Sony Xperia logo

Oficjalne info: te smartfony Sony dostaną Androida 10

Pomimo że zdecydowana większość użytkowników nie dba o aktualizacje i robi wielkie oczy, kiedy pojawi się powiadomienie o możliwości instalacji, to nie brakuje osób, którym na nich bardzo zależy. Sony opublikowało dziś listę smartfonów, które otrzymają update do Androida 10. Niestety, nie ma ich zbyt wiele.

Sony sprzedaje coraz mniej smartfonów

Według ostatnich wyników finansowych (za trzeci kwartał 2019 roku kalendarzowego; u Sony fiskalny się z nim nie pokrywa), Japończycy w trzy miesiące sprzedali zaledwie 600 tysięcy smartfonów. To bardzo słaby wynik, ponieważ tyle sztuk inteligentnych telefonów klienci kupują średnio… jednego dnia. Mimo to, producent wielokrotnie powtarzał, że nie zamierza się wycofywać z tego segmentu. Ba, cały czas stara się myśleć nieszablonowo i wypuszcza na rynek urządzenia inne niż wszystkie, co pozwala mu się wyróżnić (chociaż i tak nie przynosi to większych efektów).

Reklama

Do końca marca 2020 roku, tj. w ciągu całego roku fiskalnego, Sony spodziewa się sprzedać w sumie 3,5 miliona smartfonów. To mało i dużo jednocześnie – zależy od tego, z jakiej perspektywy spojrzymy. Wiele osób wybiera urządzenia tej marki ze względu na oprogramowanie, które nie jest przeładowane zbędnymi opcjami, a także świetne wsparcie – Japończycy stosunkowo szybko udostępniają aktualizacje, czy to poprawek zabezpieczeń Androida, czy całego systemu do nowszej wersji.

Te smartfony Sony dostaną Androida 10

Niecały miesiąc temu w sieci pojawiła się lista urządzeń japońskiej marki, które mogą spodziewać się nowszego Androida. Problem w tym, że dotyczyła ona wyłącznie egzemplarzy z dystrybucji operatora Docomo, który prowadzi swoją działalność jedynie w Kraju Kwitnącej Wiśni, więc nie była zbyt pewna, jeśli chodzi o kupione na przykład w Polsce smartfony.

I faktycznie, opublikowana dziś przez Sony lista modeli, które otrzymają aktualizację do Androida 10, wygląda nieco inaczej. Większej rewolucji jednak nie ma, ponieważ powtarzają się Sony Xperia 5, Sony Xperia 1, Sony Xperia XZ3, Sony Xperia XZ2 Premium, Sony Xperia XZ2 i Sony Xperia XZ2 Compact. Oprócz nich, nową wersję systemu dostaną także Sony Xperia 10 i Sony Xperia 10 Plus. Pierwszym z dwóch ww. udostępniona zostanie w grudniu 2019 roku, natomiast pozostałym „na początku 2020 roku”.

Tak, to pełna lista, jaką opublikowało Sony. W komentarzach wiele osób jest rozgoryczonych, że Android 10 nie trafi do właścicieli smartfonów z serii Sony Xperia XZ1. To rzeczywiście zaskakujące, ponieważ dostały one tylko jedną aktualizację (do Androida 9.0 Pie) i należałaby się im jeszcze jedna. Nie wiadomo jednak, dlaczego producent zdecydował się na taki krok – pozostaje mieć nadzieję, że lista nie jest zamknięta (chociaż na obecną chwilę nic na to nie wskazuje).

Źródło: Sony