Spreadtrum SC9863 to pierwszy procesor do urządzeń mobilnych, oparty wyłącznie na rdzeniach Cortex-A55

Chińczycy znowu to zrobili! Tym razem producent procesorów Spreadtrum zaprezentował pierwszy na świecie procesor do urządzeń mobilnych, oparty wyłącznie na rdzeniach ARM Cortex-A55.

Do tej pory większość średniopółkowych procesorów korzystało z rdzeni Cortex-A53. Rok temu zostały zaprezentowane nowe rdzenie Cortex-A55. Zapewniają one wzrost mocy obliczeniowej o 18%, dwa razy szybszy niż dotychczas dostęp do pamięci i o 15% wyższą energooszczędność. Producentowi, poza zwiększeniem wydajności rdzeni, zależało na tym, aby procesor obsługiwał też sztuczną inteligencję. Nowy układ obsługuje również wyświetlacze FHD+, Dual SIM i podwójne aparaty o rozdzielczości do 16 Mpix.

Chociaż nowa generacja rdzeni jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej, dopiero w tym miesiącu został zaprezentowany pierwszy procesor, oparty wyłącznie na Cortexach-A55. Spreadtrum SC9863 to ośmiordzeniowa jednostka taktowana zegarami o częstotliwości 1,6 GHz. Jak wcześniej wspominałem, nowe rdzenie lepiej sobie radzą z obsługą aplikacji używających sztuczną inteligencję. Procesor do sześciu razy szybciej obsługuje też system rozpoznawania twarzy oraz wykrywanie i rozpoznawanie kontekstu w czasie rzeczywistym. Spreadtrum SC9863 obsługuje także LTE Cat. 7 (300/150 Mbps), VoLTE i VoWiFi.

fot. Spreadtrum

Na razie nie ujawniono informacji na temat producentów smartfonów, którzy byliby zainteresowani użyciem Spreadtrum SC9863. Jest to jednak świeżo wydany procesor i możliwe, że niedługo pojawią się pierwsze urządzenia, weń wyposażone.

Główną grupą docelową produktów marki Spreadtrum są chińscy producenci elektroniki, więc Spreadtrum SC9863 z pewnością trafi głównie do urządzeń produkowanych przez firmy z Państwa Środka.

Źródło: SpreadtrumGizmoChina