smartfon Sony Xperia 8
Sony Xperia 8 (fot. Sony)

Sony w trzy miesiące sprzedało mniej smartfonów niż cała branża w jeden dzień

Sony ma za sobą okropny kwartał. Firma sprzedała w kwartał tyle telefonów, co cały smartfonowa branża… w jeden dzień.

Sony w miesiącach od początku lipca do końca września przekazało w ręce nabywców zaledwie 600 tysięcy smartfonów. To kolejny rekordowo słaby kwartał dla tego Japońskiego producenta elektroniki. Dla porównania, w tym roku na całym świecie sprzedawano 600 tysięcy smartfonów dziennie. Pokazuje to, jak daleko za Samsungiem, Apple i innymi czołowymi firmami projektującymi smartfony jest Sony.

Firma przyznaje, że wyniki te są rozczarowująco słabe i jest zmuszona ponownie obniżyć swoje oczekiwania względem prognozowanych zysków ze smartfonowego biznesu w tym roku. Teraz japońska marka spodziewa się sprzedać w sumie 3,5 miliona smartfonów do końca marca, co i tak jest dość optymistyczną wersją, zakładającą zwiększony popyt na Xperie w okresie świątecznym. Żeby osiągnąć ten cel, Sony do końca roku musiałoby znaleźć chętnych na 2 miliony smartfonów, bo pierwsze trzy miesiące każdego nowego roku są zazwyczaj słabsze w wykonaniu Japończyków.

W tym kwartale Sony nawet nie pokusiło się określić, jakie straty przynosi firmie dział mobilny, choć gigant już wcześniej stwierdził, że nie spodziewa się, żeby ten segment zaczął zarabiać pieniądze wcześniej niż w 2021 roku. W międzyczasie producent skupi się na optymalizacji kosztów i opracowaniu smartfonów z 5G.

Droga samuraja biegnie w ciemność – sprzedaż smartfonów Sony spada o 55% w rok

źródło: Sony przez Phone Arena