Smartfon Project Tango z aparatem RealSense i matryce nowej generacji od Omnivision 16

Smartfon Project Tango z aparatem RealSense i matryce nowej generacji od Omnivision

Aparaty w naszych urządzeniach mobilnych przebyły długą drogę, aby móc obecnie zaoferować wysoką jakość zdjęć i filmów. Jednak kilka firm zdecydowało się zastosować nietypowe technologie. Niewątpliwie zrobił to Intel, który wymyślił RealSense, wykrywający głębię obrazu. To rozwiązanie pojawi się w nowym urządzeniu z linii Project Tango. Warto również wspomnieć, że Omnivision pracuje nad matrcyą nowej generacji, w której poszczególne piksele będą miały większy rozmiar niż obecnie.

Kojarzycie jeszcze Project Tango? Jest to urządzenie, dostępne od niedawna dla wszystkich w cenie 512 dolarów, które może mapować świat dookoła nas za pomocą wbudowanych kamer i zestawu czujników. Do sprzedaży pod koniec roku (początkowo wyłącznie dla deweloperów) trafi również nowa wersja tego urządzenia.

Podczas Intel Developer Forum obie amerykańskie firmy ogłosiły, że pracują nad smartfonem z linii Tango, który oczywiście będzie wyposażony w aparat RealSense. Pozwoli to na stworzenie dokładniejszych planów 3D poszczególnych miejsc – następnie takie „dzieła” mogłyby pojawiać się chociażby dla okularów VR. Efekty tej współpracy mogą nas bardzo zaskoczyć, ale raczej przyjdzie nam na nie jeszcze trochę poczekać.

OmniVision natomiast to jeden z największych producentów matryc dla smartfonów. Niedawno pojawiły się nowe wieści dotyczące aparatów następnej generacji, które miałyby znaleźć zastosowanie w telefonach. Przednia kamerka miałaby oferować rozdzielczość 5 Mpix (OV5880), a tylna 13 Mpix (OV13880). W tym miejscu należy wspomnieć, że rozmiar pojedynczego piksela wynosiłby 1,4 mikrona – jakość wykonywanych zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych byłaby bardzo dobra. Szczególnie na tle głównych rywali, czyli Samsunga i Sony.

Nie zabraknie także autofokusa z detekcją fazy o bardzo krótkim czasie ostrzenia. W obu matrycach zostanie zastosowana technologia Buried Color Filter Array (lepsze odzwierciedlenie barw), OmniVision Clear Pixel 2.0 i opcjonalny tryb EIS przy robieniu fotografii o proporcjach 16:9. Główny aparat ma być w stanie rejestrować filmy 4K przy 60 klatkach na sekundę lub Full HD przy 240 klatkach na sekundę, z kolei przednia kamerka poradzi sobie maksymalnie z 2K przy 60 klatkach na sekundę. Data premiery nie jest jeszcze znana.

źródło: Engadget; Gizmochina przez Android Headlines