuje, w zależności od wersji, 16 GB lub 32 GB pamięci wbudowanej, najpewniej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD.

Wiko Y80 (fot. Wiko via @rquandt)

Oprócz tego, Wiko Y80 zaoferuje także swoim właścicielom podwójny aparat główny 13 Mpix + 2 Mpix na tyle, pojedynczą kamerkę 5 Mpix z FF na przodzie i Dual SIM. Obudowa smartfona w większości zostanie wykonana z plastiku, ale ramka dookoła urządzenia ma być metalowa. Całość będzie pracowała pod kontrolą systemu Android 9.0 Pie Go Edition.

Cena Wiko Y80

Jak podaje źródło, smartfon w wersji podstawowej, tj. z 2 GB RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej, ma kosztować w Europie 99 euro (równowartość ~420 złotych). Można się więc spodziewać, że – jeśli Wiko Y80 trafi do Polski – klientom najpewniej przyjdzie za niego zapłacić w naszym kraju 449-499 złotych.

Polecamy również – premiera Wiko Y60

Wiko Y60 to budżetowiec z 1 GB RAM, ale przynajmniej ma najnowszego Androida Go

*Na zdjęciu tytułowym Wiko View 2 (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kacpra)

Źródło: @rquandt, Unisoc